Dom » Architektura

Drewno konstrukcyjne na altany, pergole i nie tylko. Co trzeba o nim wiedzieć?

Drewno konstrukcyjne na altany, pergole i nie tylko. Co trzeba o nim wiedzieć?
Zobacz więcej zdjęć »
Drewno w domu kojarzy się przede wszystkim z meblami, blatami, podłogami, schodami. Ale przecież od tysiącleci służy ono także jako materiał konstrukcyjny. Na co zwrócić uwagę, by trafnie dobrać drewno do budowy altany, pergoli czy tarasu? Zapytaliśmy o to eksperta.

Zacznijmy od odpowiedzi na fundamentalne pytanie o to, co kryje się pod określeniem drewno konstrukcyjne. – Jest to wysokiej klasy drewno suszone komorowo oraz czterostronnie strugane, produkowane i selekcjonowane według ścisłych reguł i norm, dzięki czemu może być przeznaczone do wykonywania elementów konstrukcyjnych w budownictwie szkieletowym oraz w obiektach małej architektury ogrodowej, jak altany, pergole czy tarasy – wyjaśnia Andrzej Domeradzki, ekspert firmy DLH.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jednocześnie warto zauważyć, że w katalogu marki znaleźć można trzy rodzaje drewna konstrukcyjnego: KVH, BSH oraz lite C24. Sprawdźmy, co się kryje pod tymi symbolami.

KVH – dyskretny sprzymierzeniec

KVH to czterostronnie strugane drewno konstrukcyjne, suszone do wilgotności na poziomie 15%. Belki łączone są ze sobą na mikrowczepy, co daje możliwość tworzenia dłuższych elementów, a zarazem pozwala na ekonomiczne gospodarowanie odpadami. Każda belka kontrolowana jest pod względem jakości i wytrzymałości. – Drewno KVH spełnia normę EN 1912 w klasie C24 oraz posiada znakowanie CE. Jest to gwarancja jakości i bezpieczeństwa produktu – wyjaśnia Andrzej Domeradzki.

Omawiany rodzaj drewna wyróżnia się wytrzymałością i stabilnością kształtu, a to wszystko dzięki specjalnemu procesowi obróbki, na który składa się: suszenie komorowe, czterostronne struganie oraz odpowiednie fazowanie krawędzi.

Oprócz wysokiej stabilności wymiarowej KVH charakteryzuje się także niską podatnością na skręcanie oraz niewielką skłonnością do pęknięć. Wynika to zarówno z profesjonalnego procesu suszenia, jak i ze specjalnego sposobu cięcia. – Surowiec jest cięty w taki sposób, aby drewno KVH nie zawierało w sobie rdzenia. W rezultacie gotowy produkt jest mniej podatny na pęknięcia – tłumaczy ekspert. – Gdy dodamy do tego ekonomiczność oraz tłumienie dźwięków i wibracji, to otrzymamy materiał budowlany o wyjątkowych zaletach – podkreśla.

Dzięki zastosowaniu nośnych elementów z drewna KVH w konstrukcjach ścian zewnętrznych lub dachów, jesteśmy w stanie skutecznie zredukować występowanie mostków cieplnych, co umożliwia nam wznoszenie budynków bardziej efektywnych energetycznie. Istotne jest też czterostronne struganie materiału, który dzięki temu zyskuje większą odporność ogniowa i biologiczną.

Drewno klejone KVH jest dostępne w postaci belek o standardowej długości 13m oraz w wysokościach od 50 do 160 mm i szerokościach od 80 do nawet 320 mm. Można je kupić w dwóch klasach jakości: wizualnej SI – dla konstrukcji widocznych (ma min. mniejszą ilość sęków) oraz przemysłowej NSI – dla konstrukcji niewidocznych.

Drewno klejone BSH – zalety, które widać

Drewno BSH to drewno konstrukcyjne klejone warstwowo. Składa się z pojedynczych lamel o wilgotności ok. 12%, które łączone są na długości, a następnie dodatkowo sklejane ze sobą jedna na drugiej. Klei się je za pomocą specjalnych ekologicznych i odpornych na warunki atmosferyczne żywic melaminowych. Ten rodzaj drewna charakteryzuje się zatem wysoką stabilnością wymiarową oraz wytrzymałością, nie odkształca się i nie pęcznieje pod wpływem wilgoci czy niekorzystnych warunków atmosferycznych.

– Klejenie daje możliwość uzyskania większych przekrojów i długości. Za jego sprawą drewno konstrukcyjne BSH jest również stabilniejsze oraz wytrzymalsze od drewna litego. W rezultacie klejenia spada m.in. ryzyko powstawania pęknięć, które spotykamy przy drewnie litym – objaśnia Andrzej Domeradzki. – W praktyce pęknięcia w drewnie BSH zdarzają się rzadko i na ogół są drobne oraz powierzchniowe, co przekłada się także na wysokie walory estetyczne – podkreśla ekspert.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ola@hshpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Profesjonalna księgowa
Gwarancja rzetelności i profesjonalizmu. Sprawdź, ile oszczędzisz powierzając nam usługi księgowe.

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »