Dom » Budownictwo

Arka w Brennej czyli SunGuard® w domach jednorodzinnych

Arka w Brennej czyli SunGuard® w domach jednorodzinnych
Zobacz więcej zdjęć »
Arka w Brennej to jeden z najciekawszych domów jednorodzinnych ostatnich lat w Polsce, a jego forma budzi silne emocje zarówno wśród jego zwolenników, jak i przeciwników.

Projekt Roberta Koniecznego jest jednak bezsprzecznie przykładem przemyślanej, konceptualnej architektury, na której niedosyt cierpimy w Polsce od dawna. Warto więc przyjrzeć się Arce bliżej, zwłaszcza jej panoramicznym przeszkleniom, zapewniającym widok na malowniczy górski krajobraz Śląska Cieszyńskiego.


Jedną z idei przyświecających budowie Arki było wykorzystanie położenia działki, z której podziwiać można idylliczny, pagórkowaty pejzaż przeplatany domami, lasami i łąkami. By w pełni  podkreślić jej walory, Robert Konieczny, szef biura projektowego KWK Promes, postanowił stworzyć dom parterowy, z którego wszystkich pomieszczeń można będzie podziwiać góry. Chcąc zaakcentować krajobrazowy charakter lokalizacji budynku architekt zaprojektował duże przeszklenia, ciągnące się na niemal na całej długości jednej z dwóch dłuższych ścian budynku. „Największą wartością działki jest wspaniały widok, który się z niej roztacza, stąd myśl by dom stał się dla niego ramą, która go kadruje. Najwłaściwszą okazała się całkiem otwarta na górski pejzaż budowla parterowa, dająca wszystkim pomieszczeniom ten sam widok” – tłumaczy Robert Konieczny.

Tak duże przeszklenia są jednak z wielu powodów wyzwaniem dla konstruktorów. Jednym z nich jest sam rozmiar szyb – w przypadku Arki największe z nich mają powierzchnię nawet 7,5 m2 i ważą prawie 300 kg każda. Ze względu na potencjalne znaczne straty ciepła przez przeszklenie w zimie, jak i możliwość nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń latem, szyby o takich rozmiarach muszą zarówno chronić przed ucieczką ciepła, jak i zapobiegać przenikaniu energii słonecznej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej przepuszczalności światła słonecznego, aby zapewnic naturalny widok i jasność w pomieszczeniach. 

Dostarczenia szkła spełniającego powyższe parametry podjął się Guardian Częstochowa. Producent zaoferował Robertowi Koniecznemu szkło o właściwościach kontroli słonecznej SunGuard® High Selective. Produkt ten charakteryzuje się wysoką selektywnością, a więc przepuszcza światło dzienne zatrzymując jednocześnie 73% niepożądanej energii cieplnej pochodzącej ze Słońca. Dzięki emisyjności na poziomie 1% szkło to zapewnia również w zestawie dwuszybowym optymalną ochronę przed stratami ciepła. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo mieszkańców dodatkowo zastosowano szkło laminowane folią PVB LamiGlass 44.4.  Szkło to posiada klasę bezpieczeństwa P4A co oznacza, że wytrzymuje 3 uderzenia stalowej kuli o ciężarze 4,11 kg spadającej z wysokości 9 m i posiada wysoką odporność na włamania zastępując kraty o oczku 150 mm wykonane z drutu stalowego o średnicy 10 mm. Jedną z cech szkła laminowanego bezpiecznego LamiGlass 44.4 jest również niemal całkowita redukcja przepuszczalności promieniowania UV.

Produkcją szyb zespolonych dla Arki w Brennej zajęła się firma Vitroterm-Murów. „Wyzwaniem dla  nas były przekraczające 300 kg ciężary szyb zespolonych oraz ich duże gabaryty. Dodatkowo system przesuwnej ślusarki aluminiowej narzucił bardzo duże dokładności w tolerancjach wzajemnych przesunięć szyb (poniżej 0,5 mm) oraz tolerancje grubości pakietów (poniżej 0,6 mm). Dzięki posiadanemu nowoczesnemu parkowi maszynowemu oraz doświadczeniu w tego typu realizacjach, udało nam się z powodzeniem spełnić te wymagania.” – tłumaczy Jacek Eifler z Vitroterm-Murów. 

Szkło jest materiałem, który skutecznie zastąpić może ściany zewnętrzne pod warunkiem, że posiada odpowiednie parametry związane z kontrolą słoneczną, termoizolacyjnością i bezpieczeństwem. Przykładem takiego wykorzystania szkła w budownictwie jednorodzinnym jest Arka stworzona przez Roberta Koniecznego. Produkty takie, jak SunGuard® High Selective mogą jednak z powodzeniem być wykorzystywane również w bardziej klasycznych konstrukcjach, zarówno w budynkach biurowych, jak i domach mieszkalnych. 

Firma Guardian Częstochowa powstała w 2002 r. i jest jedną z najnowocześniejszych hut szkła na świecie oraz czołowym producentem szkła architektonicznego w Polsce. Przedsiębiorstwo dysponuje najnowszymi technologiami w dziedzinie produkcji szkła i przetwórstwa szkła płaskiego. Zakład produkuje szkło float o grubościach od 3 mm do 12 mm oraz szkło powlekane w oparciu o technikę rozpylania magnetronowego. Guardian Częstochowa zatrudnia ponad 330 osób i jest częścią koncernu Guardian Industries Corp. z siedzibą w USA.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »