Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Alergia – problem milionów Polaków

Alergia – problem milionów Polaków
Zobacz więcej zdjęć »
Jak informują naukowcy, którzy przeprowadzili największe badania chorób alergologicznych w Polsce, z alergiami boryka się połowa rodaków mieszkających w dużych miastach. Jednak zaledwie co trzeci chory ma postawioną adekwatną diagnozę.

Pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili trwające trzy lata badania, w których wzięło udział ponad 22 tysiące Polaków. Celem przedsięwzięcia było oszacowanie, ilu ludzi w naszym kraju cierpi na alergie, ilu jest poddanych adekwatnej terapii i co stanowi najczęstszy czynnik uczulający. Wyniki Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce są zastraszające: na alergie cierpi nawet do 40% badanych, 25% ma alergiczny nieżyt nosa, a u 10% zdiagnozowano astmę.

Najwyższy odsetek chorujących notuje się w dużych miastach: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu. „Na takie wyniki wpływ ma przede wszystkim zanieczyszczone środowisko, spaliny samochodowe oraz palenie papierosów. Zarówno czynne, jak i bierne,” wyjaśnia profesor Bolesław Smoliński z Zakładu Profilaktyki, autor badań.

„Żyjemy dziś bardziej sterylnie niż kiedyś dzięki stosowaniu dużej ilości detergentów. Ale przez to środowisko jest mocniej nasycone chemią, co zmniejsza naszą odporność. Problemem jest także zbyt częste i niewłaściwe stosowanie antybiotyków, co też osłabia nasze organizmy i sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na alergie,” dodaje profesor Smoliński. Na dowód tego przytacza dane, z których wynika, że w ciągu dziesięciu lat liczba osób z alergią zwiększyła się dwukrotnie.

Sytuację pogarsza fakt, że stanowcza większość chorych (2/3) nie wie, że cierpi na astmę. Tymczasem szybka i adekwatna diagnoza ma najistotniejsze znaczenie dla terapii. Lekarze ostrzegają ponadto, że konieczne są przedsięwzięcia profilaktyczne, prewencja jest korzystniejsza dla pacjentów, którzy nie będą musieli poddawać się terapiom, jest również bardziej opłacalna niż leczenie chorych.

„Mamy sygnały, że zniesiona może zostać refundacja niektórych leków dla astmatyków. A to mogłoby dramatycznie zwiększyć liczbę chorych wymagających leczenia szpitalnego”, obawia się prof. Jerzy Kruszewski, konsultant krajowy ds. alergologii. Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Alergologicznego będą prowadzili rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby nie zniesiono refundacji.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pey

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »