Gospodarka » Przemysł
Funkcje kurtyn bezpieczeństwa na przykładach, czyli automatyka firmowa w krótkim poradniku.
Zobacz więcej zdjęć » |
Kutyny bezpieczeństwa wykorzystuje się do detekcji człowiek lub ruchów operatora na maszynie. Ich prewencyjne zastosowanie dotyczy nie tylko całego ciała, ale pojedynczych jego elementów typu palce czy dłoń w obszarze niebezpieczeństwa. Taka technologia umożliwia w bardzo szybki sposób włożyć czy wyciągnąć element obrabiany w maszynie. Automatyka dla firm taka jak kurtyny optyczne usprawnia procesy produkcyjne i je przy okazji zabezpiecza. Trudno sobie dziś wyobrazić produkcję i bezpieczeństwo bez tych właśnie urządzeń. W obecnym poradniku postaramy się przybliżyć krótką historię kurtyny optycznej oraz jej funkcje podczas procesów produkcyjnych. Zapraszamy do lektury.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W roku 1952 na targach obrabiarek w Hanowerze zademonstrowano pierwszą kurtynę bezpieczeństwa – optyczną. Jej wystawcą i twórcą (pierwszej kurtyny bezpieczeństwa) był Erwin Sick, właściciel i pionier założonej kilka lat wcześniej firmy SICK. Wynalazek okazał się ogromnym sukcesem i krokiem milowym podczas procesów produkcyjnych. Kurtyna bezpieczeństwa biła rekordy popularności, a sama firma otrzymywała ogrom zamówień na urządzenie. Jako rewolucyjny wynalazek zmieniła też podejście do kwestii bezpieczeństwa produkcji.
Jak działały pierwsze kurtyny bezpieczeństwa?
Automatyka dla firm jest bardzo ważnym działem produkcyjnym, a ten bardzo wiele zawdzięcza wynalazkowi z 1953 roku. Zasada działania pierwszych kurtyn nie była nazbyt skomplikowana. Działały one przede wszystkim odmiennie od obecnych kurtyn bezpieczeństwa. Pierwsze kurtyny opierały się na zwierciadle obrotowym i wysyłaniu wiązki światła. Były do dwie części nadawczo-odbiorcze. Pierwsza była część aktywna po jednej stronie i pasywna po drugiej. Nadajnik wysyłał wiązkę światła kierowaną do odbłyśnika, ta wracała tą samą droga. Detekcja odbywała się na załamaniu wysłanej wiązki światła. Jeśli ta nie powróciła, to następowała detekcja obiektu w strefie niebezpieczeństwa. Aktywna przestrzeń pomiędzy częścią aktywna i pasywną była skanowana dzięki obracaniu się elementów nadawczo-odbiorczych w ognisku zwierciadła. Obiekt znajdujący się w ognisku światła powodował, że wiązka nie wracała, co inicjowało zatrzymanie maszyny. Warunkiem zeskanowania obiektu przez wiązkę była jego nieprzeźroczystoś
, co w przypadku człowieka nie stanowi problemu. Dzięki firmie powstało kilka wersji kurtyn opartych na tej samej zasadzie działania. Oczywiście technologia miała również swoje wady. Była ciężka, dysponowała wyłącznie określonymi rozmiarami i jej zastosowanie było utrudnione. Jednak współcześnie jest to technologia nie do zastąpienia w kwestiach produkcji i bezpieczeństwa.
Funkcja mutingu
Automatyka dla firm wymaga czasem zawieszenia a nie wyłączenia maszyny. W pewnych aplikacjach podając dla przykładu: automatyczny transport materiałów do oraz ze strefy niebezpiecznej, konieczne jest chwilowe zawieszenie działania uchodzenia ochronnego. Kurtyna, przez którą przejeżdża obiekt, pomimo naruszenia strefy detekcji, zezwala na pracę maszyny. Wykorzystywana jest wtedy funkcja „mutingu”, do której aktywacji potrzebne są przynajmniej dwa niezależne sygnały. Często zdarza się, że pochodzą one od czujników umieszczonych przy urządzeniu ochronnym, wykrywających przejeżdżający obiekt. Funkcję nazywaną muting, można zrealizować na specjalnych modułach lub programowalnych sterownikach bezpieczeństwa. Omawiane rozwiązanie jednak wymaga poprowadzenia dużej ilości sygnałów do szafy sterowniczej. Właśnie dlatego urządzenia bezpieczeństwa takie jak kurtyny świetlne, posiadają zintegrowaną funkcję mutingu, umożliwiając bezpośrednie podłączenie czujników mutingu (wykrywających przejeżdżający obiekt) oraz często wymaganą lampę mutingu.
Kaskada - dodatkowe urządzenie monitorujące
Niestety, ale częstym przypadkiem jest, że z obliczeń tzw. odległości bezpiecznej wynika, iż urządzenie bezpieczeństwa musi być zamontowane w znacznej odległości od miejsca niebezpiecznego. Powstaje wówczas obszar pomiędzy maszyną, a kurtyną, w której może znaleźć się człowiek nie będąc wykrywanym. Powstaje wtedy ryzyko uruchomienia maszyny mimo obecności człowieka w strefie niebezpiecznej. Ryzyko to wzrasta, jeżeli takie działanie znacząco ułatwi pracę lub zwiększy wydajność. Podobnie może zdarzyć się, kiedy na jednej maszynie pracuje więcej niż jeden operator. Czynnik ludzki sprawia, że jeden z nich może uruchomić maszynę, gdy drugi znajduje się w niebezpiecznej, omawianej strefie. Gdy następuje taki przypadek, to w aplikacjach stosuje się dodatkowe urządzenie monitorujące niebezpieczny obszar. Często wybór pada na kurtynę zamontowaną w poziomie. Żeby uprościć instalację elektryczną, urządzenia bezpieczeństwa umożliwiają łączenie w tzw. kaskadę. Wówczas sygnały z jednego urządzenia wprowadzane są na kolejne itd. Do szafy sterowniczej podłącza się tyko jedno urządzenie z kaskady, co pozwala również zaoszczędzić na ilości wejść w modułach bezpieczeństwa lub sterowniku. Zazwyczaj kaskada ogranicza się do maksymalnie 3 urządzeń. Czasem ograniczeniem jest również ilość wiązek w całym systemie kaskady. Ograniczenie te zawsze warto zweryfikować przed instalacją systemu.
Automatyka dla firm przeszła rewolucję dzięki wynalezieniu kurtyny ochronnej. Z biegiem lat zmieniły się same urządzenia, ich możliwości zastosowania i funkcje. Obecnie urządzenia nie tylko zatrzymują maszynę i proces produkcji, ale mogą go chwilowo zawiesić.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)