Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Biegunka, czym tak właściwie jest?

Biegunka, czym tak właściwie jest?
Zobacz więcej zdjęć »
Jak wynika z badań marki Tasectan , co druga mama dziecka w wieku 3-10 lat uważa, że problem biegunki jest u jej pociechy zdecydowanie uciążliwy. Dolegliwość wpływa nie tylko na samopoczucie malucha, ale dezorganizuje życie całej rodziny – w 1/3 przypadków konieczna jest zmiana porządku dnia.

Jak wynika z badań marki Tasectan[1], co druga mama dziecka w wieku 3-10 lat uważa, że problem biegunki jest u jej pociechy zdecydowanie uciążliwy. Dolegliwość wpływa nie tylko na samopoczucie malucha, ale dezorganizuje życie całej rodziny – w 1/3 przypadków konieczna jest zmiana porządku dnia.  Czym zatem jest biegunka i jak się przed nią ustrzec? A jeśli już nas dotknie, jak skutecznie ją zwalczyć, aby móc bez przeszkód realizować codzienne aktywności? Komentuje ekspert – lekarz, pediatra.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Biegunki nie można bagatelizować. Jeszcze do niedawna była ona drugą (po zapaleniu płuc), pod względem częstości, przyczyną umieralności dzieci poniżej 5. roku życia na świecie[2]. Głównie z uwagi na odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe, do których nieleczona, bardzo często prowadzi. Jak w takim razie ją rozpoznać? Odpowiada ekspert – pediatra.

 „Jedną z najczęstszych dolegliwości wieku dziecięcego jest biegunka. Objawia się zwiększoną liczbą oddawanych stolców, które są luźne i dodatkowo mogą pojawiać się w nich niestawione resztki pokarmowe, a nawet śluz czy krew. Częstym objawem jest również ból brzucha. Jednym z największych zagrożeń dla organizmu dziecka jest szybka utrata wody i elektrolitów, których w organizmie dziecka jest niewiele. W takiej sytuacji szybko może pojawić się odwodnienie, niebezpieczne dla młodego człowieka” – komentuje dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Utrata wody i elektrolitów w organizmie może objawiać się zmęczeniem, zaburzeniami koordynacji ruchów, skurczami mięśni, a w dłuższej perspektywie prowadzić  do uszkodzenia nerek a nawet mózgu. Chociaż zapotrzebowanie człowieka na wodę jest bardzo zróżnicowane, przyjmuje się, że dla dzieci wynosi 10-15% masy ciała, a dla dorosłych 2-4% masy ciała. Warto jednak pamiętać, że podczas biegunki wartości te są większe ze względu na niedobór płynów w organizmie.

Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy biegunki, należy rozpocząć kompleksowe postępowanie. Uzupełnianie strat wody i elektrolitów, odpowiednia dieta, dostosowany do potrzeb organizmu preparat oraz odrobina spokoju i odpoczynku dla chorego, stanowią sukces do szybkiego uporania się z dolegliwościami.

 

W przypadku dzieci, wybór preparatu przeciwbiegunkowego jest kluczowy. Powinien być dostępny w formie przystępnej dla dziecka, przyjazny w smaku albo bezsmakowy, w postaci płynnej lub rozpuszczalny w niewielkiej ilości wody. Wśród preparatów przeciwbiegunkowych, warto rozważyć te, które zawierają pochodne taniny, dopuszczone do stosowania u niemowląt.

 

 

Materiał powstał w ramach akcji edukacyjnej, którego patronem jest dystrybutor marki Tasectan. Film ekspercki z udziałem pediatry, dra n. med. Pawła Grzesiowskiego, można znaleźć pod linkiem: https://we.tl/t-XFPiNCHyTF



[1] Badanie ilościowe (n= 468) realizowane techniką CAWI wśród matek dzieci w wieku 3-10 lat. Badanie zrealizowane przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Valeant Sp. z o.o., dystrybutora marki Tasectan.

[2] UNICEF/WHO: Diarrhoea: Why children are still dying and what can be done. 2009



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (1)

  • avatar
    ~miriam 2018-10-10 08:53:56

    ja miałam straszne problemy z biegunką, jak sobie tylko przypomnę :/ Ale co się później okazało,że cierpię na ibs i niestety musiałam się leczyć. Najpierw dieta, teraz jeszcze kupiłam preparat intesta po którym widzę,dokładnie,że moje jelita są w lepszej formie, lepiej pracują i nie są juz tak kapryśne.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »