Dom » Ogrody

Dobra podbudowa pod niezwykły ogród

Dobra podbudowa pod niezwykły ogród
Zobacz więcej zdjęć »
Bujna roślinność, ciekawe dodatki, a przede wszystkim kręte ścieżki i atrakcyjny podjazd to domena wyjątkowych ogrodów. O tym czy nasza posesja wpisze się w to grono decyduje kilka ważnych elementów i wbrew pozorom nie jest to jedynie wizja wykonującego go projektanta.

Ogromną rolę odgrywa tu kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania nawierzchni. Kostka brukowa daje w tej kwestii duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu warto kierować się kilkoma zasadami - jakimi radzi firma Polbruk.

Dobry wybór to klucz do sukcesu

Wybór nawierzchni, będący z reguły inwestycją na długie lata, musi być starannie przemyślany. Zanim więc podejmiemy decyzję o tym, która kostka będzie zdobić naszą posesję, dobrze jest zastanowić się nad jej przeznaczeniem oraz tym, w jakim otoczeniu zostanie zastosowana. „Bogactwo oferowanych na rynku kolorów, faktur i kształtów kostek brukowych daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, jednak najlepiej jest kierować się zasadą umiaru, nie mieszając ze sobą kostek o różnej barwie i zróżnicowanej strukturze." - radzi firma Polbruk. Podstawę, wokół której skupiać się powinna cała kompozycja, stanowić powinien dom, bowiem to jego styl oraz kolorystyka elewacji czy stolarki nadaje ton i przykuwa wzrok. Budynki w jasnych odcieniach - beżach, brązach, czy zieleni dobrze jest zestawić z nieco ciemniejszą i wyraźniejszą nawierzchnią, nawiązującą do naturalnych kolorów ziemi. Mogą to być jednolite kostki brukowe, jak Polbruk Avanti w kolorze grafitowym lub melanż szarości Polbruk Albena w wersji alpen. W przypadku dużych i ciemnych domów, możemy je rozjaśnić i ocieplić, wykorzystując do tego kolorową nawierzchnię w barwach żółto-czerwono-czarnych - np. Polbruk Granito indiana lub ułożyć mozaikę z różnych odcieni jednego koloru, wzbogacając grafitową kostkę jasnoszarymi elementami. W otoczenie domów budowanych na modłę szlacheckich dworków doskonale wpiszą się z kolei kostki stylizowane na starodawny bruk, jak np. Polbruk Albena przypominająca fakturą bruk bazaltowy. Jeśli natomiast marzy nam się taras lub wejście w stylu greckich, czy hiszpańskich posiadłości nasz wybór powinien skłaniać się ku elementom przypominającym strukturą naturalny kamień łupany (Polbruk Petra), czy piaskowiec (Polbruk Plaza). Uwzględnienie tych zależności przy wyborze rodzaju kostki brukowej, pozwoli nam stworzyć spójną i elegancką kompozycję ogrodu.

Zacznijmy od podstaw

Na ogólny wygląd nawierzchni składa się kilka elementów. Oprócz strony estetycznej, powinniśmy więc skupić się również na tym, w jakich miejscach będzie ona ułożona, bowiem to od natężenia ruchu i przewidywanego obciążenia zależeć będzie grubość wykorzystywanych materiałów. „Na alejki wokół domu i ogrodu wystarczy kostka brukowa o grubości od 4 do 6 cm, z kolei podjazdy i chodniki narażone na duży ruch wykładać należy elementami o grubości od 6 do 8 cm. W ten sposób unikniemy zniszczeń związanych z codzienną eksploatacją." - radzi firma Polbruk. Z praktycznego punktu widzenia ważny jest również rozmiar kostki, który wpływa na ostateczny efekt, a przede wszystkim na szybkość i łatwość układania. Wybierając jej wielkość należy wziąć pod uwagę obszar wykładanej powierzchni - na wąskich ścieżkach sprawdzą się niewielkie elementy, które wyeliminują konieczność docinania, na tarasy - duże płyty, natomiast do wykonania zakrętów i kół dobrze jest wykorzystać kostki o trapezowych kształtach, dzięki, którym w prosty sposób zbudujemy płynnie wygięte łuki. Kompozycja naszego ogrodu w dużej mierze zależy od gustu architekta, niekiedy jednak ograniczeniem jest rodzaj podłoża, które uniemożliwia stosowanie pewnych materiałów lub osłabia trwałość nawierzchni. Kostka brukowa sprawdza się w niemal każdych warunkach, wystarczy jedynie wykonać odpowiednią podbudowę, dostosowaną do rodzaju gruntu. „Do jej wykonania można wykorzystać np. żwir, tłuczeń czy żużel. Pamiętać tylko należy, że w przypadku podjazdu powinna być ona grubsza (20 - 40 cm) niż na szlakach pieszych (10 - 20 cm). Dodatkowo, w przypadku gruntów gliniastych, wykonać należy warstwę odsączającą o grubości od 20-60 cm. Na podbudowie tworzymy kilkucentymetrową warstwę wyrównującą, tzw. podsypkę piaskową, na niej dopiero układamy kostki. Po ułożeniu, całą nawierzchnię należy ubić, najlepiej przy pomocy wibratora płytowego, a powstałe spoiny wypełnić suchym i przesianym piaskiem np. przy użyciu szczotki. W ten sposób nawierzchnia będzie trwała i stabilna" - radzi firma Polbruk.

Bogactwo kolorów, kształtów i faktur, łatwość montażu i możliwość stosowania na różnym podłożu to cechy, dzięki którym przy pomocy kostki brukowej możemy stworzyć wymarzony ogród. By był on perfekcyjny pod każdym względem, należy więc zadbać, aby wybór rodzaju kostki był przemyślaną decyzją, a wykonanie precyzyjne i dopięte na ostatni guzik.

Firma Polbruk S.A. to ogólnopolski producent kostki brukowej oraz wyrobów drogowych, działający na rynku od 18 lat (początkowo B-Complex, potem Polbet B-Complex, przejmując po kolei zakłady od firm: Polbet, Jadar, Faelbud). Od 1998 roku jest częścią irlandzkiego koncernu budowlanego CRH plc - jednego z największych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. Spółka obecnie oferuje ponad 150 produktów : od klasycznych, prostych wzorów i kształtów po wyszukane, niezwykle ozdobne formy. Produkty Polbruk sprzedawane są klientom indywidualnym w ponad 800 hurtowniach i składach budowlanych na terenie całego kraju. Ponadto firma dystrybuuje swoje wyroby poprzez sieci handlowe: PSB, Saint Gobain, Nomi czy Leroy Merlin.

Polbruk S.A.
Ul. Nowy Świat 16 c
80-299 Gdańsk
www.polbruk.pl
Infolinia: 801 081 551Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »