Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Żółtaczka typu A, B i C

Wirusowe zapalenie wątroby to niezwykle niebezpieczna i bardzo poważna choroba. Dzieli się ja na 3 typy: WZW A, B i C. Na żółtaczkę A i B najlepszą profilaktyką są szczepienia.
  • Żółtaczka typu A to wirus, który dostaje się do organizmu człowieka w spożywanym pokarmie. Często zwana jest również chorobą brudnych rąk. Najlepszą formą profilaktyki przeciw zakażeniu jest szczepionka. Na rynku dostępnych jest kilka preparatów. Szczepionki podawane są zazwyczaj w dwóch dawkach. Podróżując do egzotycznych krajów szczepienie na żółtaczkę może być obowiązkowe. Nawet jeżeli nie wymagają tego przepisy warto pamiętać aby dopilnować terminów szczepień. Szczepionka podawana jest w Polsce dzieciom do 24 godzin po urodzeniu.
  • Żółtaczka typu B to jedna z najgroźniejszych chorób prowadząca do marskości wątroby a nawet śmierci. Zarazić się nią można poprzez stosunek płciowy, skaleczenie brudną strzykawką i igłą. Wirus WZW typu B jest także 100 razy bardziej zakaźny od wirusa HIV. Profilaktyka to przede wszystkim szczepienia. Zazwyczaj a na wirus typu B szczepionka podawana jest w trzech dawkach – druga dawka po miesiącu od pierwszej i kolejna po 6 miesiącach.
  • Żółtaczka typu C to choroba, na którą nie ma jeszcze szczepionki. Wykryć ją można w krwi dopiero 10 tygodni po zakażeniu, lub podczas wykonywania badań przesiewowych. Wcześnie wykryta i leczona jest uleczalna. bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wykrywania wirusa HCV są dostępne w kilku przychodniach hepatologicznych w każdym województwie. Metody leczenia WZW typu C to terapia Interferonem lub rybawiną. Leczenie WZW typu C w Polsce w tym również terapia bezinterferonowa finansowane jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod koniec 2017 roku została uruchomiona kolejna partia środków finansowych dzięki czemu kolejki do leczenia znacznie się skróciły. W województwie śląskim średni czas oczekiwania na leczenie to około 3 miesięcy. Wybierając przychodnię warto uzyskać indywidualną informację na temat czasu oczekiwania, gdyż często jest on znacznie krótszy.

żółtaczka NZOZ All-MedicusW ramach promowania i wczesnego wykrywania każdego rodzaju żółtaczki w Polsce  oraz wzrostu świadomości obywateli została uruchomiona akcja Żółty Tydzień. Prosimy pamiętać, że żółtaczka może zostać wyleczona jeżeli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta! Nie zapominajcie również mimo kontrowersji o obowiązkowych szczepieniach.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Arkana E-Marketingu

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »