Dom » Budownictwo

3 złote zasady dobrania właściwego pokrycia dachowego

3 złote zasady dobrania właściwego pokrycia dachowego
Zobacz więcej zdjęć »
Wybierając rodzaj dachu należy kierować się trzema zasadami. Dzięki nim, można ominąć stałego konserwowania i ciągłego naprawiania dachu. Pozwolą one na właściwe dobranie blachy, która będzie służyła przez lata.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zasada I - Kolor dachówki nie jest kwestią gustu


Wielu osobom marzy się mały biały domek z czerwonym dachem. Kwestia koloru dachu jest kwestią sporna i należy przyjrzeć się jej z bliska. Wiadomo, że kolor dachówki powinien komponować się z elewacją budynku i ogólnym wyglądem domu. Natomiast należy wziąć pod uwagę również kwestię okolicy, w jakiej położony jest dom. Wagę tego zagadnienia podkreślają warunki zabudowy terenu, gdzie czasem określana jest wymagana barwa lub odcienie blachy.


Zasada II - Czynniki wpływające na wybór blachy


Kolejnym wyzwaniem jest wybór samej blachy. Omawiając tą kwestię należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dwie kwestie: projekt i kąt nachylenia.


Projekt


Jeśli projekt dachu jest skomplikowany nie powinno wybierać blachodachówki, która lepiej wygląda na wielkoformatowych dachach bez skomplikowanych łączeń i elementów. Natomiast blachy skomplikowane z wieloma załamaniami połaci lepiej jest kryć blachami o mniejszym formacie. Do tego nadają się świetnie blachy trapezowe, które najlepiej wyglądają na domach jednorodzinnych lub niewielkich budynkach.


Kąt nachylenia


Małe nachylenie dachu nie sprzyja szybkiemu spływaniu wody. Kształt blachy ma więc znaczący wpływ na jej wybór. Dachy o małym kącie nachylenia powinno się dodatkowo uszczelniać by zapobiec przeciekaniu. Dachówka do tego typu nachylenia powinna mieć wyraźnie zaznaczoną falę, która znacznie ułatwi spływanie wody.


Zasada III - Wentylacja sprzymierzeńcem trwałości dachu


Odpowiednia wentylacja dachu wpływa w wielkim stopni na trwałość dachu. Właściwe odprowadzenie wilgoci sprawia, że prawdopodobieństwo zawilgocenia wełny termoizolacyjnej jest niewielkie, a więźba i inne drewniane elementy konstrukcji są zabezpieczone przed gniciem.


Na wentylację pod pokryciem wpływa grubość kontrłat a ta uzależniona jest od długości krokwi - im dłuższe, tym wyższe powinny być kontrłaty. W ten sposób tworzy się większa przestrzeń wentylacyjną, która zapewnia trwałość blachy i całej konstrukcji. Nie można pominąć również o wielkości wlotu powietrza przy okapie i wylotu w kalenicy. Powinien być odpowiednio duży a wszelakie miejsca o przerwanej ciągłości wentylacyjnej powinny być wsparte przez dachówki wentylacyjne.


Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.bratex.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

admin111

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »