Dom » Budownictwo

Czy deweloperzy mogą realizować energooszczędne projekty?

Czy deweloperzy mogą realizować energooszczędne projekty?
Zobacz więcej zdjęć »
Wypowiedź Michała Kubickiego, Dyrektora Generalnego firmy Volumetric MK Polska Sp. z o. o.

W ostatnim czasie bardzo modna stała się idea budowy domów energooszczędnych. Łatwo zauważyć, że współczesne budownictwo jest coraz bardziej nakierowane na energooszczędne rozwiązania, bo tego oczekują i poszukują klienci. Z drugiej zaś strony takie właśnie rozwiązania generują dodatkowe koszty. Ale nie od razu należy te koszty ponosić i wkalkulowywać je w ostateczną cenę sprzedaży mieszkania czy domu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

 

Uważam, że deweloperzy realizując kolejne inwestycje powinni mieć na uwadze troskę o środowisko i oszczędność energii.  Część elementów, które stanowią o niskim koszcie użytkowania nieruchomości, np.: izolacja ścian, okna, izolacja połaci dachowych, musi być zastosowana na etapie realizacji budowy. Ale inne, równie istotne elementy, mające wpływ na koszt użytkowania domu, można wstępnie zaplanować wcześniej. Pamiętajmy, , że wentylacja oparta na rekuperacji czy instalacja solarów są drogimi rozwiązaniami i nie wszystkich klientów od razu na to stać – ale deweloper urządzeń tych wcale nie musi od razu instalować.

Jednak mimo wszystko inwestorzy w trakcie procesu realizacyjnego powinni przewidzieć możliwość zainstalowania wspomnianych urządzeń, tak aby przyszli mieszkańcy mogli je zamontować w późniejszym terminie. Budowanie energooszczędne wpisuje się w pewien standard oferty rynkowej. Klientom sugerowałbym sprawdzenie nie tylko tego, który z elementów gwarantujących energooszczędność został użyty, ale również które rozwiązanie da się  zainstalować w przyszłości. Jest to zresztą jedna z umiejętności tworzenia dobrych projektów budowlanych – przewidywanie rozwiązań, które klient mógłby zastosować nieco później.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Smart Media Sp. z o. o.
http://smart-media.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »