Społeczeństwo » Społeczeństwo

Żałoba narodowa w Polsce. Poznaj decyzje prezydenta Andrzeja Dudy

Żałoba narodowa w Polsce. Poznaj decyzje prezydenta Andrzeja Dudy
Zobacz więcej zdjęć »
Śmierć papieża Franciszka wywołała żałobę na całym świecie. W Polsce prezydent Andrzej Duda ogłosił sobotę dniem żałoby narodowej.

Prezydent Duda wraz z pierwszą damą, Agatą Kornhauser-Dudą, udadzą się na uroczystości pogrzebowe do Watykanu, aby pożegnać papieża, którego pontyfikat towarzyszył w czasie dwóch kadencji prezydenckich.

W obliczu śmierci papieża Franciszka, Andrzej Duda ogłosił sobotę dniem żałoby narodowej. Zgodnie z decyzją prezydenta, w tym dniu Polacy będą oddawać hołd zmarłemu papieżowi. W czasie żałoby narodowej obowiązywać będą zasady takie jak wywieszenie flag na połowie masztu i wstrzymanie się od organizowania wydarzeń rozrywkowych. Decyzja prezydenta wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera, a dokument zostanie niebawem przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pogrzeb papieża Franciszka w Watykanie

Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w sobotę, a w uroczystościach w Watykanie weźmie udział prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą, Agatą Kornhauser-Dudą. Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, poinformował, że prezydent będzie uczestniczył w ceremonii pogrzebowej. Zgodnie z zapowiedzią, w uroczystościach pogrzebowych weźmie udział również marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, który będzie reprezentować Polskę podczas ceremonii.

Papież Franciszek był bowiem jednym z najważniejszych duchowych przywódców, z którym Andrzej Duda spotykał się wielokrotnie. Pierwsza audiencja prezydenta Polski u papieża miała miejsce już w 2015 roku, a od tamtej pory odbyło się łącznie sześć spotkań. Ostatnie z nich miało się odbyć na początku kwietnia 2025 roku, jednak zostało odwołane z powodu choroby papieża. 

Co dla Polaków oznacza dzień żałoby narodowej?

Żałoba narodowa w Polsce wiąże się z ograniczeniem organizowania imprez rozrywkowych oraz z obowiązkiem wywieszania flag państwowych na pół masztem. Jest to również czas, w którym media ograniczają emisję programów rozrywkowych, a obywatele mają okazję wziąć udział w mszach i innych ceremoniach upamiętniających papieża.

Żałoba narodowa oddaje hołd zmarłym osobom, które miały ogromny wpływ na jego historię, kulturę i tożsamość. W Polsce żałoba narodowa ogłaszana jest zazwyczaj po śmierci wybitnych postaci, takich jak papież, prezydent czy ważni przedstawiciele życia politycznego i religijnego. Zgodnie z zasadami, ogłoszenie żałoby narodowej ma na celu okazanie szacunku zmarłym oraz umożliwienie obywatelom uczestniczenia w narodowej pamięci i modlitwach.

W Polsce żałoba narodowa była ogłaszana kilkukrotnie, w tym po śmierci papieża Jana Pawła II w 2005 roku, czy po tragicznych wydarzeniach, takich jak katastrofa smoleńska w 2010 roku. W przypadku papieża Jana Pawła II, dzień żałoby narodowej był dniem, w którym cały naród oddał hołd papieżowi, a zasady obejmowały obniżenie flag do połowy masztu, ograniczenie organizowania uroczystości rozrywkowych oraz inne symboliczne gesty.

Żałoba narodowa w Polsce ogłaszana jest przez prezydenta w porozumieniu z rządem. Zgodnie z przepisami, w dniu ogłoszenia żałoby należy przestrzegać szczególnych zasad. Flagę państwową wywiesza się w sposób symboliczny – najczęściej na połowie masztu. Dodatkowo, w mediach może zostać wprowadzona cisza radiowo-telewizyjna, aby umożliwić narodowe upamiętnienie i skupienie na wydarzeniu.

 

 

Źródło fotografii : pixabay.com
Licencja: https://www.pixabay.com/photo-license/

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

redakcja

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »