Technologie » Komputery
Brazylijska maskarada - trojan podszywa się pod program antywirusowy
Zobacz więcej zdjęć » |
Szkodliwy program dociera do potencjalnych ofiar w wiadomościach e-mail i przy użyciu swoistej maskarady próbuje pozostać w systemie. Trojan ma rozmiar 368 KB i został napisany w środowisku programistycznym Delphi, co może świadczyć o niewielkim doświadczeniu cyberprzestępcy. E-mail z zagrożeniem zawiera dodatkowo kilka szkodliwych i nieszkodliwych plików. Jeżeli użytkownik uruchomi załączony plik, na jego komputerze zostanie zainstalowany trojan, który podszywa się pod program antywirusowy Avast!. Na pasku zadań systemu Windows pojawi się ikona charakterystyczna dla tego rozwiązania bezpieczeństwa, a po kliknięciu jej na ekranie pojawia się informacja, że komputer jest chroniony. W rzeczywistości trojan potajemnie wykrada informacje związane z bankowością online.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Przed dokonaniem infekcji trojan próbuje także odinstalować z atakowanego systemu prawdziwe programy antywirusowe. Na szczęście najlepsze pakiety bezpieczeństwa posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które uniemożliwiają usunięcie lub wyłączenie ich przez inne aplikacje.
W opisywanej kampanii wykorzystywanych jest wiele szkodliwych plików. Posiadają różne role i są wykrywane przez oprogramowanie Kaspersky Lab jako:
· Trojan.Win32.Delf.ddir,
· Trojan.Win32.ChePro.aov,
· Trojan.Win32.ChePro.anv,
· Trojan-Banker.Win32.Delf.apg,
· not-a-virus:RiskTool.Win32.Deleter.i,
· Trojan-Banker.Win32.Agent.jst
· Trojan.Win32.Delf.ddiq.
„Wygląda na to, że cyberprzestępcy w Brazylii postanowili pójść na łatwiznę i wykorzystać popularność darmowego rozwiązania antywirusowego” – komentuje Dmitruj Bestużew, ekspert z Kaspersky Lab. „Zagrożenie jest obecnie aktywne w Brazylii, jednak może zostać bardzo łatwo zaadoptowane do innych języków, dlatego przestrzegamy wszystkich użytkowników, by zwracali uwagę na to, co instalują na swoich komputerach i pobierali oprogramowanie z oficjalnych źródeł”.
Informacje szczegółowe o nowym trojanie są dostępne w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/weblog.html?weblogid=853.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Komentarze (0)