Kultura, sztuka » Kultura

5 sylwetek znanych Opolan

5 sylwetek znanych Opolan
Zobacz więcej zdjęć »
Pięciu znanych Opolan.

Opole to wyjątkowe miasto z wielowiekową tradycją. Dzisiaj przedstawimy kilku sławnych Polaków, związanych z Opolszczyzną.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jerzy Grotowski

Przyszedł na świat w 1933 roku. Jeden z największych ludzi teatru w historii Polski. Jako trzeci Polak w historii otrzymał katedrę w Collage de France (wydział „antropologii teatru”). Nazywano go „alchemikiem teatru”, a zarazem „mistrzem słowa”. Jego awangardowa sztuka wywarła wielki wpływ rozwój sztuki teatralnej nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Już od wczesnego dzieciństwa interesował się jogą i „wyzwalaniem psychicznej energii”. Jego przedstawienia łączyły w sobie pierwiastek mistyczny z czystością i doskonałością formy. Jedyny polski twórca z jakim można byłoby go porównać to Wyspiański. To właściwie mówi wszystko.

Karol Musioł

Założyciel i pierwszy prezes „Towarzystwa Przyjaciół Opola”. Inicjator zarówno „Dni Opola” jak i „Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki”, z którego słynie dzisiaj Opole. Urodził się w 1905 roku w Bierdułtowach, pod Rybnikiem. W okresie międzywojennym był działaczem kulturalnym i organizatorem wielu przedsięwzięć, m. in. chórów w Turzy Śląskiej. To jemu zawdzięczamy budowę Opolskiej Szkoły Muzycznej i Amfiteatru 1000-lecia. Na jego cześć Klub TPO zmienił nazwę na „Klub u Papy Musioła”.

Peregryn z Opola

Teraz postać z nieco odleglejszych kart historii. Dominikanin i jeden z pierwszych inkwizytorów w Polsce, jego kazania na przełomie XII i XIII wieku były znane na całą Europę. Napisał Sermones de tempore, mowy duszpasterskie, które przyniosły mu sławę i były czytane od Pragi, przez Wiedeń, aż po Watykan. Wyżej wymieniony tekst w XV wieku był siedmiokrotnie wydawany przez różne europejskie drukarnie. Nie ma rozstrzygnięcia co do tego, czy czuł się bardziej Polakiem czy Niemcem, ale nie ulega wątpliwości, że to jedna z najważniejszych sylwetek Opola.

Stanisław Kolbuszewski

Wybitny historyk literatury związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu. Twórca opolskiej polonistyki. Przez wiele lat naczelny „Kwartalnika Opolskiego”. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Poznańskiego. Jeszcze nim przybył do Opola uznawany był za wybitnego znawcę dzieł Mickiewicza i Wyspiańskiego. To jemu zawdzięczamy rozwój nauk humanistycznych w wyniszczonym przez II WŚ Opolu.

Edmund Jan Osmańczyk

Pisarz, posiadający w swoim dorobku prawie 50 książek, w tym wiersze, encyklopedie popularnonaukowe, przemowy sejmowe, a także wiele prac analitycznych na temat swojej współczesności. Inicjator dorocznej konferencji naukowej poświęconej trudnym relacjom polsko-niemieckim i wielu innych. Żołnierz AK. Autor niezliczonej ilości artykułów naukowych, opublikowanych w prasie polskiej, emigracyjnej i zagranicznej. Jego imieniem został nazwany Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu.

To tylko kilka postaci w długiej historii Opola, o których warto wspomnieć przy takiej okazji jak 800-lecie praw miejskich.

Jeśli szukasz tani nocleg Opole, polecamy Event Hostel.




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Daniel Getsiński

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »