Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Czy noszenie aparatu stałego jest bolesne?

Czy noszenie aparatu stałego jest bolesne?
Zobacz więcej zdjęć »
Popularność aparatów ortodontycznych stale wzrasta — co przejawia się ogólną poprawą kondycji uzębienia społeczeństwa.

Większa świadomość na temat konsekwencji nieleczenia chorób, trudności wynikających z posiadania wad zgryzu, a także zmiana postrzegania osób noszących aparat sprawiła, że pacjenci coraz chętniej przystępują do leczenia ortodontycznego. Jednak nie każdy jest do niego w pełni przekonany — między innymi dlatego, że ludzie boją się bólu. Czy strach jest uzasadniony? Czy noszenie aparatu stałego boli?

Jak działa aparat stały?

Leczenie ortodontyczne podejmuje się między innymi ze względów estetycznych — wada zgryzu wygląda nieatrakcyjnie, ale także ze względów zdrowotnych — nieprawidłowe ułożenie zębów może powodować problemy z przeżuwaniem czy mówieniem, a nawet prowadzić do zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych.

Działanie aparatu ortodontycznego polega na wywieraniu nacisku na zęby, co powoduje zmianę ich położenia. Nacisk ten nie jest intensywny — dlatego efekt pojawia się zazwyczaj po około dwóch latach od założenia aparatu. Leczenie ortodontyczne wykorzystuje zdolności regeneracyjne tkanki kostnej, a ze względu na ograniczone możliwości w tym zakresie leczenie trwa dość długo.

Aparat stały to aparat, który działa non stop — nosi się go przez cały czas trwania leczenia. Z tego powodu leczenie z jego pomocą charakteryzuje się wysoką skutecznością — bo nie zachodzi ryzyko, że prostowanie zębów okaże się nieefektywne ze względu na brak konsekwencji pacjenta w zakładaniu go.

Czy dorosłe osoby mogą nosić aparat stały?

Noszenie aparatu najczęściej kojarzy nam się z okresem dzieciństwa — i jest to całkiem słuszne skojarzenie, bo to w tym czasie aparat ortodontyczny jest najbardziej efektywny. Tkanka kostna u dzieci jest najbardziej „elastyczna”, bo jeszcze nie zakończyła swojego rozwoju. Z tego powodu leczenie ortodontyczne u dzieci daje bardzo dobre efekty, które mogą utrzymywać się przez wiele lat.

U osób dorosłych, czyli powyżej osiemnastego roku życia, proces kształtowania tkanki kostnej dobiegł końca. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one skorzystać z leczenia ortodontycznego. Osoby dorosłe powinny założyć aparat stały — który gwarantuje zadowalający efekt. Aparat stały może służyć korekcji nawet bardzo skomplikowanych wad zgryzu u osób dorosłych.

Czy noszenie aparatu stałego boli?

Pacjent podczas leczenia ortodontycznego jest narażony na występowanie bólu, który wynika z przesuwania zębów. Szczególnie odczuwalny jest on podczas pierwszych dni noszenia aparatu. Przez pierwszy tydzień noszenia aparatu należy zmienić dietę na taką, która nie wymaga gryzienia, co ułatwi przetrwanie okresu adaptacji. Bólowi może towarzyszyć także uczucie ucisku.

W trakcie leczenia ból również może się pojawić — szczególnie po wizytach kontrolnych, podczas których lekarz poprawia ustawienie aparatu. W sytuacji, gdy ból się pojawi, dla ograniczenia jego odczuwania warto przyjąć lek przeciwbólowy, który sprawi, że nieznośne uczucie nie będzie tak intensywne.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »