Dom » Budownictwo
Czy pomimo wzrostu cen warto oszczędzać na budowie domu?
Zobacz więcej zdjęć » |
Należy jednak pamiętać, że to co tanie w montażu, niekoniecznie będzie takie w eksploatacji.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Co bardziej będzie się opłacało?
Dla porównania można przyjrzeć się ogrzewaniu węglem i energią elektryczną. Grzejniki w pokojach lub instalacja elektryczna podpodłogowa są dosyć tanie w montażu - jest to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Jeśli myślimy o ogrzewaniu węglowym cała instalacja będzie nas kosztować około 25-40 tysięcy. W czasie eksploatacji jednak okaże się, że jest to bardziej oszczędne rozwiązanie, gdyż koszty energii elektrycznej są znacznie wyższe niż węgla. W przeciągu kilku lat pieniądze przez nas zainwestowane zwrócą się.
Jeżeli jednak już zdecydowaliśmy się i wykonaliśmy instalację elektryczną jest sposób na to, aby koszty ogrzewania zminimalizować. Montaż paneli fotowoltaicznych może sprawić, że nasze wydatki na ogrzewanie, a także na oświetlenie zostaną zmniejszone. Urządzenia takie są bardzo wydajne i dopiero po około 25 latach działają z mocą obniżoną do około 80% mocy wyjściowej. Trzeba pamiętać, aby dobrze wyliczyć zapotrzebowanie na energię- można to zrobić samemu lub skorzystać z pomocy firmy, która robi to w sposób fachowy. Należy trochę zwiększyć uzyskany wynik obliczeń z uwagi na możliwość popełnienia błędu, przez przyjęcie błędnych założeń lub sytuację, w której zapotrzebowanie będzie większe ze względu na powiększenie rodziny.
A może podejść do sprawy z innej strony?
Głównie oszczędności na jakie można sobie bezpiecznie pozwolić to obniżenie kosztów robocizny. Należy jednak przyjąć założenie, że mamy smykałkę do prac remontowych, aby końcowego efektu nie trzeba było poprawiać, tym samym tracąc podwójnie pieniądze na materiały budowlane.
Zręczny i tani fachowiec wykafelkuje nam małą łazienkę za około 6-9 tysięcy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy sami spróbowali się tym zająć, oszczędzając tym samym sporą sumę pieniędzy. Jeżeli robimy to pierwszy raz, to warto posiłkować się filmami szkoleniowymi dostępnymi w Internecie. Do prac należy wybrać płytki o regularnych wymiarach- bez mozaiki, gdyż jej montaż jest dosyć trudny.
Kolejnym elementem, na którym oszczędza wiele osób jest malowanie i szpachlowanie. Usługa taka w małym domu to koszt rzędu 12-20 tysięcy złotych. O ile szpachlowanie wymaga większych umiejętności, to malowanie jest dosyć proste i spokojnie może być wykonane własnoręcznie. Należy pamiętać, aby przystąpić do szpachlowania dopiero po dokładnym wyschnięciu środka gruntującego. Następnie można przejść do uzupełniania ubytków. Wiele poradników dotyczących tych czynności znajduje się w Internecie zarówno w formie tekstu, jak i w postaci filmu pokazującego dokładnie przebieg gruntowania i szpachlowania.
Gdzie można szukać dodatkowych informacji?
Jeśli nie jesteśmy fanami porad internetowych bardzo dobrym źródłem informacji są pracownicy wielkich marketów budowlanych. Na miejscu można uzyskać kompetentną informację dotyczącą sposobu przeprowadzenia poszczególnych czynności remontowych, jak i pomoc w wyborze materiałów budowlanych.
Reasumując należy bardzo dobrze przemyśleć na czym i w jaki sposób chcemy oszczędzić. Skąpstwo w niektórych przypadkach może doprowadzić nas ostatecznie do wydatków znacznie większych niż planowaliśmy. Jedno jest pewne- ceny materiałów rosną i trend ten będzie się utrzymywał, więc jeśli planujemy budowę domu warto zaopatrzyć się w te elementy, co do których jesteśmy pewni, że zostaną przez nas użyte.
Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)