Dom » Budownictwo

Ekologiczne materiały budowlane w „zielonym” budownictwie pod znakiem LEED

Ekologiczne materiały budowlane w „zielonym” budownictwie pod znakiem LEED
Zobacz więcej zdjęć »
Właściwy dobór materiałów i ochrona zasobów naturalnych to temat, o którym inwestorzy i architekci „zielonych budynków” myślą już na etapie projektowania.

Zastosowanie produktów budowlanych pochodzących z recyklingu oraz materiałów wytwarzanych lokalnie umożliwia uzyskanie wyższej oceny w systemie certyfikacji środowiskowej LEED.
Pozytywny klimat wokół zrównoważonego budownictwa w połączeniu ze zmianami w prawie budowlanym, promującymi ekologiczne rozwiązania, sprawiają, że liczba „zielonych" inwestycji w ostatnich latach systematycznie rośnie. Ten trend przekłada się z kolei na rosnącą popularność międzynarodowych wielokryterialnych systemów certyfikacji, potwierdzających że dany budynek jest obiektem przyjaznym dla środowiska i użytkowników.
Amerykański system LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) pozwala ocenić budynek według siedmiu kryteriów: energia i atmosfera, wykorzystanie zasobów wodnych, lokalizacja, jakość środowiska wewnętrznego, innowacyjność, priorytety regionalne oraz materiały i zasoby. W tej ostatniej kategorii bierze się pod uwagę dobór odpowiednich materiałów, gospodarowanie odpadami przeznaczonymi do recyklingu oraz wykorzystywanie zasobów wytwarzanych w regionie. Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów w tej grupie wynosi 14, a warunkiem obligatoryjnym jest zapewnienie łatwo dostępnego obszaru zbierania i przechowywania materiałów przeznaczonych do recyklingu.
Recykling w produkcji szkła
Zgodnie z założeniami certyfikacji LEED punkty w podkategorii „Materiały pochodzące z recyklingu" można uzyskać wykorzystując produkty budowlane zawierające materiały z recyklingu, w których suma zawartości poużytkowych materiałów z recyklingu oraz połowa zawartości przedużytkowej stanowi minimum 10% (możliwość zdobycia 1 punktu) lub 20% (możliwość zdobycia 2 punktów) całkowitej wartości materiałów w danym projekcie . Choć w przypadku szkła nie można mówić o tradycyjnym recyklingu, bo produkt finalny w postaci szyby zespolonej nie nadaje się do ponownego przetworzenia, to jednak elementy recyklingu pojawiają się w procesie produkcji szkła. „W naszych procesach produkcyjnych wykorzystujemy materiały z recyklingu, czyli stłuczkę szklaną pochodzącą m.in. z odłamanych w trakcie produkcji brzegów tafli oraz odpadów szkła z rozkroju" - mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny w Pilkington Polska. „Stłuczka stanowi ok. 28% surowców używanych do produkcji szkła float i ma korzystny wpływ na topienie pozostałych surowców przekładając się na ograniczenie zużycia gazu. Wykorzystanie stłuczki szklanej w produkcji szkła float nie tylko zmniejsza zużycie energii, ale również podnosi jakość finalnego produktu".
Regionalne zasoby - 800 km dla środowiska
Do zwiększenia punktacji w systemie LEED w kategorii „Materiały i zasoby" przyczynia się wykorzystanie w budynkach materiałów wydobywanych lub wytwarzanych w regionie. Ich zastosowanie wspiera wykorzystanie miejscowych zasobów i zmniejsza negatywny wpływ transportu na środowisko. Audytorzy LEED przyznają 1 lub 2 punkty za wykorzystanie materiałów budowlanych lub produktów, które zostały wydobyte, zebrane, odzyskane lub wytworzone w odległości 800 km (500 mil) od miejsca budowy w ilości minimum 10% lub 20% w oparciu o koszt całkowitej wartości materiałów. Jeżeli tylko część produktu lub materiału jest wydobywana, zbierana lub odzyskiwana i wytwarzana lokalnie, wtedy tylko ten procent (wagowo) może wliczać się do wartości regionalnej.
Gęsta sieć produkcji i dystrybucji danego materiału budowlanego pozwala spełnić kryterium „regionalności". NSG Group dystrybuuje szkło marki Pilkington w Polsce poprzez sieć sześciu zakładów przetwórczych Pilkington IGP zlokalizowanych w różnych rejonach Polski: w Skierniewicach, w Bydgoszczy, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie i w Białymstoku. Aby dodatkowo zwiększyć wydajność produkcji w segmencie produktów wysokoprzetworzonych, NSG Group uruchomiła na polskim rynku w ciągu ostatnich dwóch lat nowe linie do hartowania i laminowania szkła oraz zainwestowała w infrastrukturę i park maszynowy.
Szkło architektoniczne marki Pilkington znalazło zastosowanie w wielu „zielonych" budynkach w Polsce, które już uzyskały certyfikat LEED lub starają się o przyznanie tego prestiżowego wyróżnienia. Na liście tych inwestycji znajdują się biurowiec BorgWarner w Jasionce k. Rzeszowa (srebrny LEED), budynek Corius - należący do warszawskiego kompleksu biurowego Aeropark Business Park (złoty LEED) i kompleks biurowy Adgar Plaza w Warszawie, którego certyfikacja trwa.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »