Kultura, sztuka » Kultura

"Granice ingerencji w środowisko kulturowo - przyrodnicze Karkonoszy"

"Granice ingerencji w środowisko kulturowo - przyrodnicze Karkonoszy"
Zobacz więcej zdjęć »
Dnia 27.10.2010 roku, w malowniczo położonym Pałacu w Łomnicy, odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Granice ingerencji w środowisko kulturowo - przyrodnicze Karkonoszy”, zorganizowana przez SOKiAS - „Stowarzyszenie Ochrony Kultury i Architektury Sudetów”.

Spotkanie zakończone zostało uroczystym obiadem oraz koncertem wokalistki jazzowej Katarzyny Stankowskiej w Pałacu Wojanów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W konferencji składającej się z dwóch części - wykładowej oraz nieoficjalnej, wzięło udział około 60 osób, którym bliska jest tematyka związana z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Karkonoszy. Byli wśród nich działacze naukowi, pracownicy urzędów, przedstawiciele samorządów, architekci, urbaniści, członkowie stowarzyszeń, przedsiębiorcy, przedstawieciele mediów.

Część naukowa

Pierwsza część spotkania, która odbyła się w Pałacu Łomnica, niedaleko Jeleniej Góry, obejmowała cykl ośmiu wykładów, poświęconych ochronie środowiska oraz zagadnieniom zagospodarowania przestrzennego miejscowości górskich Sudetów. Wśród prelegentów znaleźli się mgr Wojciech Kapałczyński - Wojewódzki Konserwator Zabytków w Jeleniej Górze, dr inż. arch. Anna Bocheńska-Skałecka - architekt, dr Małgorzata Pstrocka-Rak - adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Rafał Gersten - prezes fundacji Śląskich Kolei Górskich, mgr inż. Michał Kuriata - projektant architektury krajobrazu, dr inż. arch., Jacek Godlewski - prezes Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich w Jeleniej Górze, Krzysztof Okrasiński - członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot oraz dr inż. Piotr Magnuszewski - dyrektor ds. naukowych w Centrum Rozwiazań Systemowych we Wrocławiu.
Odczyty referatów zakończyła aktywna dyskusja. Zarówno organizatorzy, jak i zaproszeni goście jednogłośnie wyrazili opinię o niekorzystnym wpływie braku granic ingerencji w środowisko naturalne Karkonoszy. Nieprzemyślane inwestycje, chaotyczna zabudowa, obce style architektoniczne, budowa kolosalnych centrów handlowych oraz ogromnych hoteli to tylko nieliczne z przykładów nieracjonalnego zagospodarowania przestrzeni regionu Karkonoszy, a tym samym fatalnego wpływu na przyrodę.

A na deser koncert

Popołudniowa część spotkania to ukłon w stronę miłośników wybornej kuchni, eleganckich wnętrz oraz dobrej muzyki. W murach rezydencji dworskiej, w Pałacu Wojanów, do którego przeniesiona została część nieoficjalna konferencji, odbył się uroczysty obiad, a zaraz po nim recital muzyki Władysława Szpilmana w wykonaniu Katarzyny Stankowskiej.
W programie koncertu pod tytułem „Piosenki Władysława Szpilmana oraz znane standardy jazzowe....." znalazły się między innymi utwory „Centerpiece", „To przypadek", „Tak mało Cię znam", „My love is". Na zakończenie konferencji każdy z uczestników otrzymał pamiątkową płytę z nagraniami zespołu.

Tematyka ingerencji w karkonoską przyrodę zajmuje szczególne miejsce w działaniach organizacji SOKiAS. Jak mówi Sławomir Lange, Prezes Zarządu SOKiAS „Przeładowanie inwestycyjne, zaburzające walory krajobrazowe regionu, to problematyka złożona, wywołująca potrzebę dyskusji oraz wymagająca podjęcia radykalnych działań, mających na celu podniesienie świadomości społecznej w tym zakresie."

SOKiAS - Stowarzyszenie Ochrony Kultury i Architektury Sudetów zostało założone w połowie 2008 roku, a bezpośrednim impulsem do jego powstania była kolejna, planowana w Karpaczu, wielkokubaturowa inwestycja. Stowarzyszenie, jako organizacja społeczna działająca poza strukturami administracji państwowej, pozwala na integrację wszystkich ludzi wokół konkretnego celu, w tym wypadku ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego Sudetów, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku architektonicznego. Organizacja ściśle współpracuje z Fundacja Śląskich Kolei Górskich. Projekt Rewitalizacji Kolejki Karkonoskiej powstał w 2005 roku w odpowiedzi na wszczętą przez PKP PLK S.A. procedurę likwidacji linii kolejowych w Karkonoszach. Z inicjatywy dwojga mieszkańców Karpacza zostały powołane do życia Karkonoskie Drezyny Ręczne, które jako atrakcja turystyczna służyły propagowaniu projektu. Sukcesorem Drezyn Karkonoskich jest Fundacja Śląskich Kolei Górskich. Prezesem fundacji jest Rafał Gersten - autor projektu.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »