Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Badania LUX-Lung 3 potwierdzają skuteczność leku afatynib w leczeniu raka płuca

Wyniki badania LUX-Lung 3 przedstawione na oficjalnej konferencji prasowej ASCO: Afatynib* opóźnia progresję raka płuca w istotnie większym stopniu niż najlepsza standardowa chemioterapia.

Wyniki badania fazy III LUX-Lung 3 wykazują, że u chorych z rakiem płuca, otrzymujących w pierwszej linii leczenia innowacyjną cząsteczkę afatynib* (nieodwracalny inhibitor receptorów z rodziny ErbB), upłynął niemal rok, zanim doszło do ponownego wzrostu nowotworu (czas przeżycia wolnego od progresji choroby [ang. progression-free survival, PFS] 11,1 miesiąca), a u chorych otrzymujących chemioterapię standardową (pemetreksed i cisplatynę) do progresji upłynęło nieco ponad pół roku (PFS = 6,9 miesiąca).1 Warto podkreślić, że leczeni afatynibem* chorzy z najczęstszymi mutacjami w genie EGFR (del19 i L858R, stanowiącymi 90% wszystkich mutacji w genie EGFR) przeżywali ponad rok bez progresji choroby (PFS = 13,6 miesiąca), natomiast  w grupie kontrolnej czas ten wynosił nieco ponad pół roku (PFS = 6,9 miesiąca).1  

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Prowadzone przez firmę Boehringer Ingelheim badanie rejestracyjne LUX-Lung 3 z zastosowaniem afatynibu* – jednej z wiodących innowacyjnych cząsteczek tej firmy – jest jak dotąd, największym i najbardziej wiarygodnym badaniem z udziałem chorych na zaawansowanego raka płuca z obecnością mutacji w genie EGFR (ErbB1). Pierwszorzędowym punktem końcowym badania był czas przeżycia wolnego od progresji choroby (PFS). 

„W badaniu LUX-Lung 3 nie tylko osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy, ale wykazano też, że afatynib*, zwłaszcza u chorych z najczęstszymi mutacjami w genie EGFR, niemal podwaja czas przeżycia wolnego od progresji choroby w porównaniu z chemioterapią standardową” – stwierdził prof. James Chih-Hsin Yang, dyrektor tajwańskiego College of Medicine, National Taiwan University i główny badacz w badaniu LUX-Lung 3. „Skuteczność leku wykazana w największym i najbardziej wiarygodnym badaniu rejestracyjnym w połączeniu z innowacyjnym mechanizmem jego działania sprawia, że afatynib* może stać się jedną z wartościowych opcji terapeutycznych w tej szczególnej populacji chorych”. 

Opóźnienie progresji choroby u pacjentów otrzymujących afatynib* wiązało się z lepszą kontrolą, ograniczających życie, objawów związanych z chorobą.1 U większej liczby chorych otrzymujących afatynib* obserwowano poprawę w zakresie takich objawów jak duszność, kaszel i ból w klatce piersiowej. Afatynib* opóźniał również wystąpienie tych objawów.1 

Badanie za pomocą standardowego kwestionariusza oceniającego jakość życia chorych z rakiem płuca wykazało, że leczenie afatynibem* wiąże się z istotnie wyższą jakością życia (np. w odniesieniu do pracy i zajęć domowych).1 

„Cieszymy się, że dla pierwszego z wielu badanych przez nas leków onkologicznych wyraźnie wykazano korzyści kliniczne i możliwość skutecznej pomocy chorym z rakiem płuca z obecnością mutacji w genie EGFR” – powiedział prof. Klaus Dugi, wiceprezes ds. medycznych firmy Boehringer Ingelheim. „Wyniki badania klinicznego LUX-Lung 3 są bardzo zachęcające. Dokładamy starań, aby tę spersonalizowaną metodę leczenia udostępnić chorym możliwie  najszybciej”. 

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi związanymi z leczeniem afatynibem* były biegunki i reakcje skórne. Działania te były oczekiwane w związku z zahamowaniem EGFR, zgodne z wynikami wcześniejszych badań, przewidywalne, poddawały się leczeniu i były odwracalne; rzadko były powodem przerwania leczenia.1 

W celu dalszej oceny możliwości stosowania afatynibu* w leczeniu raka płuca firma Boehringer Ingelheim rozpoczęła dwa nowe badania, w ramach których afatynib* jest bezpośrednio porównywany z innymi lekami celowanymi. Aktualnie trwa rekrutacja chorych do obu badań. Badanie LUX-Lung 7 to badanie fazy IIb, w którym afatynib* jest porównywany z gefitynibem w pierwszej linii leczenia u chorych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca (ang. non-small cell lung cancer, NSCLC) z obecnością mutacji w genie EGFR. Badanie LUX-Lung 8 to badanie fazy III, w którym afatynib* jest bezpośrednio porównywany z erlotynibem w drugiej linii leczenia u chorych z rakiem płaskonabłonkowym płuca. 

Afatynib* różni się od aktualnie dostępnych leków celowanych tym, że  w sposób nieodwracalny blokuje receptory z rodziny ErbB, tj. blokuje zarówno EGFR (ErbB1), jak i inne receptory należące do rodziny ErbB, z których wszystkie mogą uczestniczyć w przekazywaniu sygnałów ułatwiających metabolizm, wzrost i migrację komórek nowotworowych. Program badań klinicznych LUX-Lung ma na celu ocenę znaczenia klinicznego wyjątkowego mechanizmu działania afatynibu*, dzięki któremu może on potencjalnie silniej oddziaływać na nowotwory. Pełne dane uzyskane w badaniu przedstawiono w formie prezentacji ustnej (late breaking abstract) podczas 48. Dorocznego Spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (American Society of Clinical Oncology, ASCO) w Chicago. 

Więcej szczegółów dotyczących badania LUX-Lung 3, w tym komentarz eksperta w formie nagrania wideo oraz webcast, dostępnych jest pod adresem www.thewhiteroom.info. Badanie LUX-Lung 3

Badanie LUX-Lung 3 jest dużym, randomizowanym, otwartym badaniem rejestracyjnym fazy III, w którym afatynib* porównano z leczeniem skojarzonym dwoma lekami stosowanymi w chemioterapii, tj. pemetreksedem i cisplatyną, w pierwszej linii leczenia u chorych z NSCLC w stopniu IIIb lub IV, z obecnością mutacji w genie EGFR. Do badania włączono ogółem 345 chorych z NSCLC z mutacjami w genie EGFR. Badanie LUX-Lung 3 to jak dotąd największe badanie z udziałem chorych z NSCLC z obecnością mutacji w genie EGFR oraz pierwsze badanie przeprowadzone w tej populacji chorych, w którym jako komparator zastosowano skojarzenie pemetreksedu z cisplatyną.1

Działania niepożądane w badaniu LUX-Lung 3 były zgodne z danymi z wcześniej opublikowanych badań. Jak przedstawiono na konferencji, różnicę wynoszącą > 20% pomiędzy grupami badanymi stwierdzono w odniesieniu do następujących działań niepożądanych: :

•         U chorych otrzymujących afatynib*: biegunka (95,2%), wysypka/trądzik (89,1%), zapalenie błon śluzowych jamy ustnej (72,1%), zapalenie wałów paznokciowych (56,8%), suchość skóry (29,3%) i zmniejszenie apetytu (20,5%). Reakcje te na ogół poddawały się leczeniu i były odwracalne.

•         U chorych otrzymujących pemetreksed i cisplatynę: nudności (65,8%), zmniejszenie apetytu (53,2%), zmęczenie (46,8%), wymioty (42,3%), neutropenia (31,5%) i niedokrwistość (27,9%). 

Rak płuca
Rak płuca to najczęstszy i odpowiedzialny za największą liczbę zgonów rodzaj nowotworu  na świecie: co roku rozpoznaje się go u 1,6 miliona nowych chorych. Z uwagi na złe rokowanie co roku odnotowuje się 1,38 miliona zgonów, których przyczyną jest rak płuca3. Nowotwór ten jest przyczyną 18% wszystkich zgonów z powodu nowotworów złośliwych3. Wśród wszystkich chorych z nowo rozpoznanym nowotworem złośliwym 13% stanowią chorzy z rakiem płuca4. Za główną przyczynę rozwoju tego nowotworu uważa się palenie tytoniu5.
Wczesne oznaczenie ewentualnych mutacji w genie EGFR u chorych z rakiem płuca ma kluczowe znaczenie dla poprawy wyników leczenia. U 10-15% chorych rasy białej i 40% Azjatów z NSCLC występują mutacje w genie EGFR, przy czym 90% przypadków stanowią dwie mutacje (Del19 lub L858R)2. 

Afatynib*
Afatynib to nieodwracalny inhibitor receptorów z rodziny ErbB. Hamuje transdukcję sygnału przez wszystkie receptory z aktywnością kinazy należące do rodziny ErbB2, o której wiadomo, że odgrywa kluczową rolę w procesach wzrostu i szerzenia się najbardziej rozpowszechnionych nowotworów, związanych z najwyższą śmiertelnością (raka płuca, piersi oraz głowy i szyi). Afatynib* znajduje się obecnie również w fazie III badań klinicznych w leczeniu raka piersi oraz raka głowy i szyi. 

Firma Boehringer Ingelheim w onkologii
Opierając się na doświadczeniu i osiągnięciach w dziedzinie pulmonologii, chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób metabolicznych, neurologii, wirusologii i immunologii, firma Boehringer Ingelheim rozpoczęła program intensywnych badań mających na celu opracowanie innowacyjnych leków przeciwnowotworowych. Ścisła współpraca z międzynarodowym środowiskiem naukowym oraz szeregiem wiodących światowych ośrodków onkologicznych pozwala firmie Boehringer Ingelheim zaangażować się w wykorzystywanie postępów w badaniach naukowych w celu opracowania terapii celowanych dla wielu nowotworów złośliwych (zarówno guzów litych, jak i nowotworów hematologicznych). 

Aktualnie badania naukowe są skoncentrowane na trzech obszarach: hamowaniu angiogenezy, hamowaniu transdukcji sygnału w komórce oraz hamowaniu kinaz związanych z cyklem komórkowym. Nintedanib* (BIBF 1120) jest aktualnie oceniany w badaniach klinicznych fazy III u chorych z NSCLC i rakiem jajnika. Afatynib* stosowany jest w badaniach klinicznych fazy III u chorych z NSCLC, rakiem piersi oraz rakiem głowy i szyi.  W zakresie hamowania kinaz związanych z cyklem komórkowym firma Boehringer Ingelheim opracowuje wolasertyb* — inhibitor kinazy Plk1 (ang. polo-like kinase 1), białka biorącego udział w procesach podziału komórki. Związek ten jest obecnie w badaniach fazy II u chorych z ostrą białaczką szpikową.

Prowadzony w firmie Boehringer Ingelheim program badawczy z lekami onkologicznymi podlega stałemu rozwojowi, co odzwierciedla konsekwentne zaangażowanie firmy w tej dziedzinie. 

Firma Boehringer Ingelheim
Grupa Boehringer Ingelheim, z centralą w Ingelheim w Niemczech, jest jedną z 20 czołowych firm farmaceutycznych. Działa na rynkach całego świata za pośrednictwem 145 podmiotów zależnych i zatrudnia ponad 44 000 pracowników. Firma, założona w roku 1885 i pozostająca nieprzerwanie własnością rodziny Boehringer, prowadzi prace badawczo-rozwojowe, produkcję i sprzedaż nowatorskich produktów o wysokiej wartości terapeutycznej, przeznaczonych do stosowania u ludzi i zwierząt. Głównym elementem kultury Boehringer Ingelheim jest zobowiązanie do działań zgodnych z zasadami odpowiedzialności społecznej. Fundamentem globalnej działalności firmy jest zaangażowanie w projekty społeczne, opieka nad pracownikami i ich rodzinami oraz zapewnianie wszystkim pracownikom równych szans. Współpraca i wzajemny szacunek oraz ochrona środowiska i zrównoważony rozwój stanowią nieodłączną część wszystkich przedsięwzięć firmy Boehringer Ingelheim.
W 2011 roku firma Boehringer Ingelheim odnotowała sprzedaż netto w wysokości około 13,2 mld euro.23,5% wartości przychodów netto w największym segmencie biznesowym firmy, tzn. w segmencie leków na receptę, zainwestowano w badania i rozwój.  
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej
 www.boehringer-ingelheim.com
 

Piśmiennictwo:[1] Abstract no: LBA7500, LUX-lung 3: A randomized, open-label, phase III study of afatinib versus pemetrexed and cisplatin as first-line treatment for patients with advanced adenocarcinoma of the lung harboring EGFR-activating mutations. Oral Presentation at 48th Annual Meeting of the American Society of Clinical Oncology (ASCO) 2012.[2] Jang, T.W. et al. 2009. EGFR and KRAS Mutations in Patients With Adenocarcinoma of the Lung. The Korean Journal of Internal Medicine, March; 24(1), pp.48–54.[3] Ferlay J et al. Estimates of worldwide burden of cancer in 2008: GLOBOCAN 2008. Int J Cancer 2010; EPub Ahead of print.[4] Cancer Research UK. UK lung cancer incidence. CancerStats – Key Facts 2009. [Online] Available at: http://info.cancerresearchuk.org/cancerstats/types/lung/incidence/ [Last Accessed April 2009].[5] Allen J et al. J Natl Compr Canc Netw 2008;6(3): 285-293.

 

 *Afatynib, nintedanib (BIBF 1120) i wolasertyb są oceniane w ramach badań klinicznych. Ich bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały dotąd w pełni ocenione.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Boehringer Ingelheim Sp. z o.o.
http://www.boehringer-ingelheim.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »