Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Chcesz pielęgnować skórę? Najpierw ją wylecz

Gdy pojawiają się zmiany skórne, zaczynamy zastanawiać się nad sposobem postępowania. Może wizyta u kosmetyczki będzie skuteczna? Pielęgnacja i estetyka są bardzo ważne, ale może powinniśmy zasięgnąć porady dermatologa?

Specjalista bazuje na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu, koncentruje się przede wszystkim na zapobieganiu i leczeniu zmian skórnych. Decyzja, do kogo się udać powinna być podyktowana potrzebami i problemami, które chcemy zwalczyć.

Nieodpowiednie leczenie trądziku staje się coraz częstszym problemem. Osoby, których on dotyka niejednokrotnie nie mają wystarczającej wiedzy na ten temat i wybierają niewłaściwe sposoby radzenia sobie z tym schorzeniem. Innym aspektem jest wykształcenie kosmetyczek, które nie mają szczegółowej wiedzy z zakresu dermatologii. Zdarza się i tak, że niektórzy pacjenci udają się z jednym problemem najpierw do kosmetyczki, później do dermatologa, zapominając, że dyscypliny te są odmienne i zabiegi kosmetyczne nie wyleczą pewnych schorzeń. Dermatologia koncentruje się na chorobach skóry, włosów i paznokci. Kosmetologia jest zaledwie jedną z wielu jej dziedzin i zajmuje się przede wszystkim pielęgnacją. Różnica wydaje się subtelna, jednak powinniśmy o niej pamiętać, gdy zastanawiamy się, do kogo udać się w razie pojawiających się zmian skórnych.

Pomimo, że trądzik bywa utożsamiany z wypryskami lub niegroźnymi zmianami skóry, niejednokrotnie stan jest na tyle poważny, że sama wizyta u kosmetyczki nie pomoże. Leczenie chorób skórnych nie leży w zakresie ich kompetencji i dlatego nie należy mieć pretensji, że zabiegi kosmetyczne nie rozwiążą naszych problemów. Podobnie jest w sytuacji, gdy dana osoba chce rozpocząć leczenie na własną rękę. Wiele leków przeciwtrądzikowych można kupić bez recepty, a na rynku dostępny jest pełen asortyment produktów mających potencjalnie przeciwdziałać problemom skórnym. Łatwy dostęp do tego typu usług powoduje, że nie zwracamy uwagi  na najważniejszą kwestię, a mianowicie, że trądzik to choroba, którą należy leczyć w gabinecie lekarskim - nie w drogerii. Traktowany pobieżnie i doraźnie przez lata pozostanie naszym problemem. Zmiany skórne niejednokrotnie wracają, ulegają okresowemu zaostrzeniu i ustępują z pozostawieniem blizn i przebarwień. Jako, że trądzik jest chorobą, która wymaga odpowiedniego podejścia do problemu, zabiegi kosmetyczne mogą okazać się jedynie stratą finansową dla pacjenta.

W  tym miejscu warto zwrócić uwagę na kwalifikacje dermatologów. Mają gruntowną, medyczną wiedzę w tym zakresie, odbywają praktyki, zdobywają doświadczenie i stają się specjalistami w dziedzinie chorób skóry. Ich propozycje leczenia są poparte rzetelną wiedzą, bazują na przyczynach oraz skutkach choroby, nie są generalizowane, a dogłębnie analizowane. W celu rozpoznania danej przypadłości najważniejsza jest ocena specjalisty, który określi możliwe drogi leczenia i wskaże najlepszą z nich. Lekarze często zachęcają do prawidłowego leczenia i przypominają o konsekwencjach bagatelizowania trądziku. Niewłaściwa postępowanie może bowiem spowodować trwałe blizny i przebarwienia na skórze, które później trzeba będzie usuwać z wykorzystaniem różnorodnych metod niejednokrotnie kosztownych.

Zdarza się i tak, że dermatolodzy zmuszeni są poprawiać pracę kosmetologów. Wiąże się to ze złą praktyką leczenia –  nieodpowiednimi kompetencjami; zabiegami, które zamiast pomagać w leczeniu szkodzą pacjentom; lekami, których nie powinno się stosować oraz całym mnóstwem innych. Dr med. Aleksandra Szlachcic, specjalista dermatolog z krakowskiego Ośrodka Medycznego OSTEOMED mówi o własnych doświadczeniach: „Przychodzą do mnie młode dziewczyny, które zamiast wyleczyć trądzik  u dermatologa od razu udawały się do kosmetyczki. Na skórze ze zmianami zapalnymi, ropnymi wykonywane były zabiegi kosmetyczne, które zamiast pomóc zaostrzały stan kliniczny. W konsekwencji czego wydłużał się okres leczenia a nawet pozostawały trwałe zmiany w postaci blizn.” 

Nie chcąc wyrządzić sobie szkody, pacjenci powinni zastanowić się nad wyborem specjalisty, do którego udają się z prośbą o pomoc. Jeśli polem działania ma być pielęgnacja, można zdecydować się na wizytę u kosmetyczki. Jeżeli jednak dana osoba ma objawy trądzikowe, powinna zasięgnąć porady dermatologa. Doradzi on odpowiednie i przede wszystkim skuteczne leczenie, a to zniweluje ryzyko zniszczona skóry i przyspieszy czas kuracji. Podsumowując - zanim wybierzemy się do kosmetyczki, wyleczmy naszą skórę – dopiero wtedy mamy gwarancję, że zastosowane zabiegi będą skuteczne i poprawią estetykę ciała.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

specorto

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »