Technologie » Internet

Euro 2012: Uważaj na oszustwa na aukcjach internetowych

Euro 2012: Uważaj na oszustwa na aukcjach internetowych
Zobacz więcej zdjęć »
Eksperci z Kaspersky Lab radzą, jak rozpoznać potencjalne oszustwa.

3, 2, 1, sprzedano! Do zakupu nowego telewizora HD lub biletu na mecz finałowy w okazyjnej cenie potrzeba tylko kilku kliknięć. Niestety, internetowe serwisy aukcyjne są nie tylko doskonałą platformą do szybkiego dokonywania zakupów - to również idealne miejsce dla osób uprawiających nielegalny handel, szczególnie w czasie, gdy mają miejsce popularne wydarzenia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Piłka nożna to dzisiaj coś więcej niż sport. To również zawrotny wyścig technologiczny. Jednak, aby oglądać mecz w wysokiej rozdzielczości w zaciszu swojego domu, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Problem polega na tym, że odbiorniki telewizyjne i dodatkowe akcesoria to wciąż dość drogi nabytek, co skłania wiele osób do szukania sprzętu po okazyjnej cenie w internecie. Negatywną stroną tego zjawiska jest to, że w wyniku emocji towarzyszących fanom piłki nożnej, oszuści grasujący na portalach aukcyjnych otrzymują idealną platformę, którą mogą wykorzystać do kuszenia użytkowników tanimi biletami i ekskluzywnym sprzętem. Eksperci z Kaspersky Lab przedstawiają kilka prostych zasad, które pozwolą uniknąć pułapek zastawianych przez oszustów na aukcjach online.            

Oszustwa wykorzystujące bilety na mecze
Bilety na mecze czy telewizory HD z najwyższej półki – niektórzy sprzedawcy nagle wchodzą w posiadanie ogromnej partii takiego towaru i oferują go na aukcjach w niezwykle atrakcyjnych cenach. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie Euro 2012, tacy handlowcy z pewnością nie mogą narzekać na brak potencjalnych kupców. Dlaczego mówimy tu o oszustwie? Ponieważ zakupione towary nigdy nie trafiają do nabywcy. Takie same oszustwa, w których kibice kuszeni są biletami, były częste na eBayu podczas Mistrzostw o Puchar Świata 2006 w Niemczech. Według danych policji, w 2006 roku straty w wyniku tego rodzaju oszustw sięgnęły około 100 000 euro.

Jak nie dać się złapać
Podczas kupowania biletów na mecze Euro 2012 jest tylko jeden sposób zabezpieczenia się przed fałszywkami: kupienie biletu na oficjalnej stronie UEFA: https://ticketing.uefa.com/euro2012/default.aspx. Jeżeli chodzi o sprzęt wysokiej klasy sprzedawany na aukcjach internetowych, warto przyjrzeć się ocenom i komentarzom, które otrzymał sprzedawca. To jednak nie wystarczy. Jeżeli na przykład telewizor HD, który normalnie kosztuje 2 500 zł, jest oferowany jako nowy produkt za 800 zł, należy mieć się na baczności. Podobnie, jeżeli sprzedawca niespodziewanie nalega na przeprowadzenie transakcji poza portalem aukcyjnym, powinniśmy natychmiast nabrać podejrzeń i nie przelewać pieniędzy. Wyjątkową ostrożność należy również zachować wtedy, gdy sprzedawca znajduje się poza krajem, w którym dokonujemy zakupu, ponieważ organom ścigania bardzo trudno jest interweniować w przypadku oszustwa popełnionego za granicą. Warto również pamiętać, że klient, który płaci za zakupy za pomocą systemu płatności takiego jak PayU, jest lepiej chroniony i może znacznie łatwiej odzyskać pieniądze stracone w wyniku oszustwa.     

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »