Dom » Nieruchomość

Apartamenty w cenie

Wysokiej klasy nieruchomości położone w centrach miast to wciąż świetna lokata kapitału. Jak wskazują wyniki badań z roku na rok polskie społeczeństwo jest coraz bogatsze.

Co piątą osobę mieszkającą w Warszawie stać na zakup nieruchomości w cenie powyżej 10 tys. zł/mkw. przy obecnym oprocentowaniu kredytu mieszkaniowego, wynika z opracowanego w ubiegłym roku raportu NBP.

Popyt na mieszkania z wyższej półki notują również deweloperzy, którzy w drugim kwartale 2012 roku wprowadzili na stołeczny rynek więcej niż zwykle, bo aż 9 luksusowych inwestycji. Znalazły się wśród nich m.in.: Poznańska 13, Cosmopolitan Twarda 2/4, Centrum Praskie Koneser, Riviera Marymont.

Warszawa jest bez wątpienia największym rynkiem apartamentowym w kraju. Jak oblicza Emmerson, w ofercie stołecznych deweloperów można znaleźć ponad 4,5 tys. wysokiej jakości mieszkań. Najbardziej prestiżowe warszawskie dzielnice to Mokotów i Śródmieście i to właśnie w nich powstaje najwięcej inwestycji, w których można kupić luksusowe lokale.

Nawet 30 - 40 tys. zł za metr

Jak podaje otoDom.pl, w Warszawie trafiają się nowe mieszkania z wyższej półki za 9-10 tys. zł za mkw. Jednak w prestiżowych dzielnicach jak Mokotów za 1 mkw. nowego apartamentu trzeba zapłacić ok. 10-12 tys. zł. W Śródmieściu jest jeszcze drożej, bo w tej dzielnicy metr kosztuje 15-20 tys. zł.

Dla porównania, w Gdańsku średnie stawki za lokale reklamowane jako apartamenty nie sięgają nawet 6 tys. zł za mkw. Najtańsze luksusowe lokale można znaleźć zaś w Poznaniu. W tych dwóch miastach oferta lokali o wysokim standardzie jest najmniejsza. W Krakowie apartamenty są już droższe i kosztują przeciętnie 8,4 zł/mkw., a we Wrocławiu 6,4 zł/mkw.

W Warszawie w tym segmencie rynku w ciągu ostatniego roku ceny niewiele się zmieniły, podczas gdy w pozostałych miastach średnie stawki spadły, choć nie w takim stopniu, jak w przypadku mieszkań w standardzie podstawowym. W stolicy za metr mieszkania z wyższej półki trzeba zapłacić ponad 10 tys. zł, ale można spotkać się też z ceną nawet 30-40 tys. zł za metr.

Deweloperzy zaczęli różnicować ofertę takich mieszkań i oferować je szerszemu gronu klientów. Nieruchomości, które można znaleźć na ryku zachowują w prawdzie atrybuty mieszkania luksusowego, ale są na przykład mniejsze niż 100 mkw., a tym samym dostępne dla większej ilości nabywców.

- W naszej inwestycji Apartamenty Wilanowska na Mokotowie mamy ofertę zróżnicowaną cenowo, a co się z tym wiąże także pod względem wykończenia i metrażu. W kameralnych, ekskluzywnych budynkach ceny mieszkań przekraczają 10 tys. zł/mkw., ale w kompleksie dostępne są także lokale w cenie już od 7 tys. zł/mkw. W inwestycji zaprojektowane zostały zarówno penthouse'y, jak i mieszkania o podwyższonym standardzie. Projekt położony jest w prestiżowym miejscu, w sąsiedztwie zielonych terenów rezerwatów przyrody z Potokiem Służewieckim. Oferuje wyjątkowo atrakcyjną koncepcję urbanistyczną i aranżację całego terenu osiedla. Ze względu na to zyskał miano Osiedla Ażurowych Okiennic - tłumaczy Remigiusz Rogowski, prezes Rogowski Development.

Często obecnie zdarza się, że deweloperzy urozmaicają ofertę w nowych inwestycjach i nie wszystkie mieszkania można w nich określić mianem apartamentu. Z danych Home Broker wynika, że ofert spełniających wymagania stawiane apartamentom jest w mieście niespełna 4 proc.

Mimo kryzysu, ceny nie spadają

W dużych polskich miastach rośnie zainteresowanie apartamentami zlokalizowanymi w centrum. Nabywców kusi perspektywa wzrostu wartości tych nieruchomości. We wszystkich stolicach europejskich w centralnie zlokalizowanych dzielnicach ceny mieszkań są najdroższe. Stawki nie tylko spadają, ale nawet rosną. Brak możliwości zwiększenia podaży w tych rejonach miast sprawia, że nieruchomości tam ulokowane uznawane są za jedną z najbezpieczniejszych lokat kapitału. Podobny trend najprawdopodobniej będzie można zaobserwować niebawem również w Warszawie.

Podobnie jak w innych europejskich metropoliach, tak w Warszawie w najbliższych latach oferta nowopowstających apartamentowców powinna pozostać stosunkowo niewielka. Wysokie koszty budowy i skomplikowany proces pozyskiwania gruntów przez inwestorów ograniczają bowiem rentowność takich projektów.

Ceny ofertowe lokali w Śródmieściu Warszawy, szczególnie wzdłuż Traku Królewskiego mogą szokować. Stawki wywoławcze za mieszkania z drugiej ręki w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach, pomimo obecnej sytuacji gospodarczej trzymają się mocno. Najwyższe ceny w Warszawie obowiązują w zabytkowych kamienicach oraz sąsiadujących z nimi nowych budynkach, położonych w najbardziej popularnych lokalizacjach w stolicy.

Z danych portalu domy.pl wynika, że za mieszkanie przy Krakowskim Przedmieściu lub Nowym Świecie trzeba zapłacić średnio od 14,5 do 20 tys. zł za mkw. Nieco taniej jest w Alejach Ujazdowskich, gdzie 1 mkw. mieszkania jest przeciętnie wyceniany na niemal 13 tys. zł.

W Krakowie do najkosztowniejszych lokalizacji należy Stare Miasto z takimi adresami jak Rynek Główny, Floriańska, czy Grodzka. Tam średnia ofertowa cena mieszkania to 15,6 zł za mkw.

Za metr mieszkania przy Rynku we Wrocławiu lub na jednej z sąsiadujących z nim uliczek, trzeba zapłacić średnio ponad 11 tys. zł. Na Starówce w Gdańsku kupimy już za 8,6 zł/mkw., choć przy Długim Targu za ponad 10 tys. zł, podczas gdy na Starym Mieście w Poznaniu za ok. 7,2 tys. zł/mkw.

Autor: Rogowski DevelopmentRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rogowski Development
http://rogowskidevelopment.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 1 dzień:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »