Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Czy kręgosłup jest idealnie prostą rurą?

Czy kręgosłup jest idealnie prostą rurą?
Zobacz więcej zdjęć »
Nic bardziej mylnego! Kręgosłup jest konstrukcją składającą się z kości krzyżowej, na której poukładane są 34 kości nazywane kręgami. Nie łączą się one całym obwodem, lecz "stoją na" trzech nogach.

Nogę przednią stanowi połączenie stawowe trzonów, nogę tylną prawą i tylną lewą tworzą wyrostki stawowe. Takie trójpunktowe połączenie wszystkich kręgów daje nam obraz kręgosłupa, w którym siły obciążeń przenoszone są przez jedną kolumnę przednią i dwie kolumny tylne.

Oglądając zdrowego człowieka od boku, z łatwością  dostrzegamy, że kręgosłup szyjny wygięty jest do przodu, piersiowy do tyłu i ponownie do przodu na wysokości brzucha. Wygięcia te nie występują u noworodka i zmieniają się przez całe nasze życie.

Rozróżniamy następujące odcinki kręgosłupa:

  • część szyjna
  • część piersiowa
  • część lędźwiowa
  • część krzyżowa
  • część guziczna (ogonowa)

Kręgosłup czowieka jest wieloelementową "tuleją" zbudowaną z kręgów, chroniącą znajdujący się w jej wnętrzu rdzeń kręgowy. W centrum każdego kręgu znajduje się otwór, przez który przebiega nieprzerwany rdzeń. Człowiek ma 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych  i 3 do 5 kręgów ogonowych, a więc od 32 do 34 kręgów. Większość ssaków (w tym również żyrafa) posiada tylko 7 kręgów szyjnych. Do wyjątków należą leniwce, u których występuje 9 kręgów szyjnych.Dzięki temu, mogą one obracać głowę o przeszło 200 stopni.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Skoliotyczna wada postawy - mity i fakty
http://skolioza.blox.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »