Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

5 pomysłów na ekscytujące wakacje

5 pomysłów na ekscytujące wakacje
Zobacz więcej zdjęć »
Nie tylko nasze dzieci oczekują wakacji z utęsknieniem. Dla nas też jest to zwykle pora wymarzonego urlopu – odpoczynku od pracy i codziennych obowiązków. Co jednak zrobić, jeśli rodzinny budżet nie pozwala na wspólny wyjazd, a my chcemy zapewnić naszym pociechom niezapomniane wakacje?

Spędzanie wakacji w domu nie musi oznaczać całodniowych seansów przed telewizorem.

Ulubione seriale, teleturnieje i gry komputerowe zostawmy sobie na długie zimowe wieczory, a wakacyjny czas wykorzystajmy na to, by całą rodziną odpocząć na łonie natury – oszczędnie i ekologicznie.

Podróż za jeden uśmiech

W ciepłe letnie dni warto wybrać się na całodniową wycieczkę. Ciekawym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu jest wyprawa rowerowa do gospodarstwa agroturystycznego. W takim miejscu nasze pociechy są jeszcze bliżej natury, poznają z bliska świat zwierząt i roślin, mają okazję samodzielnie wydoić krowę, obserwować sianokosy, przejechać się bryczką, czy pomóc gospodarzom przy obrządku zwierząt. Starsze dzieci możemy zabrać do pobliskiej oczyszczalni ścieków. Brzmi nieciekawie? Wręcz przeciwnie! Zwiedzanie zakładu to nie tylko poznawanie poszczególnych etapów oczyszczania wody i oglądanie schematów urządzeń, ale też np. obserwowanie pracy bakterii oczyszczających wodę w specjalnych zbiornikach. Taka wycieczka to świetna lekcja ekologii nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych.

Sprzątanie świata, czyli zabawa w poszukiwaczy skarbów

Chyba każdy z nas zna akcję „Sprzątanie Świata”. Ta międzynarodowa kampania odbywa się co roku w trzeci weekend września i polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Zamiast czekać do września, zaproponuj swoim bliskim zabawę w leśnych poszukiwaczy skarbów. Wystarczy kilka 100-litrowych worków na śmieci, gumowe rękawice i szczypce do podnoszenia z ziemi szklanych lub metalowych odpadów. Tym razem zwykły spacer po lesie połączcie ze zbieraniem śmieci. Dla dzieci to ogromna frajda – nie tylko mają poczucie, że robią coś dobrego i pożytecznego dla środowiska, ale też biorą udział w prawdziwej przygodzie – być może czeka na nich wielkie odkrycie albo zagubiona sztabka złota…

Recepta na szklaną pogodę

Polska pogoda bywa wyjątkowo kapryśna i nawet latem nie zawsze możemy liczyć na ciepłe i słoneczne dni. Co zrobić, jeśli jesteśmy zmuszeni pozostać w domu? Zaangażujmy nasze pociechy w eko-zabawy. Przygotujcie kilka kartonowych pudeł na: szkło, papier, metal, plastik i baterie. Pudełka warto oznakować rysunkami lub naklejkami, aby było wiadomo, do którego „kontenera” mają trafić poszczególne odpady. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do zabawy wyjaśnić dzieciom sens naszych działań. Wytłumaczmy im, że dzięki segregacji śmieci oddzielamy materiały nadające się do wtórnego przetworzenia od tych, które na nic się już nie przydadzą. W ten sposób dbamy o zasoby naturalne, jak np. woda czy energia potrzebne do produkcji różnych przedmiotów, z których korzystamy na co dzień. Taka zabawa to dobry start do tego, by zacząć segregować śmieci regularnie.

Kreatywnie i z pomysłem

Dzieci nie lubią się nudzić. O wiele bardziej niż oglądanie telewizji zainteresują je zajęcia, w których wspólnie z nami będą mogły w ciekawy sposób stworzyć coś nowego. Zaangażujmy nasze pociechy w różnego rodzaju eksperymenty ekologiczne – razem z maluchami możemy skonstruować mini-oczyszczalnię wody, wyprodukować nowy papier ze starych gazet i kartonów albo hodować rośliny w przydomowym ogródku i prowadzić dziennik upraw. Co zrobić, kiedy już wyczerpią nam się pomysły? Wystarczy odwiedzić stronę internetową Akademii Misia Haribo – http://haribo.com/planet/pl/akademia. To ogólnopolski program edukacyjno-społeczny, który już od pięciu lat inspiruje rodziców i wychowawców do kreatywnego wychowywania najmłodszych. Na stronie znajdziemy m.in. scenariusze zajęć, które możemy wykorzystać w zabawach z dziećmi, ale też porady ekspertów i ciekawe artykuły.

Przy odrobinie pomysłowości i zaangażowania wakacje w domu mogą okazać się wspaniałą rodzinną przygodą, pełną wyzwań i cennych doświadczeń. W ten sposób my wrócimy z urlopu wypoczęci, a nasze dzieci rozpoczną nowy rok szkolny bogatsze o przydatną wiedzę i nowe zapasy energii.

Artykuł powstał we współpracy z Dorotą Kalinowską – psychologiem, terapeutą i współtwórczynią Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej NINTU, członkiem Rady Programowej programu społeczno-edukacyjnego Akademia Misia Haribo.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JBcomm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »