Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
5 powodów, dla których w Dzień Ojca warto zabrać tatę do optyka
Zobacz więcej zdjęć » |
Świetnym pomysłem na prezent dla naszego taty może okazać się wizyta u profesjonalnego optyka. Marek Jakubowicz, optyk i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, tłumaczy dlaczego zmotywowanie naszych bliskich do wizyty u specjalisty może być trafionym pomysłem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- Większość osób wizytę u optyka postrzega czysto sprzedażowo - w kategoriach trochę uciążliwej, kolejnej sprawy do załatwienia. A więc wychodzę od lekarza okulisty z receptą na okulary, idę do optyka, wybieram oprawę i kupuję okulary - tłumaczy Marek Jakubowicz, opyk i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. - Możemy jednak na tę sytuację popatrzeć inaczej, gdyż wizyta u dobrego specjalisty może być doskonałą okazją do poznania przyczyny naszych kłopotów ze wzrokiem. Nawet wtedy, gdy nasze okulary są tylko konsekwencją upływu czasu, mamy dobrą okazję poszerzyć naszą wiedzę o tym, jak zadbać o nasz wzrok. Tym bardziej, że dość często zdarza się, iż nie uświadamiamy sobie naszych wad wzroku, które wraz z upływem czasu mogą przyspożyć nam poważnych kłopotów z jakością widzenia. Tego rodzaju konsultacje ze specjalistą są szczególnie ważne, gdy przekroczymy granicę 40. roku życia. Wtedy też zaczynają się pierwsze problemy z presbiopią, która de facto nie jest chorobą, a naturalną konsekwencją starzenia się organizmu i objawia się kłopotami z widzeniem na bliskie odległości - dodaje Marek Jakubowicz.
Dlaczego wizyta u optyka to dobry prezent?
Jeśli wizyta u optyka nie wydaje nam się dobrym pomysłem na spędzenie Dnia Ojca ze swoim rodzicem, poniżej przedstawiamy kilka argumentów, które mogą do tego przekonać. Co możemy zatem podarować swojemu tacie, dzięki takiej wizycie?
1. Troska o bliską osobę - wizyta w profesjonalnym salonie optycznym może być oznaką troski o najbliższe nam osoby. Często nie uświadamiamy sobie, że posiadamy nawet nieznaczną wadę wzroku, jednak ta bez odpowiedniej korekcji może przekształcić się z czasem w większy problem. Wizyta w profesjonalnym salonie optycznym pozwoli nam skonsultować stan naszego wzroku ze specjalistą. Ten powinien przeprowadzić wnikliwy wywiad, który pozwoli na pogłębienie informacji o stylu życiu - rodzaju wykonywanej pracy, zainteresowaniach czy też zwyczajach w życiu codziennym. Dzięki temu nie tylko wybierze odpowiednie dla nas okulary, ale także zasugeruje, jakie zachowania profilaktyczne warto wprowadzić w życiu codziennym, aby kompleksowo zadbać o wzrok.
2. Moda - profesjonalny optyk nie tylko doradzi w wyborze odpowiednich soczewek okularowych, ale także ułatwi wybór stosownych oprawek. Niewątpliwie gdy wejdziemy do salonu optycznego, kusić nas będą najmodniejsze modele opraw obowiązujące w danym sezonie. Oczywiście można je wziąć pod uwagę. Przy wyborze oprawek ważniejsze jest jednak określenie kształtu naszej twarzy. Dzięki temu okulary mogą stać się atrybutem, który uwydatni atuty wizualne jego właściciela, a jednocześnie pomoże „ukryć" mankamenty.
3. Większy komfort życia - dzięki odpowiednio dobranym okularom znacząco poprawiamy jakość i komfort naszego życia, a tym samym ułatwiamy wykonywanie codziennych zadań. To istotna poprawa w każdym aspekcie naszego życia - od wykonywania pracy zawodowej po hobby. To również ważny element naszego samopoczucia, a także wartość sama w sobie. Problem może okazać się większy, jeśli zdecydujemy się na zakup nieodpowiednich dla nas okularów - np. u przypadkowego sprzedawcy czy też na bazarze. Wtedy okulary, które miały nam pomagać w ciągu wykonywania codziennych obowiązków, stają się powodem dyskomfortu, gorszego widzenia, a niekiedy nawet bólów głowy.
4. Ochrona przed słońcem - zbliżający się okres wakacyjny to czas, w którym często na nasz nos zakładamy okulary przeciwsłoneczne. Ich dobór jest tak samo istotny, jak wybór okularów korekcyjnych. W tym przypadku istotna jest obecność filtrów w szkłach. Często kupując tańsze zamienniki u przypadkowych sprzedawców (zamiast u sprawdzonego optyka), dostajemy jedynie przyciemniane szkła bez filtrów. Ich brak sprawia, że do naszej rozszerzonej źrenicy trafia cała skala promieniowania słonecznego UV. To bardziej destruktywne dla oka, niż wpatrywanie się w intensywne źródło światła w ogóle bez jakichkolwiek okularów! Na przykład gdy na słońce patrzymy „gołym okiem" nasze źrenice mrużą się naturalnie, przez co do wnętrza oka dostaje się mniej promieni UV.
5. Dobre widzenie! - najważniejszy element dobrze dobranych okularów to dobra jakość obserwowanego przez nas świata, a tym samym czerpania radości z życia!
Jakiego optyka wybrać?
Przy wyborze salonu optycznego powinniśmy kierować się przede wszystkim udokumentowanymi kwalifikacjami optyka. Oprócz porad merytorycznych, w salonie optycznym będziemy mogli przetestować na sobie wszystkie zaproponowane rozwiązania i wybrać te, które dadzą nam poczucie komfortu i dobrą jakość widzenia.
- Niestety w Polsce zawód optyka nie jest profesją ustawowo regulowaną - dodaje Marek Jakubowicz. - Z tego powodu konsument może trafić do salonu prowadzonego przez laika, któremu na ogół zależy jedynie na szybkiej sprzedaży bez możliwości udzielenia fachowej porady. Warto poszukać np. salonów zrzeszonych w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej. Warunkiem należenia do KRIO są udokumentowane stosownymi świadectwami i dyplomami kompetencje oraz praktyka zawodowa. W takim salonie będziemy pewni, iż zaproponowane nam okulary będą dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań - podsumowuje na zakończenie Marek Jakubowicz.
Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne
Nadesłał:
38PR
|
Komentarze (0)