Dom » Architektura
Astrum Business Park – w stronę przyjaznej ekologii
Zobacz więcej zdjęć » |
Odpowiednio dobrane przeszklenia marki Pilkington zapewniają dogodne warunki do pracy, przyczyniając się tym samym do spełnienia najwyższych wymagań w zakresie efektywności energetycznej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Astrum Business Park to nowy kompleks biurowy położony na terenie dzielnicy Warszawa Włochy. Tworzy go 6-kondygnacyjny budynek usytuowany wzdłuż ulicy Łopuszańskiej i trzy niższe segmenty o 4 kondygnacjach, znajdujące się w głębi. "Położenie obiektu i charakter działki umożliwiły lekką zabudowę o niskiej intensywności. Jest to walor inwestycji, który pozwala na konkurowanie z położonymi w centrum wysokościowcami" - mówi Małgorzata Kraszewska, architekt z biura projektowego Prochem.
Lekkość nadają obiektowi efektowne, duże przeszklenia oraz pionowe elementy szklanej elewacji, które dzielą poziome wstęgi okien. Przeszklenia wykonano z wysoko selektywnego szkła przeciwsłonecznego Pilkington SuncoolTM, które pozwoliło wykreować komfortowe wnętrza i zwiększyć efektywność energetyczną obiektu.
Przeszklenia zgodne z różą wiatrów
Dobór szkła w budynku został zróżnicowany w zależności od umiejscowienia przeszkleń w budynku, położenia względem stron świata i ekspozycji na słońce. Na najbardziej nasłonecznionej fasadzie wschodniej i południowej obiektu Astrum Buisness Park, zastosowano hartowane szkło przeciwsłoneczne Pilkington SuncoolTM 66/33 THS. Ten rodzaj szkła zapewnia wysoką przepuszczalność światła, niską przepuszczalność energii słonecznej (niski współczynnik g) oraz wysoką izolacyjność cieplną (niski współczynnik przenikania ciepła Ug = 1,0 W/m2K). Taka charakterystyka szkła sprawia, że latem pomieszczenia w kompleksie chronione będą przed nadmiernym nagrzewaniem się od słońca, zmniejszając zapotrzebowanie na chłodzenie. Natomiast w okresie zimowym właściwości niskoemisyjne szkła zabezpieczą wnętrza przed utratą ciepła do otoczenia. Dodatkowo szkło zostało poddane wygrzewaniu cieplnemu (tzw. Heat Soak Test), co pozwoli zmniejszyć ryzyko samoistnego pękania szyb hartowanych.
Ciepło pod kontrolą
Aby spełnić wszystkie wymagania projektowe i użytkowe mniej nasłoneczniona fasada północno-zachodnia została wykonana z szyb zespolonych Pilkington InsulightTMProtect ze szkła hartowanego Pilkington OptifloatTMClear THSo grubości 8mm oraz niskoemisyjnego szkła laminowanego Pilkington OptilamTMTherm S1. Wysokość przeszkleń od podłogi do sufitu wymagała zastosowania od zewnątrz szkła o podwyższonej wytrzymałości, którą zapewniło szkło hartowane również poddane testowi wygrzewania cieplnego. Od wewnątrz użyto szkła laminowanego z powłoką niskoemisyjną. Tego typu rozwiązanie łączy bezpieczeństwo użytkowania z izolacją cieplną. Niski współczynnik przenikania ciepła tego rozwiązania, Ug na poziomie 1,0 W/m2K, sprawia, że obiekt generuje niskie koszty eksploatacyjne. Zastosowanie szkła laminowanego pozwoliło zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, a przy okazji wpłynęło na poprawę właściwości akustycznych obiektu.
Nowy wymiar ekologii
W biurowcu, oddanym do użytku na początku 2017 roku, wykorzystano nowoczesne rozwiązania techniczne i materiały budowlane, dzięki którym obiekt już na etapie projektu uzyskał certyfikat BREEAM Interim na poziomie "bardzo dobry". Nowoczesne przeszklenia, systemy segregacji odpadów, energooszczędne oświetlenie z czujnikami ruchu, udogodnienia dla rowerzystów, stanowisko ładowania pojazdów elektrycznych czy nowoczesne systemy klimatyzacji - wszystko to sprawia, że budynek jest w pełni funkcjonalny, a jednocześnie przyjazny dla środowiska.
Komentarze (0)