Firma » Finanse

Czy będzie porozumienie w sprawie obniżenia opłat likwidacyjnych?

Czy będzie porozumienie w sprawie obniżenia opłat likwidacyjnych?
Zobacz więcej zdjęć »
Prowadzone od wielu miesięcy rozmowy pomiędzy UOKiK, Polską Izbą Ubezpieczeń a zakładami ubezpieczeniowymi mają na celu ustalenie porozumienia w kontekście rozszerzenia zawartych wcześniej ugód dotyczących zredukowania opłat likwidacyjnych na cały portfel polisolokat.

Nieoficjalnie mówi się, iż finał tych rozmów ma mieć miejsce w połowie grudnia.


Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają pieniądze


Obecnie w sądach rozstrzygane są zarówno pozwy indywidualne, jak i zbiorowe, dotyczące zwrotu opłat likwidacyjnych. Sprawy wytoczyli byli oraz obecni klienci między innymi takich towarzystw ubezpieczeniowych, jak Skandia, AXA, Generali, Aegon.


Warto przypomnieć, iż dotychczasowe porozumienia zostały zawarte z siedemnastoma towarzystwami ubezpieczeniowymi i zakładały one zmniejszenie wysokości opłat likwidacyjnych ze 100-90% środków zgromadzonych na polisolokacie, do około 20-30%. Opłaty te pobierane były w momencie rozwiązania umowy polisolokaty przed terminem jej zakończenia, co skutkowało tym, iż klienci tracili większość, a często nawet całość ulokowanych oszczędności. Porozumienia te objęły jednak tylko część, bo jedynie 600 tysięcy spośród około 2 mln aktywnych polisolokat.


Choć w wyniku zawartych porozumień wiele towarzystw ubezpieczeniowych obniżyło wysokość opłat likwidacyjnych, to jednak wciąż można spotkać się z przypadkami opłat stanowiących kilkadziesiąt procent zgromadzonych środków.


Rozszerzenie porozumienia korzystne dla osób starszych


Prezes UOKiK Marek Niechciał jest zdania, iż prowadzone rozmowy zmierzają w dobrym kierunku. Podkreśla również, iż ważnym aspektem tych rozmów jest możliwość objęcia wynegocjowanym porozumieniem również osób starszych (w wieku emerytalnym), które już wcześniej wykupiły polisolokaty. To właśnie te osoby najdotkliwiej odczuły konsekwencje zamknięcia polisolokaty przed terminem jej zakończenia, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle naliczały wysokość opłaty likwidacyjnej w zależności od tego, w którym roku od zawarcia umowy została ona rozwiązana. Zatem im wcześniej klient rozwiązał umowę, tym z większym kosztem zamknięcia polisolokaty musiał się liczyć.


W oczekiwaniu na finał

Choć oficjalnie nie ma jeszcze żadnych informacji o rzekomym porozumieniu w połowie grudnia,  towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie sprawę z powagi sytuacji oraz konsekwencji, jakie mogą je spotkać. Już teraz, w wyniku przegranych procesów sądowych, ubezpieczyciele muszą zwracać klientom pieniądze wraz z odsetkami.


Warto również dodać, iż sądy coraz sprawniej i szybciej rozstrzygają w sprawach o opłaty likwidacyjne. Bez względu jednak na to, czy oraz kiedy dojdzie do porozumienia, klienci poszkodowani w wyniku zawarcia niekorzystnych polisolokat wciąż mogą walczyć o odzyskanie pieniędzy przed sądem, zwłaszcza, iż to właśnie pozew indywidualny jest w tym przypadku najskuteczniejszą metodą dochodzenia roszczeń.


Więcej informacji można znaleźć w serwisie: Oplatylikwidacyjne24.pl 
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Oplatylikwidacyjne24.pl
http://oplatylikwidacyjne24.pl/

Komentarze (2)

  • avatar
    ~Gilzunia 2017-03-25 13:46:05

    Witam! Jeśli zostaliście oszukani, to polecam podjąć współpracę z Kancelarią Primus. Podchodzą fachowo do problemu i mają bardzo dużą wiedzę w zakresie polis. Myślę, że warto się z nimi skontaktować i odzyskać swoje należności. Mam kontakt do Pana Michała Heroka michal.herok@kancelariaprimus.com tel : 533 254 373

  • avatar
    ~Ramona 2016-12-08 13:21:24

    Sama dałam się nabić w przysłowiową polisę i gdyby nie interwencja Kancelarii Invictus z Wroclawia, to nie odzyskałabym należności :) Doświadczenie oraz profesjonalne podejście do każdej sprawy. Najlepiej kontaktować się z nimi telefonicznie albo mailowo: 733 171 161 kontakt@kancelariainvictus.pl


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »