Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Co to są dobre kalorie?

Co to są dobre kalorie?
Zobacz więcej zdjęć »
Dobre kalorie to takie, które nie tylko zaspokajają głód, ale także dostarczają wielu cennych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz odpowiedzialnych za wygląd naszej skóry, włosów i paznokci.

Ludzki organizm to niewątpliwie cud natury, jednak o ten cud trzeba dbać każdego dnia. Podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest zbilansowana, codzienna dieta.

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że wymagania naszego organizmu są dosyć wysokie i aby zapewnić mu wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, powinniśmy dostarczać mu codziennie blisko 60 różnorodnych składników odżywczych. Na liczbę tę składają się aminokwasy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cukrowce, makroelementy (wapń, fosfor, żelazo, jod, magnez, potas, sód, chlor, siarka), mikroelementy (cynk, miedź, mangan, kobalt, molibden, selen, fluor, chrom, nikiel, krzem, tytan, wanad) oraz witaminy i związki o charakterze witaminowym (witamina A, D, E, K, C, B1, B2, B6, B12, H, PP, kwas foliowy, kwas pantotenowy, kwas paraaminobenzoesowy, kwas liponowy, cholina, inozytol, rutyna).

Pożywienie powinno zawierać także odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, który umożliwia prawidłową przemianę materii oraz ułatwia usuwanie toksyn z organizmu. Można więc powiedzieć, że im więcej składników odżywczych zawiera dany pokarm, tym jest on lepszy dla naszego organizmu, a my spożywając go, nie zapełniamy jedynie żołądka, lecz dbamy o prawidłowe funkcjonowanie naszego serca, mózgu, oczu, czy układu kostnego. Jeśli więc pokarm zawiera wiele składników odżywczych, kalorie w nim dostarczane możemy nazwać dobrymi.

 

O tym, że warto wybierać Dobre Kalorie, a nie tylko je liczyć.

 

Dobre Kalorie to te, które nie tylko zaspokajają głód, ale dostarczają wielu cennych składników odżywczych: mikro- i makroelementów, błonnika pokarmowego, witamin, antyutleniaczy oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz odpowiedzialnych za wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Te same 100 kcal, pochodzące z różnych produktów, może dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych, lub też dać nam same substancje energetyczne, czyli węglowodany i tłuszcz. Właściwa dieta to nie ograniczenie kalorii kosztem wartości odżywczych. Jak widać na przykładzie Otrębusiów i orzeszków sojowych, ciastka i przekąski też mogą być bogate w wartościowe, niezbędne dla zdrowia składniki.

 

Poniżej przedstawiamy porównanie ilości składników odżywczych dostarczanych razem z energią pochodzącą z różnych produktów.

 

100 kcal pochodzące z wybranych produktów zawiera:

Składniki odżywcze

Owsianka Królewska

Dobra Kaloria

Płatki kukurydziane

Orzeszki sojowe

Dobra Kaloria

Orzeszki arachidowe

Otrębusie z orzechami Dobra Kaloria

Herbatniki maślane

białko

3.4 g

2.0 g

8.0 g

4.5 g

2.7 g

1.9 g

węglowodany

17.4 g

22.4 g

10.0 g

2.1 g

10.3 g

17.8 g

tłuszcz

1.9 g

0.3 g

3.0 g

8.2 g

5.3 g

2.4 g

błonnik

2.3 g

1.1 g

2.5 g

1.3 g

2.5 g

0.7 g

żelazo

1.3 mg

0.6 mg

2 mg

0.3 mg

0.7 mg

0.4 mg

magnez

27.2 mg

1.9 mg

55 mg

32 mg

30 mg

5.5 mg

witamina E

-

-

1.8 mg

1.2 mg

-

-

witamina B1

-

-

0.08 mg

0.07 mg

-

-Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

EKOPRODUKT
http://www.ekoprodukt.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »