Społeczeństwo » Społeczeństwo

Gra Miasto Przyszłości w Gorzowie Wielkopolskim

Gra Miasto Przyszłości w Gorzowie Wielkopolskim
Zobacz więcej zdjęć »
W dniach 17-18 czerwca 2009 r. w Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie Wlkp. mieszkańcy ul. Bolesława Chrobrego, przedstawiciele Urzędu Miasta, eksperci, plastycy wezmą udział w innowacyjnej grze strategicznej „Future City Game" („Gra Miasto Przyszłości").

Przedmiotem gry będzie znalezienie pomysłów na zagospodarowanie i ożywienie deptaka na odcinku od Kina Słońce do Placu Grunwaldzkiego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Owocem zespołowej pracy przedstawicieli różnych środowisk będzie kilka kreatywnych pomysłów na zagospodarowanie ulicy, spośród których wybrany zostanie jeden najlepszy.

Do udziału w grze zaprosiliśmy mieszkańców ul. Bolesława Chrobrego, architektów, urbanistów, radnych Rady Miasta Gorzowa Wlkp., artystów, projektantów, studentów. Organizatorami „Gry Miasto Przyszłości" są Urząd Miasta Gorzowa Wlkp., British Council oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wlkp.

Gra odbędzie się według metodologii opracowanej przez British Council w ramach projektu „Creative Cities" („Kreatywne miasta"), sprawdzonej w kilkunastu metropoliach świata, m. in. Oslo, Glasgow, Canberrze, Łodzi czy Poznaniu. Metodologia ta dowodzi, że twórcze podejście, innowacja, inicjatywa i przedsiębiorczość samych mieszkańców mogą ulepszać życie w miastach. Projekt ma formę dwudniowych warsztatów. Jego celem jest, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik kreatywnego myślenia, wyłonienie najlepszych pomysłów na np. rewitalizację danego obszaru miejskiego.

W warsztatach bierze udział 25 osób oraz grupa obserwatorów. Uczestnicy to reprezentanci zróżnicowanych środowisk: mieszkańcy rejonu, wokół którego toczy się rozgrywka, architekci, artyści, socjologowie, projektanci, studenci kierunków związanych z designem, a często także przedstawiciele Urzędu Miasta. Obserwatorem warsztatów może być każdy, kto jest zainteresowany nowoczesną organizacją przestrzeni miejskiej i rozwiązywaniem problemów ich mieszkańców. Mistrz Gry przeprowadza uczestników przez tzw. 10 kroków gry, w których ujęta jest m.in. ocena problemów globalnych i lokalnych danego miejsca, ocena perspektyw miasta (gospodarcze, społeczne, ekologiczne, kulturowe), opracowanie i przedstawienie pomysłów na przyszłość, testowanie pomysłów w terenie wśród specjalistów, mieszkańców, urzędników, obserwatorów w celu ulepszenia projektów, następnie prezentacja na forum ostatecznych koncepcji wypracowanych w grupach. Gracze otrzymują zestaw narzędzi pomocnych w realizacji zadań i dokumentowaniu ich ustaleń. Ostatnim krokiem, w którym biorą udział zarówno grający, jak i obserwatorzy, to ocena wszystkich wypracowanych koncepcji. Kryteria, jakie są brane pod uwagę to m.in.: atrakcyjność, innowacja, zbieżność z wyzwaniami lokalnymi, globalnymi, związanie ze społecznością, możliwość wykonania. Zdarza się, że najlepiej ocenione pomysły stają się elementami np. miejskiego programu rewitalizacji i mają realną szansę na wdrożenie.

"Gra Miasto Przyszłości" opracowane przez British Council jest narzędziem, które pozwala znajdować twórcze rozwiązania dla długoterminowych wyzwań stojących przed miastami. Ta innowacyjna metodologia została wykorzystana w Polsce po raz pierwszy w październiku 2008 r. w Łodzi, gdzie we współpracy z tamtejszym Urzędem Miasta oraz Agencją Łódź Integrated Restoration Institute opracowano program pod nazwą: „Ulica Piotrkowska - przyjazna, atrakcyjna, twórcza i bezpieczna przestrzeń publiczna". „Uważam, że pomysł na zaangażowanie mieszkańców miast w ulepszanie życia w ich mieście jest strzałem w dziesiątkę. Zawsze wierzyłam w ogromny potencjał tkwiący w ludziach, którzy kochają swoje miasto i chcą by było one miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla nich samych i dla ludzi ich odwiedzających" - powiedziała Monika Dzięgielewska-Geitz, dyrektor Łódź Integrated Restoration Institute, współrealizująca warsztaty "Miasto przyszłości" z British Council.

Informacje o organizatorach:
Wydział rozwoju i promocji miasta jest wewnętrzną, samodzielną komórką organizacyjną Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. W jego skład wchodzą trzy referaty: rozwoju, promocji i turystyki oraz komunikacji społecznej. Prowadzi m.in. działania w zakresie kompleksowego programowania i ustalania strategii rozwoju miasta, działania z zakresu promocji nastawione na budowanie silnej marki miasta oraz redaguje Gorzowskie Wiadomości Samorządowe i portal internetowy gorzow.pl.

British Council - jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Umożliwia ona nawiązywanie kontaktów oraz wymianę wiedzy, pomysłów i doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami. Jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie. British Council realizuje swoje cele w wielu obszarach. Polska placówka prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie oraz współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich i ośrodków egzaminacyjnych oferujących szeroki zakres brytyjskich egzaminów językowych i zawodowych. Do przedsięwzięć prowadzonych przez British Council należy również szereg projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Ich celem jest dzielenie się twórczymi ideami i osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa oraz udostępnianie Polakom wiedzy i umiejętności pomocnych w jednoczącej się Europie.

Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wlkp. jest uczelnią niepaństwową powstałą w 1997 roku na podstawie zgody wydanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Została wpisana do rejestru MEN pod pozycją 129. Jest to jedyna samodzielna uczelnia ekonomiczna w Gorzowie Wlkp. Uczelnia powadzi studia licencjackie na kierunku Zarządzanie oraz Socjologia, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Na studiach licencjackich kształci się ok. 1300 studentów. W ramach pozaakademickiego trybu kształcenia Wyższa Szkoła Biznesu prowadzi studia podyplomowe na 16 specjalnościach.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »