Technologie » AGD - RTV

Baterie i akumulatory

Baterie i akumulatory
Zobacz więcej zdjęć »
Akumulator niklowo-kadmowy (NiCd lub Ni-Cd) - popularny rodzaj akumulatora, obecnie wypierany przez ogniwa litowo-jonowe. Napięcie znamionowe 1,2 V. Cechują się dość dużą wydajnością prądową. Posiadają efekt pamięci. Powinny być rozładowywane i ładowane w pełnych cyklach.

Zaleca się pełne rozładowanie. Po rozładowaniu należy akumulator naładować i nie pozostawiać w stanie rozładowanym.

Akumulatory Ni-Cd były do niedawna stosowane w modelach zdalnie sterowanych (RC) na szeroką skalę, obecnie są prawie wyparte przez ogniwa Ni-MH i przede wszystkim LiPo. W jednostce objętości posiadają mniejszą pojemność niż ogniwa Ni-MH.

Pierwsze ogniwa - akumulatorki Ni-Cd w postaci paluszków AA posiadały pojemność 500mAh. Obecnie najnowsze ogniwa o technologii innej niż Ni-Cd w AA posiadają pojemności większe niż 2000mAh.

Jednak dla ogniwa AA R6 pojemność standardowa powinna wynosić do około 800mAh ponieważ zbyt duża pojemność wymusza dużą powierzchnie elektrod co zmniejsza ich grubość a ponadto jest też mniejsza ilość miejsca na elektrolit co powoduje ze akumulator o dużych pojemnościach jest mniej trwały i ma mniejszą wydajność prądową.

Akumulator Ni-CD jest do dziś najtrwalszym ogniwem miniaturowym (przy poprawnym użytkowaniu - częste doładowywanie powoduje występowanie efektu pamięci i tym samym szybkiego zużycia ogniwa), ma też niską cenę, jednakże niższa pojemność i większa masa w stosunku do przechowywanej energii powodują, że są wypierane przez nowsze typy akumulatorów - Ni-MH w formie baterii o standardowych rozmiarach (R6, R14 i podobne), gdyż charakteryzują się niemal identycznym napięciem ogniwa, bardzo dużą wydajnością prądową, oraz podobną ceną, oraz ogniw litowo-jonowych, bądź litowo-polimerowych w zastosowaniach takich jak akumulatory telefonów, laptopów, bądź zasilanie modeli zdalnie sterowanych. Te ostatnie jednak wymagają wielu układów zabezpieczających i mają ograniczoną trwałość, oraz są droższe, mimo tego zyskują na popularnosci dzięki niezwykle małej masie i znacznej pojemności. Wytrzymuje około 1000 cykli ładowania i rozładowania.

AKUMULATORY

Akumulatory są wycofywane z użycia z trzech powodów - zużyte są niebezpieczne dla środowiska a niestety brak jest odpowiednich zakładów i miejsc składowania takich akumulatorów , drugi powód to za mały zarobek dla firm je produkujących bo akumulator jest bardzo trwały a cena nie jest wysoka. Poza tym mają niższą pojemność i większą masę od nowocześniejszych ogniw. Kadm należy do 4 najbardziej toksycznych metali.Ogniwa te jednak nie znikną zupełnie z rynku przez wiele lat, gdyż w przeciwieństwie do ogniw niklowo-metalowo-wodorkowych posiadają znacznie mniejsze samorozładowanie, co umożliwia ich przechowywanie w stanie naładowanym. Poza tym są stosunkowo tanie, oraz wiele osób w domach posiada ładowarki niezdolne ładować akumulatorów Ni-MH.

Roztwór to nierozdzielająca się w długich okresach czasu mieszanina dwóch lub więcej związków chemicznych. Skład roztworów określa się przez podanie stężenia składników. W roztworach zwykle jeden ze związków chemicznych jest nazywany rozpuszczalnikiem, a drugi substancją rozpuszczaną. Który z dwóch związków uznać za rozpuszczalnik, jest właściwie kwestią umowną, wynikającą z praktyki i tradycji.

Roztwory dzieli się często na tzw. właściwe i niewłaściwe.

Roztwory właściwe są całkowicie jednorodne tzn. że dla objętości kilkakrotnie większych od wielkości cząsteczek, każda porcja zawiera taki sam skład ilościowy cząsteczek.
Roztwory niewłaściwe nie są całkowicie jednorodne. Są to np. trwałe emulsje, skrajnie rozproszone zawiesiny, zole i żele.

Odróżnienie roztworów właściwych od niewłaściwych często jest bardzo trudne i wymaga stosowania bardzo zaawansowanych technik analitycznych, takich jak np. mikroskopia elektronowa. Czasami przyjmuje się, że roztworami w ścisłym tego słowa znaczeniu są wyłącznie roztwory właściwe, choć przejście od jednych do drugich ma charakter płynny, co powoduje, że bardzo trudno jest je od siebie praktycznie rozgraniczyć. W dalszej części hasła będzie już mowa tylko o roztworach właściwych.

Akumulator litowo-jonowy (Li-Ion) to akumulator litowo-jonowy, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników.

Akumulator niklowo-metalowo-wodorowy - (NiMH lub Ni-MH- ang. nickel metal hydride) akumulator w którym katodę stanowi płytka niklowa a anodę stop metali z którym reaguje wydzielający się podczas ładowania wodór tworząc wodorek metalu.
Akumulatory tego typu nie zawierają toksycznych związków kadmu jak akumulator NiCd. Posiada jedną z najwyższych gęstości energii (360 MJ/m3).

Długo nie wchodził do produkcji masowej - mimo iż elektroda wodorowa bardzo dobrze nadaje się na anodę, konstrukcja wykorzystująca to ogniwo wymaga absolutnej szczelności, porowatej elektrody oraz wysokiego ciśnienia. Jedynym rozwiązaniem jest związanie wodoru w związek chemiczny powstający podczas ładowania, a rozpadający się podczas rozładowywania ogniwa. Związki takie odkryto pod koniec lat 60. XX wieku, prace nad praktycznym zastosowaniem trwały do końca XX w. W nowoczesnych akumulatorkach NiMH anody zbudowane są z porowatego stopu wielu metali, takich jak np. wanad, tytan, cyrkon, nikiel, chrom, kobalt i żelazo. Przyczyna lepszej wydajności (możliwości wiązania i uwalniania wodoru) takich egzotycznych stopów nie jest do końca jasna - ich składy ustalane są eksperymentalnie.

Poza anodą, konstrukcja akumulatorków NiMH nie różni się w zasadzie od konstrukcji wypartych przez nie akumulatorów NiCd. Siła elektromotoryczna obu ogniw wynosi ok. 1,2 V co sprawia, że w wielu zastosowaniach akumulatory te można stosować zamiennie.

Płytka niklowa stanowi elektrodę dodatnią, a elektrodą ujemną jest stop metali niklu, manganu, magnezu, kobaltu i aluminium. Klucz elektrolityczny wykonany jest z poliamidu lub polietylenu zaś elektrolit jest zasadowy. Akumulatory NiMH mają od dwóch do trzech razy większą pojemność niż odpowiadające im akumulatory NiCd, a także mają o wiele mniejszy efekt pamięci.

Akumulatory NiMH są droższe od akumulatorów NiCd. Charakteryzują się szybszym czasem samorozładowania i krótszą żywotnością - z drugiej strony, osiągają one ok. 30% więcej pojemności, charakteryzują się także większą gęstością energii (teoretycznie 50%, praktycznie - ok. 25%). Nowością wśród akumulatorów są produkty łączące w sobie zalety akumulatorów NiMH i baterii np. firmy GP Batteries ReCyko+ lub Sanyo Eneloop.

Anoda: stop metali ziem rzadkich lub niklu z wieloma innymi metalami
Katoda: wodoronadtlenek niklu
Elektrolit: wodorotlenek potasu .

Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta (ur. 18 lutego 1745 - zm. 5 marca 1827) - włoski fizyk, wynalazca, konstruktor i fizjolog.
W roku 1774 skonstruował elektrofor, umożliwiający elektryzowanie ciał. W roku 1776 odkrył metan - główny składnik gazu błotnego. Eksperymentował z zapalaniem gazów w zamkniętej przestrzeni przy użyciu iskry elektrycznej. W roku 1781 skonstruował elektroskop, służący pomiarom elektryczności. W roku 1782 skonstruował kondensator. W roku 1800 skonstruował ogniwo Volty poprzez zanurzenie płytek srebra i cynku w słonej wodzie.
W 1779 został profesorem fizyki na uniwersytecie w Pawii i zajmował to stanowisko przez 25 lat. W 1794 Volta pojął za żonę Teresę Peregrini, córkę Ludovico Peregrini; mieli trzech synów. Był człowiekiem głęboko religijnym, codziennie palił lampkę przed wizerunkiem Matki Bożej i codziennie odmawiał przy Jej domowym ołtarzyku różaniec.

BATERIE NOKIA

Na jego cześć jednostkę napięcia elektrycznego nazwano wolt.Wolt – jednostka potencjału elektrycznego, napięcia elektrycznego i siły elektromotorycznej, używana w układach jednostek miar SI, MKS i MKSA, oznaczana V.
Między dwoma punktami pola występuje różnica potencjałów (napięcie elektryczne) 1 V, jeśli praca wykonana przy przesuwaniu ładunku 1 C między tymi punktami wynosi 1 J, czyli:
Nazwa wolt pochodzi od nazwiska włoskiego badacza zjawisk elektrycznych Alessandro Volty.

Roztwór to nierozdzielająca się w długich okresach czasu mieszanina dwóch lub więcej związków chemicznych. Skład roztworów określa się przez podanie stężenia składników. W roztworach zwykle jeden ze związków chemicznych jest nazywany rozpuszczalnikiem, a drugi substancją rozpuszczaną. Który z dwóch związków uznać za rozpuszczalnik, jest właściwie kwestią umowną, wynikającą z praktyki i tradycji.

Akumulator mechaniczny — urządzenie służące do akumulacji energii kinetycznej lub potencjalnej.

Akumulatory energii kinetycznej zamieniają energię na pęd ciała (np. wirujący dysk, zobacz: koło zamachowe).

Akumulatory energii potencjalnej wykorzystują zjawiska odkształceń sprężystych ciał (np. sprężyny).

Akumalatory wykorzystujące sprężystość gazów (patrz pneumatyka). Wykorzystuje się w układach hydraulicznych maszyn do magazynowania energii i możliwości zmniejszenia wydajności pompy w układach odbierajacych energię cyklicznie lub z przerwami.

Akumulator powietrzny (zbiornik ze sprężonym powietrzem) był stosowany w pojeździe wojskowym BWP do rozruchu silnika.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Cieja

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »