Kultura, sztuka » Kultura

Dzieło Chełmońskiego w muzealnym oknie

Dzieło Chełmońskiego w muzealnym oknie
Zobacz więcej zdjęć »
Już trzeci obraz zawita do „Galerii w oknie” Muzeum Śląskiego w Katowicach. Od 5 stycznia na budynku przy al. W. Korfantego zobaczymy pracę Józefa Chełmońskiego „Powrót z balu (Sanna)” z 1879 roku.

Po „Odczynianie uroku" Stanisława Grocholskiego (listopad) oraz „Martwej naturze z rybami" Leona Wyczółkowskiego (grudzień) „Galerię w oknie" ozdobi kolejny dzieło będące jedną z najcenniejszych prac w zbiorach Muzeum Śląskiego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jego autor Józef Chełmoński wybitny przedstawiciel późnopozytywistycznego realizmu, malował głównie sceny rodzajowe z życia wsi, pejzaże i konie. Uprawiał także litografię. O obrazie „Powrocie z balu" z 1879 roku, Katarzyna Jarmuł z Działu Sztuki MŚ pisze: „W 1873 roku, po powrocie z Ukrainy do Monachium, Chełmoński namalował obraz, który stał się zapowiedzią jego słynnych „trójek" i „czwórek" - przedstawień zaprzęgów konnych w typie ukraińskim. Zafascynowany rozległą przestrzenią dzikich stepów i urodą oraz żywiołowością koni, dzięki fenomenalnej pamięci wzrokowej i mistrzostwu warsztatu, artysta uchwycił niezwykle dynamiczny ruch zaprzęgu konnego. Iluzję rzeczywistości podkreśla przemyślana kolorystyka, oddająca aurę zimowego, wczesnego poranka, a także śmiałe skróty perspektywiczne i zróżnicowanie faktury malarskiej.

Obraz, wystawiony w monachijskim Kunstvereinie, przyniósł jego autorowi rozgłos. Oryginalność pomysłu i temperament artysty spotkały się jednak także i z krytyką niemieckiej publiczności, przyzwyczajonej do idealizowanych, konwencjonalnych scenek rodzajowych. W 1875 roku dzieło to zostało zakupione przez Helenę Modrzejewską, obecnie zaś znajduje się w prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych. Obraz z naszej kolekcji jest repliką, namalowaną w 1879 roku w Paryżu."

Do zobaczenia oryginału Muzeum Śląskie zaprasza do „Galerii Malarstwa Polskiego 1800-1945".

Od listopada br. „Galerię w oknie" tworzą reprodukcje najsłynniejszych obrazów ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Są to prace, które możemy znaleźć zarówno na stałej ekspozycji, w „Galerii Malarstwa Polskiego 1800-1945", jak również dzieła rzadko pokazywane m.in. ze względów konserwatorskich lub przechowywane w magazynach. W przyszłym roku zobaczymy także przykłady z kolekcji polskiej sztuki współczesnej.

W 2009 roku w Galerii oknie pojawią się kolejno:

  • luty: Zygmunt Rozwadowski „Czwórka koni", 1923
  • marzec: Stanisław Wyspiański, „Widok na kopiec Kościuszki" 1904
  • kwiecień: Leon Wyczółkowski „Siewca" 1896
  • maj: Kazimierz Mikulski „Teatr lalek: po przedstawieniu", 1980
  • czerwiec: Zbysław Marek Maciejewski „Totalne zagrożenie", 1986
  • lipiec: Jerzy Nowosielski „Akt z lustrem", 1979
  • sierpień: Jerzy Duda Gracz „Motyw polski Wielka emigracja", 1983
  • wrzesień: Tarasin Jan „Komplikacja", 1981

 

Autor projektu: Leszek Jodlińśki

Scenariusz i wybór obrazów: Henryka Jarema Olszewska

Realizacja: Danuta Kamińska-Bania, Krzysztofa Frankowska, Mariusz PaluchiewiczRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

promo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »