Dom » Architektura
Garaż w bryle budynku czy wolnostojący – porady
Zobacz więcej zdjęć » |
Niektórzy inwestorzy kierują się względami wizualnymi. Dla jednych ciekawie wygląda projekt domu z garażem, dla innych dom i garaż wybudowane oddzielnie. Ale oprócz kryteriów wizualnych warto zastanowić się nad innymi czynnikami, które mogą mieć kolosalne znaczenie przy wyborze projektu.
Po pierwsze w grę wchodzi wielkość działki. W naszych czasach każdy inwestor bardzo liczy się z kosztami. Pamiętajmy więc, że dwa budynki na posesji zajmą więcej miejsca. A co za tym idzie zwiększą się koszty zakupu działki. Jeśli chcemy mieć na działce wolną przestrzeń na ogród i część rekreacyjną, to rozmiary działki muszą na to pozwolić. Jeśli mamy niewielką działkę, to wybór jest prosty i oczywisty – trzeba zdecydować się na garaż zbudowany pod jednym dachem z domem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Rozwińmy jeszcze dalej kwestię kosztów. Garaż zlokalizowany w obrębie budynku mieszkalnego będzie tańszą inwestycją niż garaż wolnostojący. Wspólne instalacje, wspólny dach i jedna ściana – to zdecydowanie obniża koszty. Jeśli nad garażem zdecydujemy się na wybudowanie części mieszkalnej, to pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń i będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Bliskość ogrzewanego domu sprawi, że w garażu temperatura będzie odpowiednia, bez konieczności dodatkowego ogrzewania. Może ktoś zwróci uwagę na to, że decydując się na budowę garażu wolnostojącego można rozbić koszty budowy na etapy – garaż można dobudować w jakiś czas po zrealizowaniu projektu domu. To z pewnością rozłoży koszty w czasie, ale ich nie zmniejszy. W obecnych warunkach, kiedy budowa bardzo często finansowana jest z kredytu, to wybudowanie w tym samym czasie garażu i domu jest najlepszym rozwiązaniem.
Powiedzmy teraz o bardziej fizycznych i codziennych korzyściach wynikających z budowy garażu wolnostojącego i garażu w bryle domu. Warto w tym wypadku uruchomić wyobraźnię i spróbować przewidzieć różne codzienne sytuacje związane z użytkowaniem garażu. Garaż wolnostojący daje możliwość rozszerzenia jego funkcji o schowek na narzędzia ogrodnicze, mini warsztat itd. Odgłosy oraz zapachy dobiegające z pomieszczenia nie będą bezpośrednio trafiać do domu. Z drugiej strony powrót do domu z całą rodziną i zakupami w ulewę może być o wiele bardziej przyjemny, jeśli bezpośrednio z garażu przejdziemy do domu - bez konieczności moknięcia na dworze i przynoszenia do domu błota. Warto więc przemyśleć swoje zwyczaje i priorytety zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego projektu domu.
Oczywiście nie wymieniliśmy tu wszystkich zalet i wad obu rozwiązań, ale mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi skłonią Was do uważnego przemyślenia swojej decyzji.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)