Technologie » Internet
Chroń swoje informacje jak guru bezpieczeństwa
Zobacz więcej zdjęć » |
Na przykładzie ekspertów widzimy, jak ważne jest zachowanie najwyższej ostrożności. Specjaliści ds. bezpieczeństwa wykorzystują oddzielne telefony i laptopy podczas wyjazdów, nie rozmawiają o poufnych kwestiach, nie mając pewności, że komunikacja jest dobrze zabezpieczona po obu stronach, i zawsze są czujni wobec podejrzanego zachowania. Dzięki przygotowanym przez nich poradom każdy może zapoznać się z listą działań, jakie należy stosować, aby zachować bezpieczeństwo poufnej komunikacji.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Poczta e-mail
Reklama kontekstowa działa w oparciu o szczegółowe poznanie tego, co interesuje jej odbiorców docelowych. Dlatego też firmy świadczące tego typu usługi marketingowe ściśle współpracują z dużymi dostawcami usług e-mail. Skrzynki pocztowe są pełne cennych informacji dotyczących tego, jakie nosisz ubrania, w jakie miejsca chcesz pojechać na wakacje i co chciałbyś kupić. Należy uzmysłowić sobie, że nie istnieje tylko jeden problem dotyczący bezpieczeństwa poczty e-mail: wszystko, co zostało napisane w e-mailu, może spowodować poważne problemy, jeśli nie pomyślisz, jakie informacje przekazujesz i kto je widzi. Specjaliści z Kaspersky Lab zalecają następujące środki ochrony:
- podczas komunikacji korzystaj z serwisów szyfrowania poczty e-mail,
- stwórz mocny klucz do kodu szyfrowania – im dłuższy, tym lepszy,
- zwracaj uwagę na podawane informacje, nawet jeśli zawartość wiadomości jest zaszyfrowana – atakujący może śledzić pola „Od”, „Do”, „Temat” oraz czas wysłania wiadomości.
Jeśli Twój prywatny klucz zostanie kiedyś złamany, każda wiadomość, jaką kiedykolwiek wysłałeś, będzie mogła zostać odczytana. W przypadku najbardziej krytycznych danych czasem bezpieczniej jest w ogóle zrezygnować z wykorzystywania poczty e-mail.
Komunikatory internetowe
Nie korzystaj z komunikatorów, które nie posiadają protokołu kryptograficznego OTR (Off the Record Messaging). OTR pozwala tworzyć własny klucz prywatny i szyfruje całą komunikację, zanim zostanie wysłana.
- Upewnij się, że wybrany przez Ciebie komunikator obsługuje OTR.
- Aktywuj wtyczkę, zanim rozpoczniesz konwersację.
- Przypominaj ludziom, z którymi rozmawiasz, że również powinni aktywować protokół OTR po swojej stronie, w przeciwnym razie Twoje wysiłki pójdą na marne. Pamiętaj, co mówisz i do kogo trafiają informacje – cała rozmowa może być rejestrowana.
Smartfony
Twój smartfon zawiera cenne informacje dotyczące Twoich zwyczajów i lokalizacji. Prawdopodobnie przechowujesz na nim te same dane co na laptopie czy komputerze stacjonarnym, z drugiej strony stosujesz inne – słabsze – środki bezpieczeństwa.
- Nie zapomnij zabezpieczyć swoich gadżetów mobilnych.
- Podczas wyjazdów, w miarę możliwości, nie stosuj telefonu, z którego korzystasz na co dzień.
Przeglądanie zasobów online
- Nie akceptuj ciasteczek, nie zezwalaj na wykonywanie skryptów JavaScript i nie pozostawaj zalogowany do kont online.
- Wyłącz niechronioną publiczną sieć internet lub sieć lokalną. Zamiast tego wykorzystuj połączenie 3G/4G.
- Dobrym pomysłem jest skorzystanie z Tora i sieci VPN – dzięki temu ruch będzie zaszyfrowany i anonimowy.
Świat fizyczny
Eksperci radzą, aby podczas podróży korzystać z telefonu i laptopa wyjazdowego – oba nie powinny zawierać żadnych poufnych informacji. Ogranicz potencjalne możliwości ataków sprzętowych na Twoje urządzenia - najlepiej nie pozostawiaj żadnego z nich bez opieki w pokoju hotelowym lub na sali konferencyjnej.
Prawdziwy specjalista ds. bezpieczeństwa jest zawsze świadomy otoczenia i czujny na podejrzane zachowania. Jest również zorientowany w metodach socjotechniki i wie, jak poradzić sobie z różnymi sytuacjami i problemami.
„Każdy nasz cyfrowy ślad prawdopodobnie pozostanie w internecie na zawsze, dlatego z chwilą, gdy z jakiegokolwiek powodu stracimy czujność, ryzykujemy, że padniemy ofiarą ataku. Jedna z zasad cyberbezpieczeństwa mówi, że prywatność wysyłanych przez ciebie wiadomości jest tak silna, jak zadba o to ich odbiorca. Dlatego zawsze należy być dyskretnym i zastanowić się, czy w danym przypadku nie lepiej będzie zachować milczenie” – powiedział Vicente Diaz, główny badacz ds. bezpieczeństwa z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab.
Powyższe porady powstały głównie z myślą o osobach, które obracają w swojej komunikacji informacjami poufnymi. Warto jednak zapoznać się z nimi i mieć świadomość metod ochrony, nawet jeżeli wymieniane przez nas dane to zwykłe, codzienne informacje.
Więcej porad bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników komputerów i internetu znajduje się na oficjalnym blogu Kaspersky Lab – Kaspersky Daily (http://plblog.kaspersky.com).
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.
Komentarze (0)