Firma » Biznes

Zrównoważone projektowanie w służbie mieszkańców Wrocławia

Zrównoważone projektowanie w służbie mieszkańców Wrocławia
Zobacz więcej zdjęć »
W ramach projektu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”, 29. marca we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia odbyło się seminarium „Zrównoważone projektowanie”. Uczestnicy dyskutowali o zrównoważonym projektowaniu i o projekcie osiedla wzorcowego Nowe Żerniki (WUWA 2).

W tworzenie osiedla Nowe Żerniki zaangażowali się architekci i specjaliści od ekologicznych rozwiązań. Współpracują oni ze sobą na każdym etapie projektu, a celem jest osiągnięcie równowagi pomiędzy potrzebami mieszkańców a środowiskiem naturalnym.

Osiedle wzorcowe
Na czym polega zrównoważony rozwój osiedla Nowe Żerniki? Przede wszystkim myślimy o urbanistyce w skali makro i o społecznej roli osiedla. Podstawowe korzyści dla miasta i mieszkańców to:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

  • zagęszczenie zabudowy miasta pomiędzy częścią zachodnią a centrum,
  • wykorzystanie istniejących już środków transportu publicznego (dwie linie kolejowe – 12 min. do Dworca Głównego, dwie linie tramwaju Plus – 15 min. do centrum),
  • miejsca zamieszkania w pobliżu miejsc pracy (na osiedlu powstaną kompleksy biurowe),
  • rozwiązania ekologiczne, np. przewidziano miejsca na retencję wody deszczowej,
  • projekt był konsultowany z przedstawicielami sąsiednich osiedli, a projekt końcowy uwzględnieni ich propozycje.

Z korzyścią dla mieszkańców
- Polski Związek Firm Deweloperskich Oddział Wrocław od samego początku deklaruje chęć budowania mieszkań w ramach osiedla wzorcowego Nowe Żerniki. To ciekawe przedsięwzięcie i wiele rozwiązań tu wdrożonych będzie mogło być wykorzystanych również w innych miejscach we Wrocławiu - przekonywał na spotkaniu Rafał Jarodzki, prezes Archicom i przedstawiciel wrocławskiego Oddziału PZFD.

Zintegrowane projektowanie należy wdrażać od podstaw – optymalnego ułożenia budynków względem stron świata, ochrony przed hałasem, energooszczędności czy chłodzenia. Do kompleksowych rozwiązań w tym zakresie deweloperzy potrzebują wsparcia prawnego ze strony Państwa, ulg podatkowych czy ułatwień w finansowaniu tego typu inwestycji. W Polsce jest z tym problem – brak jest przepisów wykonawczych dla odpowiednich dyrektyw Unii Europejskiej wspierających ekologiczne budownictwo.

Osiedle WUWA 2 powstanie przy ul. Kosmonautów, pomiędzy autostradową obwodnicą Wrocławia a rzeką Ługowina. Teren do zagospodarowania ma 40 hektarów. Według planów, nowe osiedle ma powstać do 2015 r. Nad projektem pracuje 40 najlepszych pracowni projektowych Dolnego Śląska.

Tor przeszkód dla inwestorów
Tematy prawne zdominowały również panel dyskusyjny „Tor przeszkód w procesie inwestycyjnym”, który odbył się 30. marca w ramach seminarium szkoleniowego „Inżynier budownictwa w procesie inwestycyjnym”. Eksperci odpowiadali na pytania padające z sali, wyjaśniając zawiłości prawne i proceduralne.

- Przepisy są mało przejrzyste, a ich interpretacji najczęściej dokonują szeregowi urzędnicy. Z tego powodu to samo zagadnienie może być zinterpretowane inaczej, np. w zależności od województwa - mówił Zbigniew Macków, przewodniczący Rady Dolnośląskiej Izby Architektów.

Z kolei Rafał Jarodzki, prezes firmy Archicom, porównał prawo budowlane do gry komputerowej. - Im więcej razy się ją przejdzie, tym łatwiej o końcowy sukces. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu nauczyliśmy się rozumieć prawo budowlane, chociaż mamy świadomość, że przepisy nie są idealne – przekonywał. Nie jest dobrze, że przygotowywana przez rząd zmiana prawa budowlanego odbywa się w tajemnicy przed środowiskiem inżynierów. W przygotowywanym nowym prawie budowlanym Inwestorów niepokoi głównie pomysł rozpatrywania sporów przez Sądy Cywilne zamiast Sądów Administracyjnych – może to wydłużyć proces uruchomienia inwestycji z kilku miesięcy nawet do 10 lat.


Źródło: Grupa Archicom




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grupa Archicom
http://www.archicom.pl

Komentarze (1)

  • avatar
    kaśka 2012-04-13 14:44:48

    Legenda WUWA w końcu powraca :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »