Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Czy wystarczy lekarzy w starzejącym się społeczeństwie?

Liczba Polaków w wieku 65+ w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat podwoi się, co przełoży się na wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne. Patrząc na dzisiejszy stan państwowej służby zdrowia można wysnuć wniosek, że nie podoła ona przyszłym wyzwaniom.

Do roku 2050 liczba obywateli w wieku 65+ przekroczy liczbę 15 mln, obecnie jest ich 7 mln. Mając również na uwadze zmniejszający się przyrost naturalny otrzymamy sytuację, w której seniorzy stanowić będą ponad 30% społeczeństwa. W związku z powyższym można wysnuć wniosek, że częściej niż dotychczas Polacy będą potrzebowali pomocy medycznej. Analizując najnowsze dane OECD zawarte w raporcie „Zdrowie w skrócie - 2015" możemy zauważyć, że w kwestii liczby lekarzy na tysiąc mieszkańców już dziś odstajemy od średniej. Norma określona przez OECD w badaniu wynosi 3,3 lekarza, na wskazaną liczbę mieszkańców, natomiast w przypadku Polski odsetek ten wynosi 2,2. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki otrzymujemy niezbyt optymistyczny obraz przyszłości.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Czas na zmianę podejścia

Na rynku istnieje szereg produktów przygotowanych zarówno przez firmy oferujące pakiety medyczne, jak również towarzystwa ubezpieczeniowe, w postaci polis zdrowotnych. Ich konstrukcja zapewnia sprawny dostęp do prywatnych placówek oraz szerokiej gamy specjalistów i badań diagnostycznych. Wysoka jakość ma również odzwierciedlenie w zadowoleniu klientów i rosnącej liczbie osób objętych tego typu ubezpieczeniami. Jednak są to przede wszystkim osoby, którym polisę zapewnia pracodawca.

- Podstawową kwestią, która ma wpływ na popularność ubezpieczeń zdrowotnych jest podejście ich beneficjentów. Polis tych nie traktujemy tak samo jak innych ubezpieczeń. W świadomości większości osób nie funkcjonują one jako zabezpieczenie, ale doraźna pomoc, czyli kupujemy je w momencie zdiagnozowania choroby. Podejście to możemy, oczywiście metaforycznie, porównać do zakupu polisy AC dopiero po uszkodzeniu samochodu lub ubezpieczenia domu, który właśnie nam spłonął  - zauważa Adam Wojtyca Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń w SALTUS Ubezpieczenia.

Niezależnie od naszej sytuacji zdrowotnej ubezpieczenie zapewni nam potrzebną pomoc. Będziemy jednak prawdopodobnie zmuszeni do wybrania wyższego, droższego wariantu.

Kto decyduje się na ubezpieczenie zdrowotne?

Dane gromadzone przez PIU pokazują stabilny wzrost liczby osób objętych ubezpieczeniami zdrowotnymi. Najczęściej jednak są to osoby korzystające z polis grupowych. Odsetek osób, które zdecydowały się na zakup polisy indywidualnej wynosi jedynie 18%. Tendencja ta powinna się jednak powoli zmieniać. Po pierwsze w wyniku zauważalnego wzrostu zamożności społeczeństwa. Z kolei drugim istotnym czynnikiem może być siła przyzwyczajenia.

- Osoby, które wcześniej korzystały z ubezpieczeń grupowych doceniają wynikający z nich komfort. Przyzwyczajenie, na przykład do szybkiego dostępu do internisty, może się przełożyć na zakup ubezpieczenia w przyszłości na własną rękę, bez wsparcia pracodawcy - dodaje Adam Wojtyca z SALTUS Ubezpieczenia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »