Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało
Żylaki. Przyczyny
Przyczyny
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Bezpośrednią przyczyną powstawania żylaków jest zaburzenie krążenia krwi i jej nacisk na ściany naczyń żylnych. Noszenie zbyt obcisłych spodni, rajstop lub za ciasnych butów sprawia, że krew wolniej płynie przez żyły i na stałe je poszerza. Zdrowe naczynia krwionośne rytmicznie rozszerzają się i kurczą, co wspomaga transport krwi od serca i do serca. Zastawki w naczyniach żylnych nie pozwalają na cofanie się krwi. Prowadzenie siedzącego lub stojącego trybu życia prowadzi do tego, że mięśnie kurczące naczynia nie są dostatecznie często pobudzane i nie pracują prawidłowo. Ich pracę zaburzają także gorące kąpiele, wizyty w saunie, a nawet depilacja gorącym woskiem, ponieważ nadmierne ciepło powoduje zbyt silne rozszerzenie naczyń.
Żylaki a płeć?
Kobiety palące papierosy częściej cierpią na żylaki, ponieważ nikotyna powoduje zwężenie i zwapnienie żył. Jeśli w jednym miejscu naczynie ulega zwężeniu, to krew jest częściowo zatrzymywana przed przewężeniem, co może być bezpośrednią przyczyną zmian.
Mężczyźni rzadziej cierpią na żylaki, zawdzięczają to męskim hormonom. Uważa się, że estrogeny zmniejszają sprężystość ścian naczyń. Dlatego też problemy z żyłami pojawiają się lub nasilają najczęściej w III trymestrze ciąży, przed miesiączką oraz w czasie klimakterium.
Nie bez znaczenia jest także stosowanie terapii hormonalnej lub antykoncepcji. Ciąża nasila występowanie żylaków także z innego względu. Ciężarna macica może naciskać na naczynia, stając się poważnym problemem w przepływie krwi.
U osób otyłych nagromadzenie tkanki tłuszczowej powoduje zaburzenia przepływu krwi i limfy w naczyniach podskórnych, co skutkuje powstaniem żylaków. Ważny jest też wiek - im starsze naczynia, tym więcej zmian w ich ścianach.
Zobacz więcej
Nadesłał:
kattell
|
Komentarze (0)