Firma » Prawo

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – kiedy jest obowiązkowy?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – kiedy jest obowiązkowy?
Zobacz więcej zdjęć »
Nie od dziś wiadomo, że unijna polityka związana z energią jest dość restrykcyjna i zorientowana na oszczędność i szukanie alternatywnych źródeł. Jej owocem jest między innymi Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej.

Narzuca ona na państwa członkowskie między innymi obowiązek wdrożenia odpowiednich regulacji prawnych związanych z użytkowaniem energii. Ma to na celu uzyskanie do 2020 roku konkretnego poziomu oszczędności energii. W przypadku Polski takim aktem prawnym jest Ustawa z dnia 16 maja 2016 roku o efektywności energetycznej (Dz. U. z dnia 11 czerwca 2016 r., poz. 831).

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Jeden z zapisów tej ustawy jest bardzo ważny z punktu widzenia przedsiębiorców, gdyż nakłada na nich obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego lub zlecenie jego wykonania raz na każde 4 lata. Wymagane jest ponadto, by podmiot wykonujący audyt nie był w żaden sposób powiązany z przedsiębiorstwem, musi ponadto posiadać odpowiednie kompetencje, to jest dysponować wiedzą przedmiotową i doświadczeniem w tej dziedzinie.

Co ważne, z obowiązku tego wyłączono właścicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jak również firmy z wdrożonym systemem zarządzania energią bądź system zarządzania energetycznego, obejmujący między innymi okresowe wykonywanie audytu.

Celem przeprowadzania audytu energetycznego jest wykonanie dokładnych obliczeń związanych z proponowanymi przedsięwzięciami mogącymi poprawić efektywność energetyczną obiektów, a tym samym przynieść oszczędność energii.

Wymagane jest, by audyt energetyczny wykonany był w oparciu o następujące wytyczne:
- dane dotyczące zużycia energii (oraz zapotrzebowania na moc, jeśli chodzi o energię elektryczną), na podstawie których będą przeprowadzone obliczenia, muszą być aktualne, reprezentatywne, mierzone i możliwe do zidentyfikowania
- przegląd zużycia energii musi dotyczyć obiektów, instalacji i transportu, które łącznie odpowiadają za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii w danym przedsiębiorstwie
- na tyle ile jest to możliwe, audyt powinien się opierać nie na analizie zwrotu nakładów, lecz na analizie kosztowej cyklu życia obiektów i instalacji, dzięki czemu możliwe będzie uwzględnienie oszczędności energii w dłuższym okresie, wartości rezydualne inwestycji długoterminowych oraz stóp dyskontowych



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »