Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Funkcjonowanie pracownika socjalnego- konferencja podsumowująca wyniki rocznych badań

W dniu 8 czerwca 2010r. w Wydziale Nauk Społeczno- Pedagogicznych w Katowicach, WSP TWP w Warszawie, odbędzie się konferencja naukowa "Funkcjonowanie społeczne pracownika socjalnego".

Z jednej strony Konferencja jest przejawem artykulacji potrzeb środowisk pracowników socjalnych (związanych z potrzebą podzielenia się swoimi doświadczeniami, potrzebami dotyczącymi ich samych) a z drugiej strony stanowi podsumowanie badań prowadzonych w środowisku pracowników socjalnych przez dra Rajmunda Morawskiego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Badania prowadzone od sierpnia 2009r. do kwietnia 2010r. pozwoliły uzyskać odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące motywów pracy pracowników socjalnych, ich relacji z klientami, funkcjonowania w środowisku zawodowym, postaw wobec pracy i przełożonych, podejścia do rozwoju zawodowego, sytuacji finansowej itp. Cennym wynikiem badań jest również stworzenie „portretu społecznego” pracowników socjalnych w woj. śląskim, małopolskim i opolskim. Efekt prac pomoże w określeniu kierunków działań, które pozwalają na podniesienie jakości pracy i efektywności sektora pomocy społecznej.

Badania były prowadzone (z pomocą studentów Koła Naukowego Pracy Socjalnej) w ramach stypendium przyznanego przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną TWP w Warszawie w ramach Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”. Projekt i badania są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dlaczego autor wybrał taki problem badawczy?

- Zawód pracownika socjalnego jest często niedoceniany. Ta profesja i działania podejmowane z jego strony w myśl tytułu znakomitego podręcznika Brendy DuBois , Karli Krogsrud Miley nie tylko „dodają sił” jednostkom i grupom będącym w opresji, ale również stwarzają i umożliwiają samorozwój - mówi autor badań dr Rajmund Morawski. Należy jednak pamiętać, że bez pracujących w nim ludzi wiele osób nie miałoby szans wyjść na tzw. prostą. Pracownicy socjalni stanowią grupę zawodową, bez których pracy olbrzymia rzesza osób nie byłaby w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie w wielu jego wymiarach, co przyczyniłoby się do wzrostu patologii, problemów społecznych i dysfunkcji, jakimi są m.in. przestępczość, przemoc ,prostytucja, ubóstwo, alkoholizm czy bezrobocie prowadzące do marginalizacji i wykluczenia społecznego lub będące ich przejawem. Z tego powodu ważne jest, aby członkowie służb społecznych mogli jak najefektywniej wykonywać swoją pracę.

Poniżej granicy ubóstwa żyło w Polsce w marcu 2009 r. 3,3 proc. gospodarstw domowych według ujęcia obiektywnego oraz 51,4 proc. według ujęcia subiektywnego. Wykluczonych było 14,9% a zagrożonych wykluczeniem 23,4% ludności Polski. Takie są wyniki badań zaprezentowane w „Diagnozie Społecznej 2009. Warunki i jakość życia Polaków”(s.311; 339). Badania te prowadzone są systematycznie od początku lat 90-tych przez zespól prof. J.Czapińskiego. Ale to tylko jedno ze źródeł danych; dane bardziej pogłębione mają pracownicy socjalni; no, ale cóż z tego? Ale z drugiej strony – jak twierdza badani - część klientów pomocy społecznej jest uzależniona i „ubezwłasnowolniona” otrzymywaną pomocą. Są to więc mertonowscy „rytualiści”. Jaka jest ich ilość? Szacunki są różne, ale oscylują wokół 70-80% pobierających świadczenia pieniężne.

To oni nie są zainteresowani pracą, aby nie utracić prawa do otrzymywania świadczeń społecznych – 11,6% i ze względu na opiekę na dziećmi – 26,3% (Diagnoza społeczna 2009…, s.321).

Ale praca socjalna to nie tylko zajmowanie się problemami i patologią społeczną, nie tylko przyznawanie pieniędzy (jak głoszą niezorientowani i posługujący się stereotypami ludzie), to również zapobieganie, wspieranie zdrowych rodzin (choćby w opiece na dziećmi), to również działania na poziomie całych społeczności lokalnych, tworzenie sieci wsparcia społecznego, to również kształtowanie postaw związanych z budującym się społeczeństwem obywatelskim. Tak więc jest co robić, ale kadr profesjonalnie przygotowanych niestety brakuje. Specjalizacje pracy socjalnej ewoluują i będą się różnicowały jeszcze bardziej (np. praca z mniejszościami narodowościowymi); ale to wszystko wymaga interdyscyplinarnego, profesjonalnego przygotowania, jaki daje właśnie kierunek Praca socjalna oferowany przez naszą Uczelnie.

Niezwykle cennym akcentem konferencji będzie udział w niej praktyków pracy socjalnej, decydentów i naukowców zajmujących się polityka społeczną i pracą socjalną na szczeblu krajowym, wojewódzkim i lokalnym.

Konferencja odbędzie się 8.06.2010r. w Wydziale Nauk Społeczno- Pedagogicznych w Katowicach, przy ul. Katowickiej 27.

Informacje na temat konferencji udziela Wydział Nauk Społeczno- Pedagogicznych w Katowicach, WSP TWP w Warszawie tel.: (32) 351 37 31, e-mail: katowice@wsptwp.eu, można je również znaleźć na stronie www.wsptwp.eu.

Zgłoszenia do udziału w konferencji można przesyłać do 31.05.2010r.

Tak więc serdecznie zapraszamy do udziału w niej i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

przedsiebiorcza

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »