Firma » Praca
Formalności przy zatrudnianiu Ukraińca w Polsce
Zobacz więcej zdjęć » |
Jak było do tej pory
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Aż do momentu wprowadzenia zmian mieszkańcy takich krajów jak Ukraina, Białoruś, Armenia, Gruzja, Rosja, Białoruś i Mołdawia nie potrzebowali pełnego zezwolenia na pracę. W skrócie, jeśli cudzoziemiec posiadał legalne pozwolenie na zamieszkanie na terenie Polski (wizę) oraz jego pracodawca zgłosił w powiatowym urzędzie pracy zamiar o powierzenie mu pracy na okres nie więcej niż 6 miesięcy, zezwolenie na zatrudnienie nie było wymagane.
Jak się niestety okazało, taki swobodny proces umożliwiania pracy cudzoziemcom spowodował szereg nadużyć prawnych. Zapisy urzędów pracy informują, że w całym 2015 r. odnotowano 782 222 zgłoszeń o pracę. Jak jednak udowadnia Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, zawiadomień o zatrudnienie było o wiele więcej. Okazuje się, że cudzoziemcy byli wpisywani do rejestru bez możliwości uzyskania jakiegokolwiek wynagrodzenia.
Sprawdź zmiany w przepisach
Aby położyć kres tym nielegalnym praktykom, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało konkretne zmiany do ustawy z 2004 r., która do tej pory definiowała proces uzyskiwania zezwoleń na pracę.
Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie dwóch dodatkowych pozwoleń, obejmujących cudzoziemców ze wszystkich krajów trzecich. Nowe zezwolenia dotyczą wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej.
Każde zajęcie, które nie wchodzi w zakres dostępnych dla pracy sezonowej branż (ogrodnictwo, rolnictwo i turystyka), może być przeniesione na pracę krótkoterminową. Zatrudnić Ukraińca lub osoby z innych krajów trzecich będą mogli tylko właściciele przedsiębiorstw funkcjonujących co najmniej 12 miesięcy.
Zobacz również: zezwolenie na pracę dla cudzoziemca - zleć załatwienie wszelkich formalności na a-z-center.pl
Nadesłał:
JoannaS
|
Komentarze (0)