Dom » Architektura

Adaptacja projektów domu - wymagania i koszty

Gotowe projekty domów mogą być dostosowane do potrzeb każdego z nas, w ramach adaptacji projektu. Jest ona wymagana przez prawo, a dokonać jej powinien uprawniony projektant.

Adaptacja projektu domu wymagana jest przez Prawo Budowlane. Określa ono również, że osoba adaptująca musi posiadać odpowiednie uprawnienia do projektowania, a także aktualne zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa.

Wybór architekta adaptującego zależy wyłącznie od inwestora. Warto jednak skorzystać z usług osób doświadczonych i odpowiedzialnych, mających na swym koncie setki zrealizowanych projektów.

- Doradcy DOM.pl pomagają naszym Klientom w znalezieniu odpowiedniego architekta, działającego na terenie, w którym przewidziana jest przyszła inwestycja. To zdecydowanie ułatwia bezpośredni kontakt z projektantem, tak niezbędny przy ustaleniu wymagań. Dobrze jest również, gdy architekt zna teren, na którym działa - zaznacza Marta Hawrylak z portalu DOM.pl.

Oprócz zmian, które dostosują projekt domu do indywidualnych potrzeb inwestora, architekt adaptujący w pierwszej kolejności powinien opracować projekt zgodnie z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz obowiązującymi przepisami prawa. Niezbędna jest również adaptacja fundamentów do lokalnych warunków gruntowych i sposobu ich izolacji.

Najczęstszymi zmianami, których dokonują architekci na życzenie klientów są:

 • zmiany nachylenia kąta dachu,
 • zmiana wielkości, kształtów i rozmieszczenia otworów okiennych i drzwiowych,
 • zmiana technologii budowy domu,
 • zmiana stropu,
 • zmiana funkcji pomieszczeń,
 • zmiana rozmieszczenia ścianek działowych,

Zmiany dotyczą również modyfikacji instalacji grzewczych czy kanalizacyjnych – zadaniem projektanta jest również dostosowanie instalacji wewnętrznych i wykonanie projektu przyłączy mediów do budynku. Na dokonanie zmian w projekcie potrzebna jest zgoda autora projektu.

- Przy zakupie projektu domu inwestor otrzymuje od razu zgodę na przeprowadzenie tych zmian, które nie wpływają na wygląd zewnętrzny budynku i których wymaga adaptacja do lokalnych warunków, czyli np. zmiana wysokości posadowienia, rezygnacja bądź doprojektowanie podpiwniczenia. Na pozostałe zmiany potrzebna jest pisemna zgoda autora projektu, która wystawiana jest bezpłatnie - wyjaśnia Marta Hawrylak z portalu DOM.pl.

Cena adaptacji projektu jest ustalana przez osobę jej dokonującą. Warto wziąć pod uwagę odpowiedzialność, jaka spływa na architekta decydującego się na zastosowanie zmian w projekcie. W świetle art. 20 Prawa Budowlanego projektant, który dokonuje adaptacji projektu gotowego i przygotowuje projekt zagospodarowania działki jest uważany za projektanta danego obiektu, przejmując wynikające z ustawy obowiązki i uprawnienia.

Adaptacja projektu zawiera część obowiązkową i pozostałe zmiany, wynikające z potrzeb inwestora. Za część obowiązkową uważa się:

 • dostosowanie zakupionego projektu gotowego do otrzymanej Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowaniu Terenu lub w przypadku jej braku do wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,
 • dostosowanie zakupionego projektu gotowego do stref obciążeń konstrukcyjnych,
 • sporządzenie projektu zagospodarowania terenu (działki), z naniesieniem budynku na odpowiedniej mapie geodezyjnej,
 • pomoc w uzyskaniu wymaganych prawem budowlanym uzgodnień, opinii, pozwoleń od odpowiednich urzędów i instytucji,
 • przejęcie przez osobę adaptującą projekt gotowy funkcji projektanta budynku,

Cena rynkowa obowiązkowej adaptacji projektu waha się w granicach 1500 – 2000 zł.

Ceny dotyczące zmian w projekcie, przystosowujące go do wymagań inwestora, nie są ujednolicone i zależą od wielu czynników: stopnia trudności prac, liczby wprowadzanych zmian, a także od zasad panujących w wybranym biurze projektowym. Warto tu zaznaczyć, że wszelkie naniesione zmiany mogą mieć decydujący wpływ na konstrukcję budynku. Dlatego cena nie powinna być jedynym kryterium przy wyborze projektanta.

- Do łatwych zmian należą: zmiana wielkości i usytuowania okien i drzwi, zmiana układu ścian działowych, zmiana materiałów wykończeniowych. Znacznie większe koszty poniesiemy przy zmianach trudnych do wprowadzenia, którymi są m.in.: zmiana konstrukcji budynku (np. przeprojektowanie domu parterowego na dom z poddaszem), zmiana wymiarów budynku, wymagająca zmiany konstrukcji dachu czy zmiana technologii budowy domu – np. z murowanej na szkieletową - dodaje Marta Hawrylak.

Wszystkie zmiany architekt adaptujący nanosi się trwałą techniką graficzną w kolorze czerwonym na 4 egzemplarzach projektu. Osoba adaptująca ponosi odpowiedzialność za zakres i poprawność adaptacji projektu oraz za jego zgodność z obowiązującymi normami i przepisami budowlanymi w dniu składania projektu do zatwierdzenia. Inwestor nie musi znać przepisów, wystarczy, że skorzysta z pomocy osoby uprawnionej i doświadczonej, profesjonalisty w swoim fachu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

DOM.pl
http://www.dom.pl

Komentarze (1)

 • avatar
  Zośka 2011-06-09 13:51:03

  Artykuł porusza wiele istotnych kwestii, dotyczących adaptacji, o których zwykły śmiertelnik, marzący o budowie domu, przeważnie nie wie, lub nie pamięta. Dobry architekt, to taki, który może sprawnie załatwić formalności, podpowiedzieć ciekawe rozwiązania i zaangażować się w projekt. Jak na przykład http://moj.extradom.pl/adaptacja-projektu.aspx . Najważniejsze jest także, aby całą budowę domu rozplanować sobie zawczasu, aby móc wszystko dobrze załatwić.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »