Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Czym jest medycyna pracy?

Czym jest medycyna pracy?
Zobacz więcej zdjęć »
Medycyna pracy to termin znany z pewnością wszystkim pracującym osobom. Jej celem jest systematyczne monitorowanie stanu zdrowia pracowników zatrudnionym w danym zakładzie pracy.

Lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie ma również wykrywać wszelkie zagrożenia zdrowotne związane z danym stanowiskiem i środowiskiem pracy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Jakie są podstawowe zadania lekarza medycyny pracy?

Do lekarza medycyny pracy powinien się udać każdy nowy pracownik, jeszcze przed objęciem stanowiska pracy. W trakcie wizyty lekarz ocenia zdolność danej osoby do wykonywania zawodu i przydzielonych jej obowiązków. Powinien również poinformować pracownika, o ewentualnych zagrożeniach dla zdrowia związanych z wykonywaną pracą. Do obowiązków lekarza medycyny pracy należy także przeprowadzanie systematycznych kontroli stanu zdrowia pracowników i obserwacja wpływu danego środowiska pracy na ich kondycję zdrowotną.



Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?

Zakres badań, które wykonuje lekarz medycyny pracy zależy przed wszystkim od rodzaju obowiązków jakie wykonuje pacjent. Podstawowe badania obejmują kontrolę wzroku, słuchu i ogólną ocenę stanu psychicznego pracownika. Medycyną pracy zajmują się bowiem lekarze różnych specjalizacji (okuliści, interniści, psychiatrzy i wielu innych). Bardziej kompleksowe i zaawansowane badania zlecane są, gdy pacjent w trakcie pracy narażony jest na działanie czynników groźnych dla zdrowia, np. substancji chemicznych lub radioaktywnych. Na wizytę w gabinecie lekarza zajmującego się medycyną pracy warto zabrać ze sobą wszystkie aktualne wyniki badań.



Kiedy należy udać się do lekarza medycyny pracy?

Do lekarza medycyny pracy powinna zgłosić się każda osoba, która rozpoczyna nową pracę. Lekarz wydaje wówczas zaświadczenie o zdolności do pracy, które ważne jest przez określony czas. Gdy jego ważność wygasa pracownik powinien ponownie zgłosić się do specjalisty na badanie kontrolne. Wizyta w gabinecie lekarza medycyny pracy jest też konieczna, gdy pracownik zmienia stanowisko. Specjalista musi wtedy potwierdzić, że stan zdrowia pacjenta umożliwia mu wykonywanie nowych obowiązków. Inną sytuacją wymagającą zgłoszenia się do lekarza medycyny pracy jest powrót do pracy ze zwolnienia lekarskiego, pod warunkiem, że przekroczyło ono 30 dni. Do obowiązków tego lekarza należy także wykonywanie badań okresowych, potwierdzających zdolność do dalszego wykonywania pracy na danym stanowisku. Badania przeprowadzane są także u osób, które zakończyły wykonywanie obowiązków w trakcie, których miały kontakt z groźnymi substancjami, płynami lub czynnikami.

Więcej znajdziesz na https://www.emc-sa.pl/uslugi/medycyna-pracy



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »