Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

BLOZ ON LINE Aktualne informacje o lekach dla lekarzy.

Nowa ustawa refundacyjna oraz rozporządzenia w sprawie recept lekarskich nałożyły na lekarzy nowe obowiązki w zakresie ordynacji leków, polegające na doborze leków według tzw. Wskazań Produktu Leczniczego. Niestosowanie się lekarzy do tych wymogów może skutkować dotkliwymi karami ze strony NFZ.

Wskazania potrzebne lekarzowi dostępne są w świadectwach rejestracyjnych i tzw. Charakterystykach Produktu Leczniczego (CHPL), a są to zwykle wielostronicowe dokumentacje, niemożliwe do studiowania podczas relatywnie krótkiej wizyty lekarskiej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Rozwiązaniem pomocnym dla lekarzy i nie tylko, jest „BLOZ ON LINE”, czyli znana od lat Baza Leków i Środków Ochrony Zdrowia BLOZ, dostępna „On Line” na platformie OSOZ.

Wprawdzie systemy informatyczne współpracujące z OSOZ, przeznaczone dla medycyny, czy farmacji, od dawna zawierają zaimplementowaną bazę BLOZ. Baza leków wbudowana w system informatyczny ma jednak pewną wadę, a mianowicie trzeba pamiętać o jej aktualizowaniu praktycznie po każdej zmianie przepisów, a zmian tych jest naprawdę sporo. Ponieważ tradycyjna baza BLOZ zawiera informacje o ponad 170 tysiącach leków, więc proces aktualizacji bazy w przychodni, czy aptece może zająć nawet kilkanaście minut.

Baza „BLOZ ON LINE” jest inna, bowiem zainstalowana jest na głównej platformie systemu OSOZ (www.osoz.pl) i modyfikowana jest na bieżąco. Podczas ordynacji leków i wypisywania recept, system informatyczny przychodni łączy się automatycznie z bazą „BLOZ ON LINE”, a lekarz otrzymuje natychmiast informację o wskazaniach danego leku, co znacznie upraszcza i przyspiesza proces wystawiania recept.

Moduły zawarte w bazie BLOZ pozwalają poznać lekarzom oprócz podstawowych informacji o leku, również aktualne informacje o rodzajach odpłatności pacjenta, odpowiednikach leku w zakresie tej samej substancji czynnej oraz wskazania kliniczne zapisane w charakterystyce produktu leczniczego.

- W świetle aktualnej sytuacji prawnej jest niezwykle istotne, aby lekarz w trakcie swojej pracy miał bezpośredni i szybki dostęp do informacji dotyczących zarówno odpłatności, jak również wskazań klinicznych związanych z danym produktem leczniczym. Szybki i łatwy dostęp do informacji bezpośrednio z poziomu systemu medycznego pozwala zaoszczędzić tak cenny czas lekarza, który może być przeznaczony na opiekę nad pacjentem. Lekarz w trakcie zlecania leku, wybiera produkt z bazy i na bieżąco ma wiedzę o wysokości refundacji przysługującej pacjentowi oraz może odszukać odpowiedniki danego leku. – wyjaśnia Rafał Kozioł, Dyrektor Wydziału Systemu OSOZ, KAMSOFT S.A.

Baza BLOZ w wersji on-line daje lekarzowi natychmiastowy dostęp do najnowszych informacji dotyczących leków, co istotnie minimalizuje ryzyko błędnych ordynacji.

W codziennej pracy lekarza pomocne mogą okazać się również inne funkcje bazy BLOZ  jak: daty ważności rejestracji poszczególnych produktów leczniczych, interakcje leków, które są dość złożonym i kosztownym problemem społecznym, albo średnie ceny, za pomocą których lekarz posiada wiedzę o średniej cenie produktu na rynku. Dużo cennych informacji dostarczają opisy leków, zwierające krótkie i ważne informacje dotyczące zakresu zastosowania lub działania produktu leczniczego.

Korzystanie z bazy leków w formie elektronicznej wpływa na poprawę czytelności recepty. Wybrany przez lekarza lek, po sprawdzeniu interakcji, jest automatycznie przenoszony na receptę, co eliminuje problemy związane z błędnie wypisaną nazwą leku, czy nieczytelnym charakterem pisma lekarza. Ważną kwestią dotyczącą wykorzystywania elektronicznej bazy leków jest również fakt, że stwarza ona podstawę do stosowania recepty elektronicznej i wykorzystania innych zalet, jakie taka recepta wnosi do opieki zdrowotnej.

Wszelkie zapytania dotyczące funkcjonowania bazy BLOZ prosimy kierować na adres
e-mail: bloz@kamsoft.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kamsoft
http://kamsoft.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »