Rozrywka i wypoczynek » Turystyka
Azory i Madera –wakacje na łonie natury
Zobacz więcej zdjęć » |
Istnieją dwie wersje dotyczące genezy powstania nazwy Azory. Według jednej z nich archipelag zawdzięcza swoją nazwę pięknemu błękitowi wód otaczającego go oceanu (w języku portugalskim „azures" oznacza „niebieski").
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Druga historia mówi o żeglarzach, którzy w 1427 r. dotarli na wyspę Santa Maria i pomylili wszechobecne myszołowy z jastrzębiami (po portugalsku jastrząb to açor). Archipelag ten pomimo tego, że należy do Portugalii, jest regionem autonomicznym, co oznacza, że posiada własny parlament i rząd.
Wypoczynek na łonie natury
Azory powstały w wyniku erupcji podmorskich wulkanów, dlatego też ich krajobraz jest bogaty w korytarze wulkaniczne, kaldery i kratery, w których często znajdują się urocze jeziora. Azory słyną także z bujnej roślinności (m.in. wszechobecnej tam niebieskiej hortensji) i licznych winnic. Charakterystyczne dla pejzażu Azorów są również białe domki oraz liczne, kolorowe impérios - ludowe kapliczki poświęcone Duchowi Świętemu. Z kapliczkami związane są Festas do Espríto Santo, huczne festyny odbywające się od maja do września na wszystkich wyspach Azorów.
Ze względu na silny wiatr i duże fale Azory zyskały międzynarodową sławę wśród surferów. Przez 9 miesięcy roku - od sierpnia do kwietnia - występują tu dobre warunki do uprawiania tego sportu. Zwolennicy aktywnego spędzania czasu mogą też zająć się windsurfingiem, żeglowaniem, nurkowaniem, paralotniarstwem czy też wędkowaniem.
Na szczególna uwagę zasługuje centralna część archipelagu - wyspy Terceira, Pico, São Jorge, Faial i Graciosa, oraz leżąca we wschodniej części Azorów - São Miguel. W otaczających je wodach żyją wieloryby, delfiny oraz liczne gatunki ryb i mięczaków, które można obserwować podczas nurkowania lub też kilkugodzinnej wycieczki łodzią. Brytyjski dziennik „Telegraph" zaliczył Azory do dziesięciu najlepszych miejsc, w których można oglądać wieloryby[1].
Wyspa Terceira kusi przede wszystkim historycznym miastem Angra do Heroísmo, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To pierwsza osada na bezludnych Azorach, która powstała jako strategiczny port żeglugi transatlantyckiej. Warto przespacerować się po starych uliczkach, obejrzeć kościoły i pałace oraz przyjrzeć się murom obronnym, które broniły wyspę przed atakami korsarzy. Zainteresowanie turystów wzbudza tourada à corda, uliczna walka z bykiem przytrzymywanym na linie, w której może uczestniczyć każdy mężczyzna. Na wyspie warto także zajrzeć do groty Algar do Carvão, w której można zobaczyć stalaktyty i stalagmity utworzone przez lawę.
Biały, ośnieżony wierzchołek wulkanu Pico (2 350 m .n.p.m.) góruje nad wyspą o tej samej nazwie. To najwyższy szczyt w Portugalii. Co ambitniejsi turyści stawiają sobie za punkt honoru jego zdobycie. Poniżej rozciągają się piękne winnice ogrodzone niewysokim murem utworzonym z odłupanych kawałków zastygłej lawy (znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO). Stąd też pochodzi wino verdelho, którym raczyło się niegdyś wielu królów i carów. W Madalenie można odwiedzić tamtejsze Museu do Vinho (Muzeum Wina).
Do końca XIX w. głównym zajęciem mieszkańców tej wyspy było polowanie na wieloryby, o czym przypomina Museu dos Baleeiros (Muzeum Wielorybników) w Lajes, prezentujące historię tego rzemiosła oraz wyroby z kłów i kości wielorybów.
Wyspa Faial znana jest przede wszystkim z Café Peter (w miasteczku Horta), do której zaglądają wszyscy przybywający w ten region marynarze. Przed wypłynięciem z portu, na ścianach przystani zostawiają po sobie rysunek własnego statku. W sierpniu w Horcie odbywa się Semana do Mar (Tydzień Morza), podczas którego można podziwiać m.in. regaty oraz zawody łódek wielorybniczych.
Przed wyjazdem z archipelagu Azorów warto spróbować regionalnej potrawy - cozido das furnas, dania przygotowanego w garnkach, ustawionych na gorących źródłach wulkanicznych (wyspa São Miguel) oraz queijo da ilha/ queijo São Jorge (ser z wyspy/ ser z São Jorge), okrągłego, dużego sera żółtego, bardzo cenionego w Portugalii.
Wieczna wiosna na Maderze
Ta znana Polakom, za sprawą popularnego serialu, wyspa jest jedną z kilku składających się na archipelag Madery. Podobnie jak Azory powstała na skutek erupcji podwodnego wulkanu. Dzięki bogatej w minerały glebie wulkanicznej, stoki tej wyspy idealnie nadają się na uprawę winorośli, z których wytwarza się cenione na całym świecie wino madera. Ze względu na zawarte w nich wartości odżywcze, portugalscy żeglarze chętnie zabierali je ze sobą w dalekie rejsy.
Z powodu zmiennej pogody, mówi się, że na Maderze panuje „wieczna wiosna". Średnie temperatury powietrza (23˚C w lecie i 17˚C w zimie) oraz wody (22˚C w lecie i 18˚C w zimie), ogrzewanej ciepłym prądem zatokowym, powodują, że jest to dobre miejsce na wakacje o każdej porze roku. Nic więc dziwnego, że Madera jest często wybierana m.in. przez nowożeńców na miejsce podróży poślubnej.
Wyspa urzeka mnóstwem egzotycznych kwiatów - orchidei, anturiów, strelicji i magnolii, które można obserwować w ich naturalnym środowisku. Swój piękny zapach roztaczają także drzewka pomarańczowe i cytrynowe. Co roku, po Wielkanocy, w Funchal na cześć wiosny organizowana jest Festa da Flor (Festiwal Kwiatów). Tysiące przebranych dzieci idzie w paradzie do Praça do Município, by następnie z przyniesionych przez nie kwiatów zbudować „Ścianę nadziei". Kolejnego dnia w paradzie uczestniczą dorośli. Na przejeżdżających platformach można podziwiać wspaniałe kompozycje ułożone z lokalnych kwiatów. W miasteczku pojawiają się rzeźby kwiatowe oraz bardzo ciekawe, kwiatowe dywany.
Warto wybrać się na spacer w głąb wyspy, aby zanurzyć się w niezwykłym, prehistorycznym lesie wawrzynowym Laurissilva, słynącym z wiecznie zielonej roślinności (las wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Warto urządzić sobie spacer wzdłuż niezwykłego systemu nawadniającego levadas. Kanały te, pokrywające znaczną cześć wyspy i mające w sumie ok. 1400 m długości, doprowadzają wodę z obfitującej w górskie źródła północy na znacznie bardziej suchy, południowy kraniec wyspy, na którym znajdują się winnice, plantacje i sady. Popularnym punktem widokowym wyspy jest Cabo Girão, jeden z najwyższych klifów w Europie (580 m).
Madera stanowi raj dla zapalonych wędkarzy. Na tutejszych łowiskach można złapać marlina, miecznika, tuńczyka, a nawet drapieżną barakudę czy czarną espadę.
W czerwcu w Funchal, na Maderze, odbywa się Festival do Atlântico (Festiwal Atlantyku), w ramach którego mają miejsce koncerty, wystawy, pokazy zabytkowych samochodów i motocykli oraz Festival de Fogo de Artifício da Madera, czyli konkurs na najlepszy pokaz sztucznych ogni. W konkursie biorą udział cztery najlepsze firmy pirotechniczne, a turyści w każdą sobotnią noc mogą podziwiać przygotowane przez nie widowiska. (Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.festivalatlantico.com oraz http://www.madeiraislands.travel.).
Do lokalnych specjałów, oprócz owoców morza i wina, należy bolo de mel (ciasto przypominające polski piernik), espetada de carne (mięsne szaszłyki) oraz rozmaite dania z kasztanów (m.in. nalewki, chleb, ciasta i budyń), z których uprawy słynie położona w górach Curral das Freiras (Dolina Zakonnic).
[1] http://www.telegraph.co.uk/travel/activityandadventure/7397122/Whale-watching-10-of-the-best.html
Komentarze (0)