Rozrywka i wypoczynek » Sport

Czy warto biegać?

Czy warto biegać?
Zobacz więcej zdjęć »
Schudnąć nie jest łatwo - wie to każdy kto próbował. Jeśli chcemy poprzestać tylko na stosowaniu diety, ciężko jest zrzucić wagę, narażamy się na frustrację i na osłabienie organizmu, któremu nie dostarczamy odpowiednich składników odżywczych.

Jak długo biegać?
Teoretycznie  jak najdłużej. Sportowcy trenujący sporty wytrzymałościowe zazwyczaj raz w tygodniu mają trening, który trwa od 2 do 2,5 godziny, a w pozostałe dni tygodnia rzadko im się zdarza, że jeden trening trwa krócej niż godzinę. Jednak osobie, która dopiero zaczyna się ruszać, często trudno będzie utrzymać ciągły ruch przez czas dłuższy niż 15-20 minut.

Im dłużej będziemy ćwiczyć, tym nasza wytrzymałość będzie rosła, a tym samym będziemy w stanie dłużej utrzymywać założoną intensywność - i szybciej chudnąć.

Powinniśmy próbować jak najszybciej dojść do takiego stanu, aby nasz jeden trening był nie krótszy niż pół godziny, optymalnie godzinę (jeśli mówimy tylko o schudnięciu).

Procesy odpowiedzialne za intensywne spalanie tłuszczu w organizmie włączają się bowiem dopiero po mniej więcej 20 minutach biegu.

Jak intensywnie?
Jest przez fizjologów dowiedzione, że tłuszcze są wykorzystywane do produkcji energii, kiedy nasz organizm nie pracuje bardzo intensywnie, do 70-75% tętna maksymalnego. Co z tego wynika? Chcąc, aby w trakcie ćwiczeń energia czerpana była przede wszystkim z tłuszczy, powinniśmy utrzymywać intensywność na tym właśnie niskim poziomie. Czyli - biegamy spokojnie, ale długo.

Chód, aerobic czy bieg?

Chód
Jeśli wybieramy chód ? to niech to nie będzie powolny spacer, ale szybki chód z wymachiwaniem rąk, ewentualnie z kijkami. Tylko wtedy nasze ciało będzie miało bodziec do odpowiednio intensywnej pracy.

Aerobic
Pod tą ogólną nazwą może się kryć sporo różnych zajęć o egzotycznie brzmiących nazwach: step, ABT, TBC, hilo. Ważne jest, by dobrać takie ćwiczenia, które zmuszą nas do ciągłego wysiłku. Zaletą tych ćwiczeń może być ćwiczenie także wielu partii mięśni, ale przy słabej determinacji lub niezbyt dobrej prowadzącej łatwo jest o zajęcia, na których można sobie pozwolić na zbyt wiele krótkich przerw.

Bieganie
Najlepszy i najpraktyczniejszy rodzaj wysiłku dla osoby pragnącej zrzucić zbędne kilogramy. Nie ma obawy, że będzie za mało intensywne. Jeśli tylko biegniemy i męczymy się, to znaczy że działa. Nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, można biegać i latem, i zimą, zwłaszcza teraz, kiedy tyle jest różnego rodzaju tkanin termicznych.

Jedyne ryzyko  to stawy. Osoby z dużą lub bardzo dużą nadwagą powinny zabierać się za bieganie z pewną rezerwą. Polecamy zacząć od intensywnego marszu do momentu aż po kilku treningach nie poczujemy, że jesteśmy wyraźnie lżejsi i narażamy nasze stawy (kostki, kolana, biodra) na mniejsze ryzyko. Na początku biegajmy ostrożnie. "Wsłuchujmy się" w nasze ciało, w sygnały jakie wysyłają nasze stawy, ścięgna. Pamiętajmy o rozgrzewceRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pey

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »