Technologie » Komputery

Dzięki rozwiązaniom Cisco nowa siedziba Katedry Informatyki AGH stała się budynkiem na mi

Dzięki infrastrukturze zbudowanej w modelu żywego laboratorium Centrum Informatyki AGH jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów dydaktycznych w Europie

Warszawa, 28 marca 2012 r.  – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz firma Cisco poinformowały, że dzięki wykorzystaniu technologii Cisco otwarte dzisiaj Centrum Informatyki AGH jest jednym z najnowocześniejszych obiektów edukacyjnych w Europie. Nowa siedziba Katedry Informatyki jest też jednym z pierwszych w Polsce “żywych laboratoriów”, w którym infrastruktura informatyczna obiektu może być też wykorzystywana w celach demonstracyjnych i edukacyjnych, co umożliwi studentom AGH praktyczne poznawanie najnowocześniejszych technologii informatycznych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Serce systemu stanowią nowoczesna sieć kampusowa zrealizowana zgodnie z najnowszymi regułami sztuki oraz serwerownia budynku. Sale audytoryjne i aule zostały wyposażone w systemy wideokonferencyjne umożliwiające wykorzystanie technik zdalnego nauczania oraz organizowania seminariów z udziałem prelegentów znajdujących się w innych lokalizacjach, nawet odległych geograficznie. Ponadto, jedna z sal konferencyjnych została wyposażona w rozwiązanie Cisco Telepresence, co pozwala realizować wideokonferencje z osobami znajdującymi się w niemal dowolnym miejscu na świecie. W budynku zainstalowano też nowoczesny system telefonii IP oraz obejmującą cały obiekt bezprzewodową sieć WiFi dla pracowników, studentów i gości działającą w systemie Cisco Unified Wireless Network z wykorzystaniem technologii CleanAir znacznie zwiększającej jej odporność na zakłócenia. Centrum Informatyki wyposażono także w system Cisco Show and Share ułatwiający nagrywanie, prostą edycję i publikację w sieci materiałów multimedialnych, zwłaszcza nagrań wideo, oraz w nowoczesny system oznakowania elektronicznego (Digital Media Suite) składający się z wyświetlaczy oraz centralnego systemu zarządzania treścią. Umożliwia on scentralizowane i skoordynowane publikowanie najważniejszych informacji z życia wydziału, promowanie planowanych seminariów, informowanie o wykładach, planach zajęć itp.  

Infrastruktura Katedry Informatyki umożliwia także studentom praktyczną naukę rozwiązań związanych z wirtualizacją i przetwarzaniem w chmurze. Na przykład większość zainstalowanych w laboratoriach stanowisk to w rzeczywistości terminale PCoIP współpracujące w chmurze z systemem Cisco Unified Computing System.

 

 

Najważniejsze informacje:

·         Dzięki wdrożeniu AGH uzyskało jeden z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych w Europie.

·         W obiekcie wykorzystano następujące technologie Cisco:

o   W pełni przełączalna, trójwarstwowa sieć kampusowa z obsługą QoS

§  Przełączniki Catalyst 6500 tworzące rdzeń sieci połączone światłowodami w technologii Muliti Mode OC3/XG o przepustowości 10 Gb/s

§  Przełączniki Catalyst 3750 tworzące warstwę dystrybucyjną

§  Przełączniki Cisco Catalyst 2960S tworzące warstwę dostępową

o   Sieć bezprzewodowa Cisco Unified Wireless Network zbudowana z wykorzystaniem technologii CleanAir umożliwiającej automatyczną optymalizację pracy sieci w przypadku występowania zakłóceń radiowych. Do budowy sieci WLAN wykorzystano:

§  40 punktów dostępowych (Cisco Aironet 3500e)

§  Kontrolery sieci (Cisco 5500 Series Wireless Controller)

§  Kontrolery usług mobilnych (Cisco 3310 Mobility Services Engine)

§  Oprogramowanie zarządzające (Cisco Wireless Control System)

o   Cisco Digital Media Suite wykorzystywany do wyświetlania informacji bieżących. W skład systemu wchodzą:

§  D9036 Modular Encoding Platform

§  Media Experience Engine 3500

§  Digital Media Player 4310G

§  Wyświetlacze LCD Cisco Professional Series 52''

§  Digital Media Manager

o   Serwery Unified Computing System

§  32 serwery kasetowe Cisco UCS typu “half-width”, każdy wyposażony w dwa procesory Intel Xeon E5649@2.53 GHz, 80GB RAM DDR3, dwa dyski 300GB SFF SAS HDD@10k rpm oraz kartę sieciową UCS M81KR Virtual Interface Card.

§  Serwery UCS współpracują z siecią SAN zbudowaną w oparciu o przełączniki z rodziny Nexus 5500 i Nexus 7000 oraz macierze firmy EMC

§  Cała instalacja jest zarządzana przy pomocy oprogramowania Cisco UCS Manager

o   System wideokonferencyjny:

§  Zestaw Cisco Tandberg Profile 52” Dual

§  System sterujący Multipoint Control Unit MCU 4510

§  Nowoczesne kodeki C40 i C60 wyposażone w interfejsy wideo, takie jak HDMI i DVI, współpracujące m.in. z takimi protokołami, jak H.323 i H.264

o   Styk z Internetem zbudowany w oparciu o routery z serii ASR 1000 oraz rozwiązania bezpieczeństwa Cisco ASA5585

·         W pełni zwirtualizowana sieć umożliwi demonstrowanie studentom funkcjonowania nowoczesnych sieci korporacyjnych oraz wydzielenie wirtualnych sieci do prowadzenia ćwiczeń.

 

 

Cytaty:

·         Ramon Tancinco, IT Theatre Relationship Executive, Cisco

„Akademia Górniczo-Hutnicza jest jednym z filarów krakowskiego środowiska akademickiego mającym ogromny wpływ na atrakcyjność inwestycyjną regionu, zwłaszcza w obszarze nowych technologii. Takie przedsięwzięcia, jak budowa Centrum Informatyki AGH budują zarazem pozycję naukową Krakowa i zachęcają firmy wysokich technologii zarówno do współpracy z uczelnią, jak i do lokowania w regionie swoich centrów usługowych i technologicznych”.

·         Prof. dr hab. inż. Krzysztof Zieliński, kierownik Katedry Informatyki AGH

„Współpraca z firmą Cisco oraz wykorzystanie w Centrum Informatyki modelu »żywego laboratorium« pozwolą studentom AGH poznać najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na rynku. Dzięki temu będą oni mieli unikatową możliwość pracy w modelowym środowisku informatycznym opartym na tych samych technologiach, co systemy czołowych korporacji świata”.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

jdunin-keplicz@solskibm.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »