Gospodarka » Przemysł
Gospodarka odpadami - co warto wiedzieć
Od 14 grudnia 2012 roku pojawiła się nowelizacja Ustawy o odpadach, która wprowadza podział różnego rodzaju śmieci oraz reguluje kwestie prawne dotyczące prawidłowego zagospodarowania.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Odbiór odpadów - o czym trzeba pamiętać
Jeszcze w 2001 roku ówczesne Ministerstwo Środowiska wprowadziło rozporządzenie, ustalające podział odpadów na dwadzieścia grup, ze względu na źródło ich powstawania. Funkcjonują oczywiście także inne klasyfikacje, ale ta opracowana przez MŚ jest punktem odniesienia innych rozporządzeń, wskazujących między innymi sposoby segregacji śmieci czy punkty, w których może odbywać się odbiór odpadów – Kraków, Wrocław czy Brzeg Dolny – każde miasto, każda gmina musi powoływać specjalne jednostki administracyjne, które odpowiadają za przygotowanie odbioru śmieci, ich składowanie oraz dalsze postępowania. Ponieważ gminy nie odpowiadają bezpośrednio za wywóz śmieci, należy znaleźć również wiarygodne firmy, które wykonają wszystkie czynności zgodnie z prawem.
W gospodarce odpadów bardzo istotnym czynnikiem jest łańcuch czynności – najpierw mamy do czynienia z gromadzeniem śmieci, na przykład w zbiorczych kontenerach przy osiedlach komunalnych albo w zbiornikach na odpady własne danej firmy. Warto przy tym zauważyć, że jeśli przy firmie czy w ramach konkretnej działalności powstają bardzo duże ilości śmieci, potrzebne jest uzyskanie zgody na ich wytwarzanie. W przypadku odpadów zaklasyfikowanych jako niebezpieczne zgoda jest wymagana jeśli waga odpadów przekroczy tonę rocznie. Dla odpadów nie niebezpiecznych pozwolenia są potrzebne powyżej pięciu tysięcy ton rocznie.
Ponadto jeśli wytwórca odpadów ma świadomość, że odpady, które powstaną w wyniku prowadzonej działalności będą niebezpieczne, powinien zatwierdzić program, w którym przedstawi swój projekt gospodarki odpadami. Decyzja odpowiedniego organu o przyjęciu tego programu powinna określać również, jakie ilości wytworzonych odpadów danego rodzaju są dopuszczalne w ciągu roku.
Bezpieczny transport odpadów
Dalszym etapem gospodarki odpadami jest transport – nowe prawo zdejmuje obowiązek wywozu śmieci z gmin czy innych jednostek administracyjnych i przekazuje go prywatnym przedsiębiorstwom. Wiązała się z tą kwestią pewna destabilizacja w 2012 roku, kiedy wiele rad osiedli zwłaszcza w dużych miejscowościach nie zapewniło sobie przejrzystych umów regulujących jednoznacznie obowiązki obu stron – w doniesieniach medialnych z tego okresu pobrzmiewały echa niezadowolenia z powody wprowadzenia tychże zmian w prawie.
Usługi na wywóz odpadów również wymagają dopełnienia formalności, dlatego nie należy powierzać wywozu śmieci z osiedla czy firmy przypadkowej, niesprawdzonej firmie. Prowadzenie takiej działalności – zbierania i transportu oraz odzysku odpadów – wiąże się z koniecznością zatwierdzenia metod unieszkodliwiania odpadów.
Generalnie rzecz biorąc, każdy kto wytwarza odpady powinien już na tym pierwszym etapie – samego ich wytwarzania – zadbać o to, by zapewnić możliwie najlepiej zaplanowane działania związane z ich transportem, odzyskiem czy unieszkodliwieniem. Dotyczy to również dbałości o miejsce składowania odpadów – niezależnie od tego, czy są one niebezpieczne, czy też nie, każdy rodzaj śmieci powinien znaleźć się w odpowiedniego rodzaju pojemniku. Miejsce przechowywania śmieci powinno być osłonięte od deszczu, tak by woda nie wypłukiwała potencjalnie szkodliwych substancji, które mogą w ten sposób dostać się do gleby. Odpady muszą być zabezpieczone, tak by niepożądane osoby lub zwierzęta nie miały do nich dostępu.
Nadesłał:
ageprass
|
Komentarze (0)