Firma » System prawny

Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów na dziecko?
Zobacz więcej zdjęć »
Zgodnie z szacunkami organizacji pozarządowych, średnia wysokość alimentów, przyznawana przez polskie sądy to ok. 500 zł. Niestety, skuteczność egzekucji alimentów wynosi ok. 12,5 - 13 proc. Co mogą zrobić mamy, w przypadku, gdy ojciec dziecka nie płaci alimentów?

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Zgodnie z prawem

Wniosek o alimenty można złożyć jednocześnie z pozwem rozwodowym. Najlepiej, gdy stosowne pismo przygotuje adwokat. Wrocław, czy Warszawa to te miasta, w których mamy samotnie wychowujące dzieci bez trudu znajdą bezpłatną pomoc prawną. Gdy rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, polskie prawo przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności. Pomimo to ojcowie-dłużnicy do perfekcji opanowali sztukę uchylania się od swoich obowiązków. Wyjazdy za granicę, pozorowanie szukania pracy oraz przebywanie w zakładzie karnym, to tylko niektóre sposoby “alimenciarzy”, aby nie płacić pieniędzy na dziecko. Pierwsza rzeczą, którą może zrobić matka, gdy ojciec dziecka nie wywiązuje się z płacenia alimentów, jest skierowanie sprawy do komornika. Zanim to jednak nastąpi, matka musi uzyskać wyrok sadu, zawierający klauzulę wykonalności.

 

Kiedy iść do komornika?

Dla wielu mam przygotowanie pozwu o alimenty oraz postępowanie sądownicze, są zbyt obciążające psychicznie. Sprawę utrudnia nieznajomość procedur oraz brak wiedzy z zakresu prawa rodzinnego. Warto wówczas skorzystać z usług, które proponuje adwokat. Wrocław i inne większe miasta w Polsce mają punkty bezpłatnej pomocy prawnej, gdzie mamy samotnie wychowujące dzieci, uzyskają dokładne wskazówki, jak powinny postępować w przypadku, gdy ojciec uchyla się od obowiązku alimentacyjnego.

Mając w ręku prawomocny wyrok sądu, matka może iść do komornika. Wcześniej należy przygotować wszystkie niezbędne informacje na temat ojca dziecka - gdzie aktualnie przebywa, gdzie pracuje, ile zarabia, czy posiada jakiś majątek. Ta wiedza pomoże komornikowi w skutecznej egzekucji alimentów. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy komornikowi nie uda się odzyskać zaległych pieniędzy, samotna mama ma prawo uzyskać alimenty od państwa.

 

Fundusz Alimentacyjny

Pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego mogą uzyskać osoby, spełniające następujące warunki:

  • Dochód na jednego członka rodziny wynosi poniżej 750 zł netto

  • Rodzic ma prawo ubiegać się o alimenty w takiej wysokości, jaką zasądził sąd, ale maksymalna kwota wypłacana przez Fundusz Alimentacyjny to 500 zł

  • Dziecko, na które zostały zasądzone alimenty nie ukończyło 18 lat lub jeśli się uczy/studiuje - 25 lat; wiek dziecka nie jest brany pod uwagę, jeżeli jest ono niepełnosprawne i posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/5;sposobow;na;dochodzenie;zaleglych;alimentow,242,0,690674.html

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,17242876,Jak_wyegzekwowac_alimenty_na_dziecko__PORADNIK_.html



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

henryk.frolena

Komentarze (1)

  • avatar
    henryk.frolena 2015-09-16 15:00:14

    Ciekawy artykuł


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »