Dom » Architektura

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący – porady

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący – porady
Zobacz więcej zdjęć »
Wybierając projekt swojego nowego domu koniecznie trzeba zastanowić się nad garażem. Czy chcemy, by garaż znajdował się w bryle budynku czy też wolimy garaż wolnostojący? Aby podjąć satysfakcjonująca nas decyzję trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Niektórzy inwestorzy kierują się względami wizualnymi. Dla jednych ciekawie wygląda projekt domu z garażem, dla innych dom i garaż wybudowane oddzielnie. Ale oprócz kryteriów wizualnych warto zastanowić się nad innymi czynnikami, które mogą mieć kolosalne znaczenie przy wyborze projektu.

Po pierwsze w grę wchodzi wielkość działki. W naszych czasach każdy inwestor bardzo liczy się z kosztami. Pamiętajmy więc, że dwa budynki na posesji zajmą więcej miejsca. A co za tym idzie zwiększą się koszty zakupu działki. Jeśli chcemy mieć na działce wolną przestrzeń na ogród i część rekreacyjną, to rozmiary działki muszą na to pozwolić. Jeśli mamy niewielką działkę, to wybór jest prosty i oczywisty – trzeba zdecydować się na garaż zbudowany pod jednym dachem z domem.


Rozwińmy jeszcze dalej kwestię kosztów. Garaż zlokalizowany w obrębie budynku mieszkalnego będzie tańszą inwestycją niż garaż wolnostojący. Wspólne instalacje, wspólny dach i jedna ściana – to zdecydowanie obniża koszty. Jeśli nad garażem zdecydujemy się na wybudowanie części mieszkalnej, to pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń i będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Bliskość ogrzewanego domu sprawi, że w garażu temperatura będzie odpowiednia, bez konieczności dodatkowego ogrzewania. Może ktoś zwróci uwagę na to, że decydując się na budowę garażu wolnostojącego można rozbić koszty budowy na etapy – garaż można dobudować w jakiś czas po zrealizowaniu projektu domu. To z pewnością rozłoży koszty w czasie, ale ich nie zmniejszy. W obecnych warunkach, kiedy budowa bardzo często finansowana jest z kredytu, to wybudowanie w tym samym czasie garażu i domu jest najlepszym rozwiązaniem.

Powiedzmy teraz o bardziej fizycznych i codziennych korzyściach wynikających z budowy garażu wolnostojącego i garażu w bryle domu. Warto w tym wypadku uruchomić wyobraźnię i spróbować przewidzieć różne codzienne sytuacje związane z użytkowaniem garażu. Garaż wolnostojący daje możliwość rozszerzenia jego funkcji o schowek na narzędzia ogrodnicze, mini warsztat itd. Odgłosy oraz zapachy dobiegające z pomieszczenia nie będą bezpośrednio trafiać do domu. Z drugiej strony powrót do domu z całą rodziną i zakupami w ulewę może być o wiele bardziej przyjemny, jeśli bezpośrednio z garażu przejdziemy do domu - bez konieczności moknięcia na dworze i przynoszenia do domu błota. Warto więc przemyśleć swoje zwyczaje i priorytety zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego projektu domu.

Oczywiście nie wymieniliśmy tu wszystkich zalet i wad obu rozwiązań, ale mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi skłonią Was do uważnego przemyślenia swojej decyzji.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »