Firma » Biznes

Projekty UE - wartość dodana dla firmy

Projekty UE - wartość dodana dla firmy
Zobacz więcej zdjęć »
Doświadczenia zdobyte w ramach projektów współfinansowanych z środków UE przekłada się na zwiększenie efektywności działania firmy. Przykładem wykorzystania takiej szansy jest Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP, która realizując projekty z środków UE rozwija siebie i swoje kadry.

Powszechnie wiadomo, że środki z UE pomagają firmą w zbogaceniu oferty, wprowadzeniu nowych rozwiązań, realizacji zadań społecznych etc. Warto jednak pamiętać, że sama realizacja zdań przyczynia się do rozwoju organizacji, co rzutuje na jej funkcjonowanie po zakończeniu realizacji projektów.

W ramach projektów pracownicy wzbogacają swoje doświadczenie, w ramach projektów powstają narzędzia jak np. serwisy internetowe, które mogą nadal funkcjonować po zakończaniu projektu, w ramach projektów znajdują zatrudnienie specjaliści, których wiedzę i doświadczenie firmy mogą wykorzystywać po zakończeniu projektu etc.
Za przykład firmy, która wykorzystuje w swoim funkcjonowaniu doświadczenia z realizacji projektów jest Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie realizująca obecnie 9 zadań współfinansowanych z Unii Europejskiej. Największy realizowany obecnie przez WSP TWP w Warszawie projekt współfinansowany przez UE to „Przedsiębiorcza Uczenia”. Projekt ruszył w 2008 r. i objął swoim zasięgiem wszystkie wydziały uczeni - w Człuchowie, Katowicach, Olsztynie, Lublinie, Szczecinie i  Warszawie. Wartość projektu to blisko 28 000 000 zł. Poza „Przedsiębiorczą Uczelnią” Uczenia aktualnie prowadzi 8 znaczących projektów, współfinansowanych z środków Unii Europejskiej, są to projekty: „Kuźnia Liderów- Szkoła Mentorów”, „Kreatywny Humanista”, „Nowoczesny Wykładowca- Tutor i Coach”, „Społecznie Odpowiedzialna Uczelnia”, „Nowoczesny Pedagog”, „Kompetencje Kluczowe Drogą do Kariery”, „Wcześniejszy Start Szkolny Ucznia”, „Akademia Młodych Noblistów”.

Poza wzbogaceniem oferty edukacyjnej o bezpłatne kursy i studia, projekty przyczyniły się do rozwoju biznesowo- organizacyjnego Uczelni, wzbogacenia oferty komercyjnej i lepszego przystosowania instytucji do potrzeb rynku.

W efekcie działania projektów zmodernizowane zostały programy nauczania Uczelni, wprowadzono do zarządzania metodologię Prince 2, wprowadzono do programów studiów  wykłady z przedsiębiorczości, rozszerzono tradycyjne formy wykładów o metody Tutoringu i Coachingu, stworzono platformę e-learningiową, zmodernizowano infrastrukturę przystosowując budynki dla potrzeb osób niepełnosprawnych, uruchomiono portal edukacyjno- informacyjny na temat społecznej odpowiedzialności biznesu www.spolecznieodpowiedziani.pl, pozyskano do współpracy z Uczelnią wysokiej kasy specjalistów.

Jednym z ważniejszych efektów działania projektów było powstanie grupy inicjatywnej i stworzenie przez nią Fundacji Inicjatyw Badawczo- Szkoleniowych (www.fibs.org.pl), której celem jest trwałe wspieranie Uczelni w jej działaniach statutowych.

- Dzięki projektom współfinansowanym przez Unię Europejską Uczenia przechodzi głęboką modernizację - mówi  Radosław Kołodziej, specjalista ds. promocji, rekrutacji i PR w projekcie „Przedsiębiorcza Uczelnia”- modernizacja dotyczy zarówno sfery organizacyjnej, jak i edukacyjnej. Tego typu zmiany są z punktu widzenia firmy dużo ważniejsze niż okresowe wzbogacenie oferty o bezpłatne kursy, studia itp. Zmiany pozwalają znacząco  podnieść sprawność organizacji, co jest bardzo ważne przy obecnej sytuacji na ryku edukacyjnym uczelni.

Doświadczenia pozwalające przełożyć się z projektów na działanie poprojektowe firmy dotyczą działań realizowanych praktycznie w ramach każdego programu operacyjnego. Ważne, aby firmy umiały przełożyć owe doświadczenia na swoją dalszą aktywność biznesową.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

przedsiebiorcza

Komentarze (2)

  • avatar
    Mickey 2011-02-07 10:03:07

    Super, tyle projektów realizowanych przez jedną tylko uczelnię - to naprawdę zasługuje na uznanie. Gdyby więcej uczelni podchodziło do pozyskiwania funduszy na różne projekty w ten sposób, to na pewno w ogólnym rozrachunku poziom kształcenia w Polsce byłby wyższy. Podoba mi się zwłaszcza ten projekt zajmujący się społeczną odpowiedzialnością, bo to mnie osobiście najbardziej interesuje.

  • avatar
    Mickey 2011-02-07 09:53:01

    Nic, tylko pozazdrościć studentom:)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »