Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało
Apetyt - co warto o nim wiedzieć?
Apetyt, czyli łaknienie, to niezwykle ważna sprawa związana z prawidłowym funkcjonowaniem naszego organizmu oraz dostarczaniem mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Gdy czegoś w naszym organizmie brakuje, pojawia się głód. Często pojawia się głód na konkretny produkt, co może oznaczać, że nasz organizm w naturalny sposób upomina się o dostarczenie mu konkretnych składników.
Niestety, ten system nie zawsze funkcjonuje prawidłowo, co w konsekwencji może prowadzić do licznych chorób.
Kiedy pojawia się głód? Głód pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy ilość pewnych składników we krwi spada do niskiego poziomu. W szczególności dotyczy to glukozy.
W takiej sytuacji organizm wysyła do mózgu sygnał, a w efekcie pojawia się uczucie głodu. Z odczuwaniem głodu związane jest pojęcie łaknienia, czyli apetytu. Jeśli pojawiają się problemy związane z zaburzeniami łaknienia, mózg ludzki otrzymuje błędne sygnały, co w efekcie prowadzi do poważnych problemów związanych z odżywianiem się.
Jakie to zaburzenia? Często zdarza się, że ktoś wciąż czuje się głody, inni - choć niedożywieni - głody nie odczuwają. Brak apetytu bardzo często może wiązać się z poważnymi chorobami.
Aby pobudzić apetyt i uniknąć innych problemów związanych z prawidłowym odżywianiem, warto jeść częściej, za to mniejsze porcje.
Małe, lekkie, aczkolwiek często przekąski są o wiele bardziej przyjazne dla organizmu niż duże porcje, ze strawieniem których organizm może mieć czasami problemy. Takie postępowanie chroni przed nagłymi atakami głodu a dodatkowo pobudza przemianę materii.
Jedną z najpoważniejszych chorób związaną z łaknieniem jest anoreksja, która może doprowadzić do krańcowego wycieńczenia organizmu.
Dość często na brak apetytu narzekają osoby starsze, co również może być sygnałem choroby lub niedoboru cynku. Apetyt może zmniejszać m. in. niedobór cynku oraz potasu.
Zbyt częste odczuwanie głodu również jest niebezpieczne i może prowadzić do otyłości. Wiele osób korzysta z pomocy leków hamujących głód typu apetiblock, warto jednak przed ich zastosowaniem skontaktować się z lekarzem.
Niemniej jednak osobom, które są stale głodne, zamiast leków zaleca się systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych oraz niskokaloryczną dietę.
Nadesłał:
pmateusz
|
Komentarze (0)