Technologie » Internet

100 tysięcy dolarów dla programisty za wykrycie luki Apple

Bhaviuk Jain, specjalista bezpieczeństwa z Infosec, otrzymał 100 tysięcy dolarów od Apple za wykrycie luki, która umożliwiała ominięcie uwierzytelnień i przejęcie konta użytkownika.

Podczas ubiegłorocznej konferencji WWDC Apple ogłosiło wprowadzenie funkcji „Zaloguj się z Apple. Pozwala ona użytkownikowi zalogować się przy użyciu swojego identyfikatora Apple ID bez konieczności korzystania z konta w mediach społecznościowych, wypełniania formularzy czy weryfikowania adresu e-mail i wybierania nowego hasła. Jednakże w kwietniu  Bhaviuk Jain wykrył lukę 0-day, która mogła prowadzić do przejęcia konta osoby logującej się za pomocą Apple ID. Problem dotyczył aplikacji firm trzecich, które były zintegrowane z „Zaloguj się z Apple”, aczkolwiek nie posiadały własnych dodatkowych zabezpieczeń.

 

Funkcja „Zaloguj się z Apple” jest bardzo podobna do OAuth 2.0 i umożliwia uwierzytelnianie użytkownika na dwa sposoby: poprzez użycie JWT (JSON Web Token) lub kodu wygenerowanego na serwerze Apple. W czasie autoryzacji użytkownik może udostępnić identyfikator Apple ID aplikacji firm trzecich bądź nie zgodzić się na jego przekazanie. Jeśli identyfikator e-mail jest ukryty, Apple generuje token JWT zawierający informacje, która jest następnie wykorzystywana przez aplikację do uwierzytelnienia użytkownika.

 

Bhaviuk Jain zauważył, iż może zażądać od Apple tokenów uwierzytelniających dla każdego identyfikatora e-mail, które następnie zostają zweryfikowane przy użyciu klucza publicznego jako prawdziwe. Napastnik może zatem sfałszować token powiązany z dowolnym identyfikatorem e-mail i uzyskać za jego pomocą dostęp do konta ofiary.

 

-        Choć dla osób niewtajemniczonych cała operacja może wydawać się nie do końca zrozumiała,  luka wykryta przez Jaina była bardzo niebezpieczna, bowiem pozwalała przejąć pełną kontrolę nad kontami użytkowników. Warto dodać, że z opcją „Zaloguj się w Apple” zintegrowane są m.in  serwisy Spotify, Dropbox, Airbnb czy Giphy. Po drugie tak duży błąd powinien być wykryty przez developerów Apple. Fakt, że znajduje go osoba z zewnątrz nie wystawia najlepszego świadectwa producentowi, który niemal na każdym kroku podkreśla, że prywatność klientów jest jednym z jego priorytetów. - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Apple zapewnia, iż luka 0-day nigdy nie została wykorzystana, a błąd w usłudze „Zaloguj się z Apple” został usunięty.

 

Źródło: bitdefender.pl; marken.com.pl Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marken

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »