Firma » Finanse
Darowizna
Zobacz więcej zdjęć » |
Nie stanowią jednak darowizny następujące bezpłatne przysporzenia:
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu;
- gdy kto zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nie nabyte.
Warto tu przypomnieć to, co ministerstwo finansów podnosiło przy okazji zachowania praw nabytych do ulgi z tytułu darowizn. Darowizna (np. obecnie na rzecz organizacji działającej w zakresie pożytku publicznego czy na cele kultu religijnego), której świadczenie jest rozłożone w czasie na więcej niż rok, będzie skuteczna dopiero pod warunkiem dokonania ostatniego świadczenia przewidzianego w umowie (przed tą datą nie można takie darowizny odliczyć), jeżeli nie dochowano formy aktu notarialnego. Zatem planując darowizny wieloletnie radzimy albo zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, albo też zawierać pojedyncze umowy darowizn na poszczególne świadczenia, tak, aby każde świadczenie oznaczało skuteczną darowiznę.
Warto jednak podkreślić, że darowizna nieruchomości wymaga formy akty notarialnego, inaczej bowiem nie dojdzie do nabycia własności, a jedynie do rozpoczęcia biegu zasiedzenia.
Umowa darowizny może przybrać bardzo prostą formę:
Warszawa, dnia 1 lutego 2008 r.
Umowa darowizny zawarta pomiędzy:
Janem Pitowski, zamieszkałym ...., zwanym dalej Darczyńcą, a Krzysztofem Vatem, zamieszkałym ..., zwanym dalej Obdarowanym.
Art.1
Darczyńca oświadcza, że daruje Obdarowanemu kwotę pieniężną w wysokości 9.000 zł, a Obdarowany oświadcza, że niniejszą darowiznę przyjmuje. Art.2 Obdarowany kwituje niniejszym odbiór przedmiotu darowizny. Art.3 Darczyńca oświadcza, iż w stosunku do Obdarowanego jest osobą obcą (albo wujem, ojcem itd.) oraz że jest to pierwsza darowizna, którą w ciągu ostatnich 5 lat dokonał na rzecz Obdarowanego. Art.4 Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej dla ich ważności. Art.5 Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
przedmiot opodatkowania
Uwaga ! Nie wszystko darowizna, co się dostaje
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Świadczenie jest bezpłatne tylko wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Element nieodpłatności w omawianej umowie polega na tym, że darczyńca nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu ani w chwili darowizny, ani też w przyszłości. Do darowizn nie zalicza się także takich świadczeń nieodpłatnych, jak: nagrody państwowe, nagrody wynikające z przyrzeczeń publicznych, nagrody wypłacane pracownikom i byłym pracownikom, zasiłki wypłacane bezrobotnym, upominki promocyjne rozdawane w sklepie czy przez różne firmy itp. Charakter tych świadczeń przesądza o niemożliwości traktowania ich jako darowizn.
Nadesłał:
sp
|
Komentarze (0)