Technologie » Telekomunikacja

Co ze światłowodami?

Co ze światłowodami?
Zobacz więcej zdjęć »
Na pytanie czy to dobrze, czy źle że nie będzie światłowodów każdy odpowie, że to źle. Żaden inżynier nie zakwestionuje wyższości technologii światłowodowej nad miedzianą, jeżeli chodzi o przepustowości czy odległości, na które można przesyłać sygnał bez strat i zniekształceń.

Na pytanie czy to dobrze, czy źle że nie będzie światłowodów każdy odpowie, że to źle.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Żaden inżynier nie zakwestionuje wyższości technologii światłowodowej nad miedzianą, jeżeli chodzi o przepustowości czy odległości, na które można przesyłać sygnał bez strat i zniekształceń. W modelu FTTH łatwiej też jest realizować przejścia pomiędzy dostawcami usług niż modelu FTTC+VDSL, czy innych modeli mieszanych.

Koszty utrzymania, czy nawet koszt inwestycji w przeliczeniu na 1MB/s będzie mniejszy, jeżeli znajdzie się popyt na duże przepustowości.
Administracyjny nakaz budowy infrastruktury światłowodowej w każdym nowym budynku byłby oczywiście jednym z elementów mobilizujących działania konkurencyjne oraz działania w obszarze partnerstwa publiczno-prywatnego. Jednak sam w sobie nie stanowi o tym, czy dane społeczeństwo będzie nowoczesne i zinformatyzowane, czy też nie.

Jeżeli Polskę na to stać, to podpisuję się obiema rękami, że FTTH to jest najlepsze technicznie rozwiązanie, dające największe możliwości i najbardziej wspierające wzrost konkurencyjności na rynku.

Nasze regulacje w znacznym stopniu wzorują się na rozwiązaniach francuskich, gdzie taki nakaz formalny istnieje, natomiast istnieje też tam duży rynek lokalnych operatorów sieci światłowodowych. Rynek telewizji kablowej jest dosyć słaby i w zasadzie zmonopolizowany, a średnie wydatki na telekomunikację są trzy razy wyższe niż w Polsce. Warto też zauważyć, że w innych krajach europejskich (Belgia, Holandia i Wielka Brytania), w US, w Korei oraz Japonii, sieci FTTH mają największy współczynnik udziału w ogólnej liczbie subskrybentów szerokopasmowych. Tam też wykorzystano skutecznie różne modele i specyfikę lokalnego rynku, stan aktualnej infrastruktury technicznej i siłę lokalnych samorządów. Szybkie szkolenie obywateli czy stopień konkurencji na rynku miał tez niebagatelne znaczenie.

Konsolidację na rynku operatorów telekomunikacyjnych mamy za sobą, aktualnie odbywa się konsolidacja operatorów kablowych, a za chwilę sektor energetyczny zacznie modernizować swoje sieci przesyłowe. A efektem tego będzie kolejna nowoczesna sieć światłowodowa z zakończeniami blisko budynków mieszkalnych. Widziałbym większy cel w tym aby nowi gracze i potencjalne możliwości technologii NGN nie natrafiały na bariery typu brak kanalizacji, miejsc pod nowe maszty, społeczne ustalenia czy maszty są szkodliwe czy nie, itp. Z pewnością nowe apartamenty na Wilanowie, nawet bez stosownych ustaw i dotacji z budżetu, będą wyposażone w najnowszą infrastrukturę światłowodową (tj. kable i urządzenia najlepszych producentów) natomiast nie jestem przekonany czy nowe mieszkania komunalne, które winny być budowane stosunkowo tanim kosztem, należy urzędowo wyposażać w infrastrukturę światłowodową za publiczne pieniądze.

Niezależnie jakie będą decyzje końcowe, celowe byłoby ustalenie jakiego typu warunki powinny być spełnione, aby okablowanie i urządzenia FTTH, VDSL, czy nawet radiowe krótkiego zasięgu mogły być instalowane w budynkach. Mowa tu także o podłączaniu inteligentnych budynków oraz nakazie, aby budynki były przygotowane odpowiednio do tego typu instalacji.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pawel.kozyra@comarch.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »